Domácnost

Přímo nespavostí jsem netrpěla

Velkou nespavostí jsem, bohudík, netrpěla, ale moje spaní nebylo vždy bez problému.
 
Jako mladou maminku mě pochopitelně budily děti. Měla jsem dlouhé vlasy, na noc rozevláté - budíček byl šlapání mého robátka po vlasech, to by snad vzbudilo i mrtvého. Málo spaní bylo po tanečních zábavách a plesech, nevynechali jsme jediný a jezdili i do Prahy, celý autobus ze vsi. Prarodiče poctivě a RÁDI hlídali naše děti. Ale ta rána! Někdy nám mrňouskové otevírali ručkama oči a říkali: MLUV!

Lehké spaní jsem měla při nemoci dětí, nejen kvůli penicilínu po čtyřech hodinách. A ráno do práce, „službu" přebírala babička (tchyně). Spát nešlo pořádně ani při „blinkacích" nemocech, dost často jsem celou noc jen převlékala i naše postele, děti chtěly k nám - v nemoci se jim přece musí vyhovět - ale ráno jsme končili i v sypkách.

Kvůli své práci učitelky jsem si denně brala práci domů, v zemědělském útulku byly naše děti v 15 hodin poslední a manžel jezdil na směny. Když dům konečně ztichl, oprava sešitů a přípravy na vyučování. Kolikrát se stalo, že jsem únavou padla hlavou na stůl...

Spánkový deficit nešlo s dětmi dohnat ani o víkendu - pracovalo se i v sobotu. A o prázdninách? Na vsi bylo práce vždycky dost, babička šla do JZD na pole, zahrada volala taky o pomoc. A léta běžela…

Jednou jsem si babičku přivezla po mrtvici z nemocnice domů. Zas jsme měli „lehké spaní", několikrát za noc nás volala. Asi po 3 letech nám doma usnula navždy...

Nyní jsme s manželem v důchodu a doháníme spaní - snad. Často mě vzbudí štěkot našeho psa, jdu potmě prozkoumat, co se děje. Bydlíme v klidné ulici, skoro v polích. V Praze u dcery se pro zvuky venku nevyspíme, zato zeťák u nás i v pravé poledne. Přece jen je na vsi větší klid.

Pracovala jsem ještě v důchodu a těšila se na víkendové vyspání: mohla jsem si lehnout na břicho, a to spím hned jak špalek.Ve všední den bych byla bývala pomačkaná ještě v poledne.

Když přijedou vnoučata, po vyběhání na zdravém vzduchu brzy usnou - ale brzy i vstávají. Celý rok se na ně těšíme, až přijedou na prázdniny. Vždyť to spaní na podzim zase doženeme!

Končím lidovou moudrostí: Není spaní jako spaní, ale spaní  S  PANÍ - to je spaní !!!!
Zdraví 
Samík 97


Dobrý den.
Lidová moudrost je hezká, tu jsem neznal. JZD znám taky, u nás to, když jsem byl malý, hodně frčelo, jel v tom kde kdo. Dneska už raději koukají na televizi a jsou nezaměstnaní. Inu, každá doba má svoje. Ale začíná se mi chtít spát, to je pozitivní!:)

Nemůžete spát? Napište nám proč na adresu redakce@zena-in.cz!

   
21.02.2007 - Dům a byt - autor: Richard Klíčník

Komentáře:

 1. avatar
  [2] šája [*]

  To je moc pěkně napsané

  superkarma: 0 21.02.2007, 13:26:22
 2. [1] Pavla_b [*]

  Krásný

  superkarma: 0 21.02.2007, 13:13:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme