Rodina

Příprava k porodu: Může pomoci balonek Epi-no? Neriskujte a konzultujte s lékařem

Nastávající matky těsně před porodem často přemýšlejí o tom, jestli jsou na něj vůbec připravené. „Nemohla jsem udělat ještě víc?“ honí se hlavou především prvorodičkám, které nevědí, co je čeká. Z různých stran slyší spoustu rozporuplných názorů, převažují ale hrůzostrašné historky... Proto pátrají, co by pro sebe ještě mohly udělat. A narazí třeba právě na „zázračný balonek“.

Mnoho žen na radu svého gynekologa nebo porodní asistentky provádí před porodem masáž hráze, jejíž míra elastičnosti může ovlivnit průběh porodu. Pokud se masáž provádí správně, může vám „trénovaná“ hráz pomoci a je možné, že se také díky ní vyhnete tolik obávanému nástřihu hráze (epiziotomii).

O nástřihu hráze se můžete dočíst také na ženě-in zde:

Je nástřih hráze opravdu nutný? (rozhovor s porodní asistentkou)

Epi-no: Malý zázrak, nebo nebezpečí pro rodičky?

EPI-NoNa českém trhu je v podstatě novinkou. Ke mně se informace o této pomůcce pro ženy, chystající se k porodu, dostala přes známou, která měla termín porodu měsíc přede mnou. Jí o něm nadšeně vyprávěla kamarádka, která balonek skutečně používala a tvrdila, že jen díky němu snadno porodila – a bez nástřihu. Je jasné, že taková informace udělá s psychikou každé nastávající matky-prvorodičky divy. Tak ono existuje něco, co by mi mohlo pomoct? A mohla bych se vyhnout nástřihu a následnému dlouhému hojení intimních míst? Sem s tím!

Jak balonek funguje?
Zjednodušeně: V určitém období před porodem jej každý den zavádíte do pochvy, předtím jej pomocí pumpičky nafouknete do požadovaného rozměru (začínáte pochopitelně s co nejmenším a postupně zvětšujete), až dosáhnete ideální velikosti (podobné průměru dětské hlavičky), kterou dokážete vytlačit. To by mělo procvičit vaši hráz, znásobit její pružnost a dopomoci vám ke snadnému porodu bez epiziotomie.

Vaše původní nadšení možná ve chvíli, kdy zjistíte, jak balonek funguje, lehce opadne. Nemůžu si ublížit? Zavléct infekci? Má smysl hráz takto cvičně napínat? Bez toho, aniž by fungovaly hormony, které se během porodu vyplavují a napomáhají tělu v přirozeném průběhu celého porodu...
Jenže kde se dozvědět více? Tady nastává problém...

Veškeré informace o této pomůcce jsou dostupné vlastně jen na oficiálních stránkách prodejce (www.epino.cz, www.lehkyporod.cz), kde se k němu vyjadřuje pouze jeden odborník, Dr. Peter Bohl, gynekolog ze Švýcarska, jehož věrohodnost je myslím pro běžného čtenáře asi na stejné úrovni jako existence Horsta Fuchse z teleshoppingu.

Zkušenosti reálných maminek pak najdete v různých internetových diskusích, kde ale, jak to tak bývá, převládají dva protichůdné názory. Absolutní nadšení, nebo velké pochybnosti a varování před poškozením zdraví.

V době, kdy jsem se sama připravovala na porod, jsem proto využila příležitost a zeptala se na Epi-no porodní asistentky, paní Olgy Mrkvičkové z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, u které jsem absolvovala předporodní kurz.

Vyjádření porodní asistentky: Příroda je dokonalá, balonek Epi-no nevymyslela

Dá se říci, že maminky, které používaly balonek Epi-no, často porodí bez nástřihu hráze. Otázka je, nakolik je srovnání přesné, nedá se srovnat tentýž porod u téže rodičky s použitím masáže a balonku, a nebo bez použití těchto pomůcek.

Během těhotenství a zejména v posledních týdnech lékaři vždy zvažují, zda je vaginální vyšetření nutné, přestože používají sterilní pomůcky. Opatrnost je velmi důležitá, protože v těhotenství vlivem jiného Ph v pochvě je riziko infekce vyšší. Chrání tím plod, protože v případě infekce by mohlo dojít k odtoku plodové vody a tím k snazšímu přístupu infekce k dítěti.

Další riziko bych viděla v možnosti vyvolat kontrakce a předčasný porod. Ve dnech, kdy by žena měla mít obvykle menstruaci, je třeba zvlášť velké opatrnosti i při cvičení apod.

V úvahu musíme brát i možnost poranění. Na začátku porodu se vlivem působení hormonů a prostaglandinu připravují porodní cesty pozvolna na porod, změkčují se a tím se pak snáze přizpůsobí velikosti hlavičky dítěte. Řekla bych, že při použití balonku v době, kdy cesty nejsou takto připraveny, si maminky mohou způsobit přinejmenším drobná poranění. Jen v tomto roce se mi svěřily dvě maminky na předporodním kurzu, že si způsobily poranění při cvičení s balonkem Epi-no. Obě měly i větší poranění při porodu.

Vždyť i sex je bez poranění a s jinými zážitky, je-li tělo duševně i tělesně připravené.

Otvírání při porodu jsou řádově hodiny, balonek je roztahuje tři týdny. Vrátí se pak vše tak snadno zpět? Pokud při porodu vzniknou mikrotraumata, jaké problémy mohou přinést za pár let, třeba i v pozdějším věku ženy ?

Dnes se stále více rodiček zajímá, zda je možné prožít porod co nejpřirozeněji, volný pohyb v první době porodní, sprcha, balon jsou již téměř všude samozřejmostí. Porod bez léků, bez nástřihu. Sama jsem třikrát rodila v Podolí a vím, že se zde nástřih provádí jen, pokud je to nutné, zejména v situaci, kdy je miminko ohroženo nedostatkem kyslíku.

A tak si říkám, že je příroda téměř dokonalá, až je to fascinující, a zaslouží ten největší obdiv a pokoru. Ale balonek Epi-no nevymyslela. Jako bychom jím chtěly nahradit partnera, kterého naopak příroda vymyslela? Tak ať necháte na přírodě pružnost porodních cest, nebo použijete balonek, je dobré se řídit osvědčeným - všeho s mírou.

Nejen porod, ale i spokojený a naplněný partnerský život bez problémů je důležitý, pro nás i pro naše dítě.

Osobní zkušenost blogerky Katy

O osobní zkušenost s používáním balonku jsem pak poprosila blogerku Katy, šťastnou (a čerstvě dvojnásobnou) maminku, kterou můžete sledovat na jejím blogu www.mama-live.cz. Zjistila jsem, že na druhý porod se připravovala právě s balonkem Epi-no, a její zkušenost je pozitivní.

Katy

„Šestinedělí po prvním porodu bych popsala jako neustálou snahu o rozkojení a nepříjemně bolestivé hojení po nástřihu hráze. Vše se zahojilo dobře, ale zařekla jsem se, že pokud to jen trochu půjde, druhý porod chci bez nástřihu. Nebo že z mé strany udělám maximum. O EPI-NO jsem věděla už v prvním těhotenství, viděla jsem ho u některé z virtuálních kamarádek na Modrém koníkovi a zaujalo mě to. Ne dost na to, abych vyzkoušela. V druhém těhotenství jsem neváhala a EPI-NO pořídila. Trénovat jsem začala, jak je doporučeno, v 37tt a překvapilo mě, jak je to náročné. Fyzicky. Regulérní fitko. A přiznávám, že někdy jsem prostě byla utahaná a představa náročných 15-20 minut cvičení se mi nezdála, takže jsem třeba den vynechala. I přesto jsem drobné pokroky viděla.  Porodila jsem čtyři dny před termínem porodu, krásného zdravého chlapečka, který vážil 3 440 gramů. A jsem bez poranění, bez nástřihu. Nikomu jsem o EPI-NO v porodnici neříkala (pouze jsem konzultovala s gynekologem a on řekl, že jsem v pořádku a nebrání tomu, ale sám z praxe zkušenost nemá) a porodní asistentka, která „mě rodila“, mi sama řekla, že by to chtěla zkusit bez nástřihu, že se jí zdá, že by to šlo - až pak jsem jí o svém tréninku řekla. Jsem 9 dní po porodu a mohu říct, že je to nesrovnatelné s minulým šestinedělím. Nic mě nebolí, mohu sedět, jak se mi líbí, nemusím řešit, čím mazat jizvu a jak napomáhat hojení. Prostě si užívám miminko, které taky krásně pije a je plně kojeno. Za mě značka ideál :-D.“


Jak jsem se nakonec rozhodla já? Balonek jsem si nepořídila. Především mě odradila jeho přemrštěná cena. O možnosti pořídit si ho „z druhé ruky“ jsem nezauvažovala ani na vteřinu, ale věřte, že i to je kupodivu možné. :) Na internetu ho některé maminky přeprodávají se zárukou, že pomůcku používaly s kondomem...). V mém rozhodnutí mě utvrdil i můj ošetřující lékař - gynekolog, jehož názor na použití balonku byl velmi negativní, a v neposlední řadě i porodní asistentka, jejíž vyjádření najdete výše v článku.

Ať už se vy, nastávající maminky, rozhodnete připravit se na porod s balonkem nebo bez něj, určitě se poraďte s vaším gynekologem nebo porodníkem či porodní asistentkou a vezměte v úvahu svůj zdravotní stav, abyste se vyhnuly zbytečným problémům.

Čtěte také:

   
13.11.2015 - Těhotenství a porod - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] gerda [*]

  Boros — #10možná chtějí mít porodní cesty uzoučké jako před těhotenstvímSml57 - kvůli manželoviSml58 Milostivá je stále jako děvčátkoSml52

  superkarma: 0 14.11.2015, 14:56:34
 2. avatar
  [15] gerda [*]

  Boros — #1 bobani — #3Taky moc nechápu, proč se z toho dělá taková věda. Zažila jsem, při nástřihu jsem o ničem ani nevěděla a zhojilo se to za pár dnů.

  superkarma: 0 14.11.2015, 14:53:48
 3. [14] Leena [*]

  Boros — #1 s tímto rozhodně nesouhlasím, já byla šitá tak, že jsem si nesedla skoro rok. A věřte, že žádná odvaha by mi nepomohla – vydržím toho docela dost, ale tohle prostě nešlo. Nakonec mě museli přeléčit hormonama a i potom trvalo ještě strašně dlouho, než to bylo dobrý.

  Takže dost chápu ženský, který se chtěj nástřihu za každou cenu vyhnout.

  (Samozřejmě pokud má někdo běžný menší šití, tak to asi není problém.)

  superkarma: 0 13.11.2015, 22:45:58
 4. [13] Boros [*]

  kobližka — #11 Souhlasím je jen a jen naše chyba, že se jim pořádně nevěnujeme- myslím porodní asistentky v poradnách. Ale když ti doktoři tak chtějí šetřit, že zaměstnávají v tom nejlepším případě všeobecné sestry, ale zhusta nezdravotníky (nejlepší jsou manželky či sestřenice), které nemají ani ponětí....Chyba systému

  superkarma: 0 13.11.2015, 21:02:35
 5. avatar
  [12] RenataMor [*]

  trochu blbost, ne?

  superkarma: 0 13.11.2015, 18:10:12
 6. avatar
  [11] kobližka [*]

  Boros — #10 No jo,když jsou mediálně masírované,mají spoustu informací,i těch ne zrovna nejlepších,o porodech se všude mluví,píše,jedna druhé předává "zkušenosti",ani se nedivím Sml15

  1. na komentář reaguje Boros — #13
  superkarma: 0 13.11.2015, 17:21:47
 7. [10] Boros [*]

  Klára Wimmerová — #5 Poslední větu do kamene tesat. Čím dál tím více matek nám chodí skučet, že normální porod ne, že jedině císař....

  1. na komentář reaguje kobližka — #11
  2. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 0 13.11.2015, 16:34:52
 8. [9] Boros [*]

  vodilulu — #7 mýlíš se, za nástřih nejsou extra peníze- je balíček porod a čím méně materiálu či nástrojů se spotřebuje, tím pro ústav lepší.

  superkarma: 0 13.11.2015, 16:28:12
 9. avatar
  [8] paníliška [*]

  kobližka — #6 I bez pardonu. Sml30

  superkarma: 0 13.11.2015, 15:14:46
 10. avatar
  [7] vodilulu [*]

  dá se poridit i ceska verze o polovinu lacinejsi aniball... je to pomucka i proti inkontinenci a ve svete bězne pouzivana. jde i o psychiku kdyz projde balonek projde i mimco byt vetsi jenze hormony to krasne rozvolni... doktorum se to nelibi protoze kdyz nebudou nastrihy nebudou mit porody poradne zaplaceny protoze siti je zakrok a za ten pojistovny pekne vymaznou prachy

  1. na komentář reaguje Boros — #9
  superkarma: 0 13.11.2015, 13:56:44
 11. avatar
  [6] kobližka [*]

  Šmankote-skote Sml6 tak tohle ne,v životě by mě něco takového nenapadlo.Vím,že dnešní doba se nedá srovnávat,co se do pokroku týče,ale tohle mě připadá jako autoerotika Sml30 pardon...

  1. na komentář reaguje paníliška — #8
  superkarma: 0 13.11.2015, 12:55:44
 12. avatar
  [5] Klára Wimmerová [*]

  kozeluhova — #4 Viděla jsem ho také a docela mě to vyděsilo! Hlavně ten poslední porod, kdy ta paní chtěla rodit co nejvíce přirozeně, ale ty na mě absolutně neprofesionálně působící sestry jí daly kdeco na bolest a uklidnění, takže rodička byla evidentně "zfetovaná" a nakonec musela podstoupit císařský řez! Bylo mi z toho úzko.

  Já sama mam čerstvou zkušenost z pražského Podolí a nedá se to vůbec srovnávat. Byla jsem maximálně spokojená, hlavně s porodními asistentkami, sestrami i lékařkami a věřím, že i díky jejich přístupu jsem porodila rychle, bez jakýchkoli analgetik nebo epidurálu a z porodního sálu jsem odešla po svých. ;) Nástřihu jsem se nevyhnula, ale nebylo to nic tak hrozného, jizva po císařském řezu by určitě byla daleko bolestivější.

  1. na komentář reaguje Boros — #10
  superkarma: 0 13.11.2015, 11:36:50
 13. [4] kozeluhova [*]

  Zrovna včera jsem viděla na ČT2 dokument o porodech ve Vinohradské

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #5
  superkarma: 0 13.11.2015, 10:52:05
 14. [3] bobani [*]

  Nepoužila bych to . Rodila jsem dávno , nastřižená jsem byla a zvládla to úplně v pohodě . Nejsou dnešní mladé maminky tak trochu přecitlivělé ?

  1. na komentář reaguje gerda — #15
  superkarma: 1 13.11.2015, 10:09:41
 15. [2] zzandaa [*]

  Segra tuto pomůcku používala a jako prvorodička je bez nástřihu. Nemohla si to vynachválit. Já se s lékařem poradím, ale jsem přesvědčená, že jej taky použiju.

  superkarma: 1 13.11.2015, 09:50:31
 16. [1] Boros [*]

  Nástřih hráze je prováděn tak, že o něm rodička vůbec neví (je-li proveden správně), ale to šití je pak pocitově horší. Uznávám. Ale proč skuhrat po šití 6 neděl? Milé dámy, chce to trochu odvahy a normálně si sednout na tvrdou židli a trochu se zavrtět. Pokud možno několikrát denně. Za pár dní nebudete o nějakém šití vědět. Vím, co říkám, sama jsme vyzkoušela- 5. den po porodu (a šití) jsem jezdila bez problémů na kole. V tom smyslu počuju i svoje pacientky.

  Nutno dodat, že opravdu jsme už někde hodně dál než před 30 lety, kdy se hráz nastřihovala rutinně- dnes již jen pokud není zbytí.

  1. na komentář reaguje Leena — #14
  2. na komentář reaguje gerda — #15
  superkarma: 1 13.11.2015, 07:06:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme