pfDarování krve není žádná věda, jde pouze o to se odhodlat. Pokud člověk splňuje pár základních zdravotních kritérií, např. že není zrovna akutně nemocný a nebere nějaké léky, nebyl v posledních měsících v nějaké rizikové zemi nebo se nenechal v posledním půlroce tetovat, pak má možnost krev darovat. Nevadí ani sezónní alergie nebo očkování pokud jste jej neprodělali v posledním týdnech.

V mém případě to byl návrat k praxi, kterou jsem už okusil na vysoké škole, ale nebyl jsem bohužel pravidelný dárce. Takže po cca 40minutové proceduře zahrnující vyplnění krátkého dotazníku, vstupní zběžnou prohlídku lékařem, odebrání vzorku krve pro zjištění krevní skupiny a následně vlastního odběru na lehátku jsem odcházel o 450 ml krve lehčí. A skutečně jsem se i nějak lehčeji cítil. Sestřička mě upozorňovala, že nemám dva dny sportovat a že se první dny možná zadýchám na schodech. Takže jsem zvolil v den odběru relaxační tempo a všechno bylo v pohodě. Na základě osobní zkušenosti doporučuji po odběru také hodně pít, vodu, čaje, minerálky apod., aby tělo doplnilo ztracený objem tekutin.

krevOdběr je naprosto rutinní záležitostí, nebolí, protože sestřičky jsou vycvičené desítkami tisíc odběrů. Celý proces trvá maximálně hodinu. Po odběru dostanete drobné občerstvení, ze zákona máte v den odběru volno a navíc budete mít dobrý pocit, že jste udělali něco prospěšného. Koneckonců nevíte, kdy budete sami krev potřebovat.

Pokud o darování krve uvažujete, klikněte na www.darujem.cz, kde se dozvíte více informací.

Přemysl Filip, senior manažer společenské odpovědnosti Vodafone

 

Reklama