Ve dnech 7. a 8. října 2011 pořádá město Terezín Josefínské slavnosti, tradiční oslavy založení města Terezína se zaměřením na jeho vojenskou historii. Přijeďte se podívat na velkolepou historickou podívanou, která vás přenese do doby vlády císaře Josefa II.

pochod

pochodmaly

Program slavností

Jako každoročně, i letos bude pro místní obyvatele a návštěvníky města připravena velkolepá historická podívaná.

  • Program začne v pátek 7. října od 20.30 hod. pochodňovým průvodem města
  • Hlavní část programu pak spadá na sobotu, od 10.00 hod. a končí nočním ohňostrojem
  • K nejzajímavějším atrakcím Josefínských slavností patří bezesporu ukázky bojů z dob Josefa II. Návštěvníci mohou na koruně pevnostních valů sledovat v nadhledu a z bezpečné vzdálenosti, válečnou vřavu několika desítek vojáků v dobových uniformách.
  • Působivou část programu představuje noční přepad vojenského tábora. Terezínská pevnost bude letos dobyta ve 20. hodin. Celý vojenský program bude zakončen střelbou z děl.
  • V den pořádání Josefínských slavností mají návštěvníci možnost prohlédnout si i další pevnostní expozice, včetně jinak nepřístupných částí.

sedicivojaci

delostrelba

Trocha z historie pevnosti  

Poté, co si rakouský panovník a císař Karel VI. uvědomil, že nebude mít mužské potomky, rozhodl, že po jeho smrti usedne na trůn jeho nejstarší dcera Marie Terezie. A tak se také po jeho smrti, v roce 1740 stalo. Avšak ne všichni panovníci na tuto pragmatickou sankci přistoupili. K nejnespokojenějším patřil pruský král Fridrich (Bedřich) II. Ten sankci neuznal a začal s Marií Terezií válčit. V zájmu ochrany země před vpády pruských vojsk rozhodla Marie Terezie (a její syn Josef II.), v roce 1780 zbudovat dvě pevnosti, jež by chránily severní hranice její říše. Jedna byla umístěna k soutoku Labe a Metuje nedaleko Náchodské branky, druhá k soutoku Labe s Ohří poblíž Travčic a Německých Kopist.

josef10. října 1780 položil císař Josef II. základní kámen k výstavbě pevnosti, která byla pojmenována na počest jeho matky Theresienstadt (Terezín). V červnu roku 1790 byla pevnost za přítomnosti hlavního projektanta Terezína, generála hraběte Karla Pellegriniho, prohlášena za bojeschopnou. Avšak i přesto, že představovala špičkový bastionový systém, v boji se nikdy neuplatnila. Nepřátelská vojska se jí vyhýbala.

Za první světové války sloužila Malá pevnost jako vojenské a politické vězení pro odpůrce habsburské monarchie, za druhé světové války byla vězením pražského gestapa. Malá pevnost byla v roce 1947 prohlášena Památníkem národního utrpení, celé město pak v roce 1992 vyhlášeno památkovou rezervací.

Vstupné na Josefínské slavnosti

  • Jednotné vstupné 40 Kč
  • děti předškolního věku a držitelé ZTP průkazu mají vstup ZDARMA

Více podrobností o programu Josefínských slavností naleznete na: http://www.terezin.cz/pozvanka-na-josefinske-slavnosti-2011/d-138197/p1=2357

Cesta

Terezín se nachází v Ústeckém kraji, zhruba 3 km jihovýchodně od okresního města Litoměřic. Dostanete se sem automobilem, vlakem i autobusem.

Více informací na: www.idos.cz

mapa

zdroj a foto: www.kudyznudy.cz

Reklama