Zdraví

Prim. MUDr. Václava Adámková: Antibiotika pomáhají i škodí

Začíná nám tzv. respirační sezona, kdy se čekárny lékařů budou plnit pokašlávajícími spoluobčany. S primářkou Adámkovou jsem se sešla, abychom si vysvětlily, proč je špatně, když po svých ošetřujících lékařích žádáme po pár zachrchláních hned antibiotika.

Vězte, že antibiotikum skutečně není všelék, který by vyřešil veškeré naše podzimní neduhy. Naopak, měly bychom si vážit jeho přednosti a zacházet s ním jako v kuchyni se šafránem. Vlastně ještě zodpovědněji, antibiotikum je totiž při správném nasazení sice pomoc k nezaplacení, ale na druhou stranu nám může způsobovat do budoucna pěkně zapeklité problémy. Jen si to přečtěte...

pills

Paní primářko, poslední dobou se hodně mluví o rezistenci bakterií vůči antibiotikům. Co si máme, prosím, pod tím jako laici přestavit?
Historicky vzato - bakterie tu byly před námi, jsou tu s námi a budou tu zřejmě i po nás, což si musíme nejen uvědomit, ale hlavně se tak k nim chovat. Na rovinu říkám, že rozhodně nejsme ve vztahu vůči nim nějací páni tvorstva. A to, že se podařilo před sto lety vyvinout první antibiotikum, bylo sice pěkné, ale jelikož se s ním příliš zodpovědně nezacházelo, tak se bakterie začaly po svém způsobu bránit a ten svůj boj vyhrávají. Přizpůsobily se a začaly být odolné, což se v odborných kruzích nazývá rezistencí.

Vedle zmíněného penicilinu jsou tu ovšem nová antibiotika, stále silnější a modernější, až člověk může mít pocit, že nic není pro dnešní medicínu v tomto směru už problém.
Ano, časem se sice po původním a převratném penicilinu objevila nová antibiotika, ale těm se bakterie opět přizpůsobily, takže dnes už víme, že nikdy nebudeme v jejich potírání napřed, ale vždy je tak nějak jen dobíhat a snažit se zabránit škodám, které nám způsobují.

Jak je vůbec možné, že mají bakterie nad námi i v dnešní době takový náskok?
Bakterie jsou jednoduché organismy, takže velmi rychle reagují na změny a jsou odolné nejen vůči antibiotikům, ale také desinfekčním prostředkům, o tom se asi mluví méně, ale je to tak.

Antibiotikum se obvykle vyvíjí pět až deset let - pak se uvede na trh, ale už během prvního roku se může objevit první rezistentní bakterie. Není to tak vždycky, ale musíme si uvědomit, že je to skutečně velmi rychlý proces. Výjimkou je snad jen případ streptokokové tonzilofaryngitidy (lidově angíny), na kterou stále zabírá jedno a to samé antibiotikum - a to je starý dobrý penicilin.

Zní to opravdu strašidelně. Co můžeme udělat pro to, aby nám antibiotika i nadále pomáhala v případech, kdy to skutečně potřebujeme?
Situace je daná. Už to zpátky nevrátíme, úroveň rezistence je vysoká, liší se ve světě, ale i třeba v jednotlivých regionech u nás. Přesto stojí za to se snažit to bakteriím neusnadňovat.

Co to znamená v praxi?
Například neužívat nadměrně antibiotika a hlavně ne v případech, kdy to ani není potřeba. Nečíst na internetu různé příspěvky a diskuse, kam může psát kdekdo, a nechtít pak na základě těch přečtených informací po lékaři antibiotikum tzv. na všechno, které údajně někomu pomohlo, ale nemáme o tom žádné seriózní informace.

Lidé by si také měli uvědomit, že antibiotika fungují pouze na bakteriální infekce, ne třeba na časté virové, a je úplně zbytečné - ba dokonce nebezpečné je požadovat po svém lékaři při každém zakašlání. Já samozřejmě chápu, že jsme pod tlakem, že zaměstnavatelé pohlíží na jakoukoliv absenci s nelibostí, ale je třeba vzít rozum do hrsti.

A protože se to některým stále nedaří, tak můj osobní - a asi nepopulární názor je ten, že rozumného využití antibiotik bychom mohli docílit i tím, že si je budeme platit. Pak bychom si jejich použití určitě lépe rozmýšleli a v souvislosti s tím nehazardovali se svým zdravím a potažmo se zdravím ostatních...

Přesto antibiotika zachraňují v mnoha případech životy a bránit bychom se jim asi úplně neměli.
Samozřejmě. Léčba antibiotiky je velmi účinná, když je problém přesně určený a je nasazeno správné antibiotikum. Pak jde o tzv. cílenou léčbu, která má smysl a skutečně v mnoha případech doslova zachraňuje životy, ale to se děje spíš v nemocnici.

Bohužel v běžném životě velmi často dochází k tomu, že se antibiotikum nasadí bez mikrobiologického vyšetření, protože si to kolikrát pacient žádá v domnění, že bude dříve zdráv.

Někdy ale třeba není čas provést takové vyšetření...
Ano, když řešíme stav ohrožující život, např. podezření na zánět mozkových blan, není možné čekat na výsledky. Pak se podá antibiotikum v rámci úvodní terapie a zároveň se provede rozbor, podle kterého se následná léčba může upravit... Když nevím, o co jde, začne se širším spektrem, maximálním krytím, a pak, když už mám původce, se volí antibiotikum s úzkým spektrem. Ale jak jsem již řekla, toto se děje spíš v nemocnici.

V ordinaci praktických lékařů jde většinou jen o to rozhodnout, zda respirační onemocnění je bakteriálního původu, nebo virového, kde samozřejmě antibiotika nemají vůbec žádný smysl. Na to vám pomůže obyčejný paralen a pár dní v klidu. Když berete antibiotika na virovou infekci, tak to nepomůže, a ještě zatěžujete organismus. Nasazení antibiotika naslepo je v těchto případech zásadní chybou, která se nám může do budoucna vymstít.

Přesto rodiče věří, že dětem antibiotikum pomůže a vyžadují ho v té choulostivé podzimní a zimní sezoně často i opakovaně, jak jsem slyšela...
Bohužel mám takové informace. U některých dětí se infekt rozvine za sezonu i šestkrát až osmkrát, takže tlak rodičů tu samozřejmě je. Podle mého názoru by ale více pomohlo, kdyby se rodiče více starali o prevenci, aby nedošlo k infekci jako takové - ne ve smyslu očkování, ale jednoduše posilovat imunitu, otužovat... To je to nejdůležitější, co by matky pro své děti mohly udělat. Děti dnes sedí u televize v přetopených bytech, kde je suchý vzduch - začnou kašlat, jdou k doktorovi a už se vezou...

Když už je antibiotikum nasazeno a snad i správně, co ještě můžeme v těchto případech udělat, aby léčba probíhala co nejlépe a bez vedlejších účinků?
Dodržovat režim, který je daný pro konkrétní antibiotikum. Některé se bere po osmi hodinách, jiné po šesti. Nesmíme být líní a nařídit si toho budíka a skutečně brát antibiotikum i v noci. Je to nepohodlné, ale jiná cesta není. Lidé často požadují antibiotikum, které se bere jen jednou denně, existují taková, ale je třeba si uvědomit, že nemusí být vhodná na jejich potíže.

Čím širší antibiotikum je použito, tím více bakterií zasáhne, proto například antibiotika často způsobují průjmy. Antibiotikum totiž „funguje“ na bakterii, nerozlišuje, že by mělo působit na špatnou bakterii, ale působí i na dobré bakterie, které jsou v zažívacím traktu. A ještě jedna důležitá věc - antibiotikum je vždy nutné dobrat! Špatným zvykem totiž bývá, že když se člověku uleví, tak je přestane brát.

Bavíme se tu celou dobu o zbytečném nadužívaní léků, ale některé matky zase veškerou léčbu západní medicíny odmítají...
Dítě je do osmnácti let ze zákona vázané na rodiče. A když rodiče léčbu antibiotiky odmítají ze zásady i v případech, kde je potřebná, může se dítě dostat do situace, která je už život ohrožující. To jsou ty případy, kdy je dítě sice přivezeno ve finále do nemocnice, ale už se nedá nic dělat. Na to by rodiče měli pamatovat. Když pacient důvěřuje svému lékaři, je to padesát procent úspěchu léčby.

Pojďme se ještě na závěr vrátit k té imunitě. Jaký je váš názor na téměř sterilní prostředí, které kolikrát rodiče v dobré víře doma vytvářejí?
Čistící přípravky ničící bakterie, to je kapitola sama pro sebe. Můj osobní názor je, že sterilní prostředí má smysl na operačním sále, kde je otevřené prostředí, například při operaci srdce, ale v běžném prostředí jsou bakterie protektivní, takové přirozené očkování. Dítě by se mělo pohybovat v normálním prostředí a také venku na hřišti, kam chodí jiné děti, to ho posiluje. Když je příliš vypulírovaný byt, tak jsou děti častěji nemocné, trpí různými alergiemi. Totéž platí o speciální desinfekčních mýdlech, která narušují kožní mikroflóru. Navíc i zde nadměrné používání desinfekčních prostředků opět podporuje odolnost bakterií. Jednoho dne se nám to vše vrátí jako bumerang...

Děkuji za rozhovor a věřím, že čtenářky budou o vašich odpovědích přemýšlet a vezmou si je k srdci.

   
13.10.2014 - Zdraví - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. [29] mamaoma [*]

  Antibiotika a další chemii raději NE. Znám více než 15 r. českou firmu (spolupráce lékařů a léčitelů), ke které mám důvěru. Už 2 stránky A4 problémů, pro které má bylinná léčiva (bez vedl. účinků). V začátku to byla forma sirupů (užívání po lžičkách), nyní již tinktury (užívání po kapkách) - stačí, když přesně vím diagnozu a mohu si jet pro pomoc. Mnozí lékaři jsou jen "předepisovači prášků" - vč. antibiotik - lékař si usnadní "práci", pacienti si zvyknou. ANTIBIOTIKA pak - v krajních situacích - ani nezabírají!!Sml15

  superkarma: 0 31.12.2014, 17:19:21
 2. [28] Michalela [*]

  Naprosto souhlasím. Osobně nejsem nijak velkým zastáncem antibiotik ( u sebe ani u dětí), to znamená, že při sebemenším nachlazení mě nebo dětí neletím okamžitě k lékaři pro antibiotika na zaléčení a vždy se snažím léčit spíše přirozenou cestou. Nicméně v životě občas nastanou chvíle, kdy se člověk antibiotikům nevyhne a v takových chvílích považuji zas za naprosto nezodpovědné, pokud rodiče odmítají svým dětem antibiotika podávat! Jistě, antibiotika jsou "samá chemie", ale na zánět pomohou a pokud nastolíme správný režim při užívání antibiotik (to znamená dodávat tělu také přísun probiotik, například formou toho biopronu nebo laktobacílků u dětí), tak ty "škody" z vedlejších účinků nejsou nijak drastické.

  superkarma: 0 02.12.2014, 22:20:50
 3. [27] PavlaM [*]

  Dobrý den, já osobně se lásím mezi matky které se snaží vyhledávat vždy zlatou střední cestu. Atb neodmítám ale ani je nepreferuji. Vždy se vše v první řadě snažím řešit prevencí. Užíváme doma probiotika Biopron Premium a děti užívají višňové laktobacílky. Nicméně když se nemoc dostaví, na kašel jdu nejdří v přes cibulový sirup a na rýmu mořskou vodu. Pokud nezabírá tak teprve lékař a jeho léčka. Nicméně i já se musím přiznat, že jsem sama musela odejít od lékaře, protože k léčbě přistupoval stilem, tak co vám je a co na to chcete napsat! Je to kruci doktork tak jak já mám vědět co mi na nemoc pomůže.

  superkarma: 0 15.11.2014, 11:02:12
 4. [26] Arak [*]

  řekla bych,že by měl lékař rozhodnout,zda předepsat antibiotika či ne,v článku se stále opakuje-pacien si řekne,rodiče si řeknou.....co pak ten doktor,od čeho tam je,když předepisuje,co si kdo řekne?

  superkarma: 0 16.10.2014, 20:16:10
 5. avatar
  [25] Suzanne [*]

  paníliška — #23 Jde o tu rychlost. A o pružnost lékaře Sml30

  Allma — #22 No jo, no... A donutit je nemůžeš, i když je to věc, která tolik pomůže.

  superkarma: 0 13.10.2014, 23:12:46
 6. avatar
  [24] kobližka [*]

  paníliška — #23 U nás to má obvodní mudra ve svojí ordinaci.

  superkarma: 0 13.10.2014, 22:26:08
 7. avatar
  [23] paníliška [*]

  Allma — #22 CRP se ale běžně vyšetřuje v laboratoři.

  1. na komentář reaguje kobližka — #24
  2. na komentář reaguje Suzanne — #25
  superkarma: 0 13.10.2014, 21:55:59
 8. avatar
  [22] Allma [*]

  Klára Křížová — #8 já to říkám pořád, že vidět doktorka vnuka jak se mazlí se psem a kočkama, jak se musí pořád rýpat na zahradě v hlíně, tak volá rovnou sociálkuSml30Sml30

  Suzanne — #7 u nás ještě testy na crp v ordinaci nemají a myslím si, že o nich ani nevíSml15Sml15

  1. na komentář reaguje paníliška — #23
  2. na komentář reaguje Suzanne — #25
  superkarma: 0 13.10.2014, 21:08:14
 9. [21] Vendááá [*]

  paní primářka je rázná žena a setkat se s ní je opravdu zážitek Sml30 nicméně je to skvělá odborniceSml67

  superkarma: 0 13.10.2014, 15:45:25
 10. avatar
  [20] wich [*]

  Suzanne — #19 Sml22 Z principu ne. U takových nevím, jestli se jim rozsvítí v hlavě až v situaci, kdy bude nějaký průšvih Sml80

  superkarma: 0 13.10.2014, 13:02:56
 11. avatar
  [19] Suzanne [*]

  wich — #11 Z principu nepředepisuje? To je fakt dobrá... I můj homeopat vždycky říkal, že homeopatika jsou skvělá, jsou téměř na vše, ale na zlomenou nohu je sádra, na zánět slepého střeva operace a na zápal plic antibiotika. Sml22

  1. na komentář reaguje wich — #20
  superkarma: 1 13.10.2014, 12:32:27
 12. [18] Klára Křížová [*]

  wich — #17nejlepší je cílená léčba. Oni ty antb taky nezabíraj všechny na všechno... vy jste asi taky mela borelii, tak víte, o čem mluvím.. také na opakující se zánět středního ucha je dobré mít cílená antb, stejně tak jako na zánět močáku

  superkarma: 0 13.10.2014, 12:21:58
 13. avatar
  [17] wich [*]

  kobližka — #13 Vedlejší účinky ATB u pár přecitlivělých jedinců jsou, ale jsou nic oproti tomu, co dokáže neléčená infekce Sml22

  Klára Křížová — #14 Přesně o tom mluvím Sml22

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #18
  superkarma: 0 13.10.2014, 12:13:05
 14. avatar
  [16] paníliška [*]

  wich — #11 Ano, to víme. Jenže stále je hodně lidí, kteří lehce zakašlou a utíkají pro ATB. Pokud jde o děti, to je to samé, děcku se spustí rýma a rodiče tvrdošíjně vyžadují ATB a dokážou být až agresivní, když je doktor nechce dát. No, špatně je i to je ze zásady nepředepisovat.

  superkarma: 1 13.10.2014, 12:11:43
 15. [15] Klára Křížová [*]

  Já myslím, že nedobírání antb je celkem problém.

  superkarma: 0 13.10.2014, 11:56:29
 16. [14] Klára Křížová [*]

  wich — #11Mý dítě si před lety rozdrtilo prst, babička s ním jela na pohotovost do FN nemocnice, za tři dny mu v na jiném pracovišti (Plastika Vinohrady) sundali dlahu a prst černý... takže amputace. Asi by k ní došlo stejně, ale doktorka se zhrozila, že mu nedali antb, když měl takovou ošklivou ránu...

  1. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 0 13.10.2014, 11:55:17
 17. avatar
  [13] kobližka [*]

  V životě jsem na své doktorce nevyžadovala jakýkoliv lék - od toho je tam ona,aby určila,co je potřebné.Atb jsem neměla ani nepamatuju,od dob,kdy mě odoperovali zanícené slepé střevo snad jen 3X a to je už přes 40 let.

  Za to manžel si jich za posledních 11 měsíců užil dost a dost.Dostala se mu escherichia coli do krevního běhu a to by malér.A ještě pořád není vyhráno.Ovšem vedlejší účinky Atb tu taky jsou,bohužel.....

  1. na komentář reaguje wich — #17
  superkarma: 0 13.10.2014, 11:53:55
 18. avatar
  [12] wich [*]

  rendvo — #1 Herpesin?Sml80

  superkarma: 0 13.10.2014, 11:45:44
 19. avatar
  [11] wich [*]

  paníliška — #10 Že atb působí na bakterie a nemá smysl je brát na rýmu, víme. Že se atb mají dobírat, taky. Že mají lidé posilovat imunitu a přehnaně nesterilizovat prostředí, to taky Sml80 O tom není třeba psát romány Sml80

  Škodí řvavé titulky, které si veřejnost včetně lékařů ráda bere k srdci a léčby je nemožné se dobrat, když je potřeba. Btw vrchol byl, když mi říkala známá, že její mladá skončila na pohotovosti se silným zánětem, protože jejich pediatrička prostě ATB ze zásady nepředepisuje Sml31Sml68

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #14
  2. na komentář reaguje paníliška — #16
  3. na komentář reaguje Suzanne — #19
  superkarma: 0 13.10.2014, 11:44:38
 20. avatar
  [10] paníliška [*]

  rendvo — #1 No vidíš, ukázkový příklad nadužívání AtTB. NA rýmu a kašel jsou opravdu zbytečná, až přijde vážná infekce, nezaberou. Sml15

  wich — #3 Přečti si ten článek ještě jednou a pořádně. Je v něm hluboká pravda.

  1. na komentář reaguje wich — #11
  superkarma: 3 13.10.2014, 11:03:45
 21. avatar
  [9] Suzanne [*]

  Klára Křížová — #8 Sml22Sml30 Pokud jsem v extrémním prostředí, tak extrémní prostředky mají své opodstatnění. (bože, to mám ale bohatou slovní zásobu Sml52)

  superkarma: 0 13.10.2014, 09:53:19
 22. [8] Klára Křížová [*]

  Suzanne — #7No když jsem byla na Srí lance, měla jsem desinfenční gel furt v pohotovosti po ruce.. ale to je zase jiný extrém. Jinak ho doma nepoužívám vůbec.. myslím, že malé děti, které olížou a ocucají všechno, dělají hodně pro svou imunitu.. i za šíleného výrazu matek Sml30Sml30Sml30

  1. na komentář reaguje Suzanne — #9
  2. na komentář reaguje Allma — #22
  superkarma: 0 13.10.2014, 09:31:38
 23. avatar
  [7] Suzanne [*]

  Konečně někdo taky řekl, že dezinfekční gely jsou blbost. Pro samé reklamy na to spousta lidí zapomíná a vesele se potírá, aby na rukou nebyly bakterie Sml30

  wich — #3 Ale ta paní mluví o nadužívání antibiotik. Vidím kolem sebe, kolik dětí má atb osmkrát do roka na rýmu. A už jede v začarovaném kruhu. Pokud má člověk klíšťovou infekci nebo chlamydie, tak to nadužívání v žádném případě není. A každý lékař dneska může mít v ordinaci kvalitní test CRP.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #8
  2. na komentář reaguje Allma — #22
  superkarma: 2 13.10.2014, 09:17:59
 24. avatar
  [6] wich [*]

  Klára Křížová — #4 Na doktorovi záleží hodně. Smutné je, že v celém "Československo" jsou dva, kteří jsou ochotni diagnostikovat a dlouhodobě léčit. No ale díky Bohu aspoň za ně.

  superkarma: 0 13.10.2014, 08:57:54
 25. avatar
  [5] Pentlička [*]

  Tak jistě záleží na doktorovi, hlavně praktickém, protože k tomu člověk zamíří nejdřív. Nejsem proti antibiotikům, na záněty a vůbec bakteriální nemoci není nic jiného, co by tak dobře zabíralo. Nechápu ženské, které radši zvolí nějaké bylinky a pak se diví. Dokud nebyl penicilín, lidé umírali na dnes banální nemoci jako mouchy, bylinky nebylinky. Ale předepisovat antibiotika na každou rýmu, to je evidentní blbost.

  superkarma: 0 13.10.2014, 08:55:59
 26. [4] Klára Křížová [*]

  wich — #3Podle mě záleží na doktorovi - aby dobře vyšetřil a dobře zvolil léčbu a dávkování. Jestli píše jedny prášky na věšechno, není divu, že to pak nefunguje... Měla jsem exotickou virózu když jsem se léčila na Bulovce, koukala jsem, kolik speciálních krevních testů můžou dělat Sml67..

  1. na komentář reaguje wich — #6
  superkarma: 0 13.10.2014, 08:10:42
 27. avatar
  [3] wich [*]

  Přesně kvůli těmhle chytrolínským článkům pak zdechají lidi na chlamky a klíšťové infekce, protože se jim díky konzervativním doktorům nedostane léčba. Mě rok a půl trvající kůra zachránila zdraví a opravila imunitu, která vlivem infekce vykazovala znaky autoimunity. Jo a do poslední pilulky jsem si to cálovala sama Sml24 Léčba šla do desetitisíců Kč určitě. Nu což, hlavně, že chodím.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #4
  2. na komentář reaguje Suzanne — #7
  3. na komentář reaguje paníliška — #10
  superkarma: 0 13.10.2014, 07:26:20
 28. [2] zwiki [*]

  Nic nového, víme,že škodí.Opary vznikají při oslabené imunitě.Prodělal jsem pásový opar a byl v nemocnici.Jinak jak se mi objevil opar na rtech pomohl HerpeNorm od Barnys.Užívat také B-komplex /i forte/.

  superkarma: 0 13.10.2014, 05:51:50
 29. avatar
  [1] rendvo [*]

  Myslím že hlavně lékář co nám ty antibiotika předepíše by měl vědět zda je opravdu potřebujeme a je to nutné.

  Zrovna jedny beru, ale myslím že je tentokrát opravdu potřebuji. Udělali se mi na obličeji tři opary, mám kašel a rýmu a tak jsem ráda že ty antibiotika mámSml16 nemáte někdo radu co je na opary nejlepší ? Pořád na ně často trpím.

  1. na komentář reaguje paníliška — #10
  2. na komentář reaguje wich — #12
  superkarma: 0 13.10.2014, 00:26:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme