V obci Lenora na Šumavě, jižně od Vimperka (mapa), se v sobotu 27. listopadu uskuteční veřejné pečení chleba, housek, koláčů a dalších dobrot, které budou následně rozdány. Skočte si pro svůj díl.

bread

V obci Lenora, jak uvádějí oficiální stránky obce, zdejší chudina uzavřela dohodu s někým bohatším, a tak tu od roku 1837 stojí veřejná pec na chleba. A přestože dnes si pro chléb raději skočíme do obchodu, nebo zapneme domácí pekárnu, tradice veřejného pečení chleba se tu dodnes drží.

Zachována zůstala i druhá tradice. Tedy ta, že se někdo na upečený chleba složí. Veřejné pečení chleba je financováno z rozpočtu obce, mouka je zdarma dodávána z mlýna Bratři Zátkové v Boršově a dřevo obstarává pan Kašpar z Volar.

Od letošního dubna se peče jednou za měsíc a další termín veřejného pečení chleba vychází na následující sobotu. Pokud stále přemýšlíte, jak netradičně strávit Silvestra, vězte, že další pečení se koná právě poslední prosincový den. Akce probíhá vždy od 9 do 13 hodin.

Těšit se můžete nejen na čerstvý chléb, ale i housky, koláče a lenošské placky. A jak slibují zastupitelé obce „Chléb z lenorské pece a ostatní pečivo se neprodává, ale rozdává.“ Pokud máte cestu na Šumavu, rozhodně si tuto zajímavou akci nenechte ujít.

Reklama