Každoročně očekáváme, že 11. listopadu přijede Martin na bílém koni. Podle posledních zpráv českého hydrometeorologického ústavu však bude zataženo s deštěm, takže Martin by potřeboval spíš pláštěnku nebo deštník.

Ať už bude sníh nebo bláto, užijte si nedělní svátek svatého Martina hezky. Vždyť u nás v Čechách patří k nejoblíbenějším. Třeba i díky zlatavé husičce nebo Svatomartinskému vínu.

Kdo byl vlastně svatý Martin? Proč přijíždí na bílém koni a co tento svátek znamená?

MartinSvatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů. Nejčastěji je zobrazován na koni s polovinou pláště a žebrákem. 
Obecně patří mezi nejznámější svaté. Původně římský voják proslul svým lidským přístupem k obyvatelům dobývaných území. V jedné z legend se praví, že jisté chladné noci uviděl Martin (tehdy ještě jako voják) nahého promrzlého žebráka, neváhal a rozetnul svůj vojenský plášť na dvě poloviny, z nichž jednu daroval žebrákovi. Další noc se mu zjevil Ježíš Kristus oblečen do poloviny jeho pláště.

Po odchodu z legií se Martin nechal pokřtít a začal církevní studium. Po nějaké době byl jmenován biskupem. Biskupskou hodnost však nechtěl zprvu vůbec přijmout, dokonce se schoval před posly do husince. Husy ho však kejháním prozradily a tak se Martin stal biskupem (odtud zřejmě pochází i tradice Martinských hus).

Naši předkové v dávných dobách věnovali počasí velkou pozornost. To jaké bude počasí, mělo podstatný vliv na úrodu a tudíž i na jejich život. Právě na den, kdy se slaví svátek svatého Martina, nejčastěji přišly první sněhové vločky. 

Pranostiky, vztahují se k svátku sv. Martina

  • na svatého Martina zima chod svůj začíná
  • na svatého Martina bývá dobrá peřina
  • na svatého Martina kouřívá se z komína
  • nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí
  • Martin a Kateřina na blátě – Vánoce na ledě
  • o Martině po ledu – o Vánocích po blátě
  • Martin-li se mlhami odívá, mírná zima obyčejně bývá
  • zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima 

V České republice se svátek sv. Martina slaví 11. listopadu a je vnímán jako počátek zimy, často poprvé sněží, a proto se říká, že přijíždí Martin na bílém koni

Je to den, kdy se ochutnává první Svatomartinské víno, je tedy i svátkem všech vinařů.

Další tradicí tohoto dne je pečení Martinských rohlíků a Martinských podkov. Kolem svátku svatého Martina čeledíni opouštěli dosavadní službu a rozhodovalo se, jestli se jim služba prodlouží nebo ne.

A nesmíme zapomenout ani na tradiční Martinskou husičku, která se připravuje klasickým způsobem s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a dušeným bílým nebo červeným zelím.

Svátek svatého Martina je spjat s časem hodování a bujarého veselí, setkáváním s dobrými přáteli nebo s celou rodinou.
Tak si ho užijte i vy.

Hezkou svatomartinskou neděli přeje redakce Žena-in

použitý zdroj: wikipedie

Reklama