Cestování

Připojení k elektrické síti: Do zahraničí raději vozte adaptér

Chystáte se do světa a berete s sebou kromě mobilního telefonu i notebook a další elektronická zařízení? Pak se vám jistě budou hodit cestovní adaptéry a konvertory napětí, díky kterým se připojíte k elektrické síti, kdekoliv budete potřebovat.

Existuje nepřeberné množství různých druhů elektrických zásuvek. Při zahraničních cestách je tak jistější mít s sebou kvůli bezproblémovému připojení k elektrické síti tzv. cestovní adaptéry. Nutno zmínit, že i těchto pomůcek je na trhu poměrně velké množství. V zásadě máte dvě možnosti. Buď si můžete koupit univerzální cestovní adaptér, nebo se předem informujete o druhu zásuvky v cílové oblasti a podle toho si pořídíte konkrétní redukci.

adaptér

Co země, to překvapení

Ve složitém světě elektrických zásuvek existuje několik jednoduchých zásad, podle kterých se můžete snadněji orientovat.

 • Pokud pro svůj spotřebič nevyžadujete zemnící kolík, vystačíte si po celé Evropě (s výjimkou Velké Británie a Irska) bez používání cestovního adaptéru. Obdobně tomu tak je i při návštěvě zemí Blízkého východu, Izraele a některých asijských a afrických zemí.
 • Pro zásuvky ve Velké Británii a Irsku budete potřebovat adaptér s trojicí obdélníkových kolíků. Výhodou je, že tento typ redukce bez problému využijete i v některých bývalých anglických koloniích, tedy například v Indii, ve vybraných afrických zemích (Egypt), ale také v Hongkongu, Singapuru či Malajsii.
 • V Číně, Austrálii, na Novém Zélandu a přilehlých ostrovech budete potřebovat redukci s trojicí obdélníkových kolíků uspořádaných do obráceného „Y“.
 • Americký kontinent má poměrně jednotný systém elektrických zásuvek. Téměř ve všech státech si vystačíte s adaptérem s dvojicí plochých kolíků. Obdobný systém zásuvek se vyskytuje i v Japonsku a na ostrově Tchaj-wan.

Pokud tedy častěji cestujete, určitě se vyplatí investice do univerzální redukce, která pokrývá velkou část elektrických zásuvek po celém světě. Při návštěvě jednoho státu si však vystačíte s levnějším výrobkem pro konkrétní typ zásuvky.

Měniče napětí

Různé země nevyužívají jenom odlišné druhy zásuvek, ale mají jiné i hodnoty elektrického napětí. Většina států používá klasické napětí 220–240 V. Někde však pro napájení svých spotřebičů dávají přednost nižšímu napětí 110 V. Příkladem jsou Spojené státy americké, Kanada, státy Střední Ameriky, některé jihoamerické země, Japonsko, ale také část zemí Blízkého východu. Konvertory nebo měniče napětí ale nebývají oproti cestovním redukcím naprostou nutností.

 • V obecném měřítku se měnič napětí nevyplatí pro levné přístroje s velkou spotřebou, jako jsou fény, varné konvice či žehličky. Zařízení s elektronickým zdrojem navíc mohou pracovat s napětím 110–240 V. Tyto informace jsou vždy uvedeny na štítku přístroje. Jedná se hlavně o notebooky, nabíječky na mobil, GPS navigace, MP3 přehrávače a další drobnou elektroniku. Pro tyto přístroje si tedy vystačíte pouze s cestovní redukcí.
 • Měniče elektrického napětí jsou ale potřeba například pro přístroje dovezené z USA do Evropy nebo naopak v případě zapojení větších elektrických přístrojů převezených z Evropy do USA. Běžného cestování se tak nutnost nákupu měniče napětí netýká.

Zdroj: U lékaře

   
04.11.2015 - Zahraničí - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [7] jiti [*]

  V "lepších" hotelech jsem vždycky našla i jednu zásuvku evropského typu, nicméně jednou jsem si adaptér kupovala na místě - za celé dvě eura Sml80

  superkarma: 0 13.11.2015, 17:47:51
 2. avatar
  [6] reditelka [*]

  Mám adaptér do Severní Ameriky a do Anglie...

  superkarma: 0 05.11.2015, 20:37:35
 3. avatar
  [5] Linde [*]

  nevozím - necestuji do takových zemí. Takový článek bych ovšem na konci cestovní a turistické sezóny teď nečekala Sml57. Teď bych spíš očekávala, kde pořídit nejlevnější jízdenku na vánoční trhy a kde bude nejvíce stánků a ne cestovní adaptéry Sml30

  superkarma: 0 05.11.2015, 20:33:56
 4. [4] bobani [*]

  užitečné rady

  superkarma: 0 04.11.2015, 10:55:51
 5. [3] Nikar [*]

  vozím

  superkarma: 0 04.11.2015, 09:43:17
 6. avatar
  [2] delfi.na [*]

  nevozím, zatím jsem měla štěstí na stejné zásuvky

  superkarma: 0 04.11.2015, 09:18:32
 7. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16vozím....Sml22

  superkarma: 0 04.11.2015, 08:42:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme