Vztahy

Příliš silná žena

V mém nejbližším okolí se odehrává už několik let příběh, který spěje k neodvratnému špatnému konci. Je to manželství mojí dobré kamarádky. Moc bych jí chtěla nějak pomoct, jen nevím jak.
Seznámily jsme se v porodnici, kde Denisa rodila svoje první dítě. Už tam mi připadala naprosto obdivuhodná. Tak hezká, milá a statečná. Nezahekala, nezabrečela, nepostěžovala si na špatně zašité stehy ani na hnusný oběd - ani v prostředí, které k tomu přímo vybízí, kde jsou jen samé hekající ženy. Naopak, nezlomně předváděla, že ona není nějaká ubrečená fňukna a dodávala nám všem ostatním slabším povahám elán a sílu. Bylo mi to moc sympatické a už v porodnici jsme se sblížily. Pak jsme spolu trávily vlastně celou mateřskou a já musím odpovědně říct, že není snad na světě jediná věc, kterou bych jí mohla jako přítelkyni, ženě nebo matce vytknout.
Zdá se vám, že není co řešit, že není problém? Je. Ona je prostě silná a dokonalá, což je problém, se kterým zápasí celé její okolí, ona sama a dnes i její manželství.
Už od začátku svojí dospělosti věděla, že jediné, co opravdu chce, jsou děti a šťastná rodina. Přestože není hloupá, zcela rezignovala na jakoukoli profesní dráhu a hned po maturitě se vdala. Chvilku pracovala a ve dvaceti letech otěhotněla. Tím se jí splnil velký sen.
Denisin manžel je moc fajn kluk, hodný, pro ni i pro děti by dýchal, ale tak trochu nekňuba. Jak moc velký nekňuba je, to slýchává při každé příležitosti od svého tchána i od Denisy. I když ho Denisa přímo nekritizuje, tím, že všechno zařizuje, rozhoduje a dělá sama, mu jasně dává najevo, že ho vůbec nepotřebuje.
A ona ho skutečně moc nepotřebuje, vlastně vůbec. A jako zcela nepotřebným člověkem, o kterého se musí starat a který jí svazuje ruce, jím nezměrně pohrdá. Ona si dokáže všechno udělat sama a nejlíp. To není ironie. Denisa skutečně sama umí vytapetovat, vymalovat, vyměnit kohoutky, opravit rádio, dokonce omítala na chalupě zdi. Ale umí i navařit, napéct, uplést dětem svetry a ušít si něco senzačního na sebe. K tomu je krásná, doma má naklizeno, že se tam dá jíst z podlahy, a je to holka zábavná a milá tak, že je s ní každý rád. Ale jen chvíli.
Za chvíli vám totiž její dokonalost začne vadit. Začala vadit i jejímu muži, který si, ač nekňuba, našel před půl rokem známost. Dnes řeší, jestli mají spolu zůstat, nebo ne. Denisa si najednou uvědomuje, že ho vlastně chce a potřebuje, ale on se obává, že mu nedokáže dát nikdy pocit, který mu dává ta druhá – totiž pocit, že je chlap. Ochranitel. Živitel. Prostě CHLAP. Já tu druhou dívku znám – je to taková mišutka, nic moc hezká, proti zářivé Denisině osobnosti jenom stín ženy, ale pohled, kterým na něj kouká, ten jsem u Denisy nikdy neviděla.
Nevím, jestli je Denisino manželství možné zachránit, ale rozhodně vím jedno – nikdy nechci být dokonalá a vždycky chci vědět, že spoustu věcí neumím, hodně toho nevím a jsou věci, které nikdy nedokážu. A vy?
   
28.02.2003 - Láska a vztahy - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [69] Veruška [*]

  Mě někdy přijde, že chlapům to moc vyhovuje, když od nich nic nepotřebujeme, vše zařídíme, uděláme a oni se jen vezou. Na druhou stranu jim to vadí, protože oni jsou přece pánové tvorstva a my slepice, co by se jich měly ptát, kde se platí složenky. Pořádnej chlap by měl být pyšnej na to, že má doma samostatnou ženu. Chlap to ukopne, chudák ne, tak jí začne shazovat řečmi: paní dokonalá přišla domů

  superkarma: 0 25.03.2003, 16:17:59
 2. avatar
  [62] Křečkomyš [*]

  Nechci být neuctivá, ale k té sterilizaci kočky se plně připojuji. Lidé bývají hamižní zaplatit za jeden veterinární zákrok a vymlouvají se na kdeco.

  superkarma: 0 04.03.2003, 14:50:28
 3. avatar
  [57] Lucimo [*]

  mamča: Hi, hi... Ja to mela takhle u nasich. Tata je pracovne porad pryc, takze ja byla druhej "chlap" v rodine. Strilela jsem krysy vzduchovkou, kydala hnuj prasatku...
  Pred milackem obcas delam neschopnou panenku, ale vzdycky vidim, jak se mati culi...

  superkarma: 0 03.03.2003, 14:52:27
 4. avatar
  [53] Ja [*]

  Juli : vis, ja mam mycku uz vic nez 12 let a pokud se "páni tvorstva" nesnizi ani k tomu, aby to spinave nadobi uklidili do mycky, tak uz mi ta vyhoda nemyti nadobi rucne nejak nepripada. Souhlasim s tim, ze pokud jsem ji mela kratce, tak to byla uleva a rada jsem po nich to nadobi do mycky uklizela, ale ted??? Je to vyvoj, sama to poznas.

  superkarma: 0 03.03.2003, 10:31:41
 5. avatar
  [52] Lucimo [*]

  Muj milacek je sice lehoulince nesikovnej, ale o to vic nadsenej! Takze mame prasata v loznici na strope, skrinku tak trosicku nakrivo, ale spokojeny vztah. Akorat ho musim obcas taktne pribrzdit, aby se nepoustel do vyroby knihovny do obyvaku, nebo neceho jineho, co je moc na ocich. A muzu li radit, chvalit, chvalit a chvalit. Za cokoli. Stane se na pochvale zavisly a bude delat vsechno proto, aby si ji zaslouzil... Mozna to zni blbe, ale ja ho fakt miluju. A myslim, ze i on me...

  superkarma: 0 03.03.2003, 10:08:22
 6. avatar
  [50] Landriel [*]

  Já se naučila zaječet při pohledu na pavouka, vždycky sice poslouchám řeči, ale vidím, jak se jeho ego tetelí radostí, že může být chlap.

  superkarma: 0 02.03.2003, 16:44:33
 7. avatar
  [46] kytička [*]

  Jelikoz jsem sama, nezbyva mi nic jineho nez ze si vse musoim zaridit ja..i prace muzske..
  ale je pravda, ze presne kluci maji pocit ze jsou zbytecni pokud to tak funguje porad-presne jak pise clanek.
  Nekdy bych i moc privitala kdyby to za me udelal nekdo jiny i kdyz to umim.Nejem ze se muzum posili ta jejich sebevedoma jesitnost, tak i me to posili ze mam pocit jistoty ze i ti kluci nejsou az tak k zahozeni.
  Jako rikam ze bych nechtela muzskyho co je az moooooc hodnej a udela vse co na ocich vidi..ani ja bych si ho pak nevazila a asi by me nudil..ono predse kazde zene dela dobre kdyz ma doma MUZE co umi obcas "bouchnout " do stolu a bude po jeho i kdyz se nam to prici...najednou vidime ze neni az takovy babovka.
  Takze DOKONALE holky..co rikate...nechame jim obcas neco nastarosti a zaridit ze?

  superkarma: 0 01.03.2003, 13:45:45
 8. avatar
  [43] Dickie [*]

  tomas: no, možná by ses divil. Můj táta, takto velmi zručný řemeslník, vždycky chtěl mít syna, který by "kráčel v jeho šlépějích". No, nevyšlo to, má dvě dcery, tak jsem to jako starší "odnesla" já. Svářečka, bruska, cirkulárka, vrtačka, fanka, míchačka a podobné věci jsou mými kamarádkami v podstatě odmala, nic pro mě nejsou jen práce, které opravdu vyžadují fyzickou sílu. A nekamarádím se s elektřinou, povrtání v drátech a obvodech mileráda přenechám druhým.

  superkarma: 0 28.02.2003, 16:43:59
 9. avatar
  [38] megrin [*]

  Tedy já nevím , kdyby za mě nějakej chlap chtěl vařit, prát, žehlit, šít a tak vůbec, tak bych se o míň ženská rozhodně necítila Ale asi je to dost složitý. Spoustě chlapů takový život vyhovuje. Moc let se jim vede dobře. Potom potkají takou křehkou dívčí, plnou obdivu a pochlebování a najednou se cítí být chlapsky ohroženi svou současnou partnerkou.
  V podstatě to zaléži asi na té ženě - jestli chce být samostatná, silná a nebo chytrá a slevit ze své dokonalosti.
  Ale osobně si myslím, že jde obojí - být silná a pořád ženská

  superkarma: 0 28.02.2003, 15:04:16
 10. avatar
  [37] Ja [*]

  Juli : a ta myčka, máš tu úplně automatizovanou , kam se špinavé nádobí samo skládá a po umytí samo vyndává?

  superkarma: 0 28.02.2003, 14:40:57
 11. avatar
  [31] blesksoft [*]

  Něco podobného je u nás doma.Když měl manžel doma něco udělat nebo opravit tak řekl že to neumí.Musela jsem to udělat sama nebo si někoho sehnat.A vyvrcholilo to když jsem na mateřské a chtěla jsem pohlídat 3 leté všetečné dítě abych mohla usmažit řízky.Jeho odpověď byla že jsem od toho placená abych se starala o domácnost a dítě a dál si hrál na počítači.Někdy toho mám plné zuby,ale co jsem si vybrala to mám a budu za to pykat. Ale co bych dělala sama se třemi dětmi,kam bych šla není to tak jednoduché říct rozvedu se.Co potom.

  superkarma: 0 28.02.2003, 12:43:50
 12. avatar
  [22] Mersi [*]

  presne som chcela napísať to čo Betty.
  Mala som tendenciu robiť si všetko sama a príšla som na ten trik čo píše Betty, a osvedčilo sa mi obaja sme rozkvetli

  superkarma: 0 28.02.2003, 11:12:18
 13. avatar
  [17] piškotek [*]

  S tím posledním odstavcem souhlasím. Přece proč být dokonalá když mám doma chlapa. Sice mu všechno dlouho trvá na navrtání poličky si musím podat žádost tak půl roku dopředu, ale udělá to.

  superkarma: 0 28.02.2003, 09:45:30
 14. avatar
  [7] hašlerka [*]

  No já nevím, ale spíš mi připadá, že je to naopak. Možná Denisin muž byl vychováván s tím, že se na něj hledělo jako na nekňubu a tak potom hledal podobné zázemí ve své vlastní rodině. Ne nadarmo se říká, že si vybíráme partnera podle vzoru svých rodičů. Přece musel vědět už dřív, že je Denisa tak dokonalá a všechno sama zvládne, možná mu to tak vyhovovalo, jen chce vyzkoušet něco jiného s novou známostí. Chce se volně nadechnout a být zase chlap. Otázkou je, co mu nakonec bude vyhovovat víc.

  superkarma: 0 28.02.2003, 07:16:30
 15. avatar
  [2] clarCa [*]

  PS - nemyslím si, že je silná žena, jenom velmi nemoudrá a nevyzrálá...

  superkarma: 0 28.02.2003, 00:32:14
 16. avatar
  [1] clarCa [*]

  no Denisa prostě neumí žít a nechat žít. Neumí přijmout lidi "méně dokonalé". Jak může vědět, že by její muž nedokázal vytapetovat, když ho k tomu nikdy nepustila? A co její děti? Taky jim všechno zařizuje, organizuje, všechno za ně dělá? Ty jí teda asi poděkují. Zvlášť pokud jimi také "pohrdá"...

  No a jak to dopadne? Až bude starší, skončí všemi opuštěná. Protože nikomu nedovolí, aby si vedle ní zachoval lidskou důstojnost...

  superkarma: 0 28.02.2003, 00:31:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme