Čtenářka Petra Š. se trochu bojí, že letošní volby nepřinesou velkou změnu. Sama také nebude volit jinak, než v minulých letech. Volí už několik let Zelené – líbí se jí jejich volební program a zná několik „zelených“ starostů, kteří vedou své obce k spokojenosti lidí v nich žijících.

Proč volí čtenářka Petra Š. už nějaký ten pátek Stranu zelených? Odpověď najdete níže v jejím příspěvku. Přidáte se k ní a vhodíte do urny lístek s číslem 23?


Tak a je to tady… bude či nebude změna?

Možná nejsem jediná, která čeká, že přijde změna. A pevně doufám, že přijde změna k lepšímu. Ale když sleduji ty volební průzkumy, tak ono to asi bude z bláta do louže.

Přestože se tu objevilo mnoho nových politických stran nebo skupin, které usilují o to se dostat do parlamentu, tak já jsem věrná té svojí středové. Po pravdě, mám strach, že to dopadne jako minule s Věcmi veřejnými. Uvědomuji si, že vše je o lidech, a každý z nás má své chyby a je omylný. Takže i politik dělá chyby a může se mýlit, ale nemělo by to hraničit se zákonem a korupcí.

Nevím, koho jsem volila při svých prvních volbách. Co ale vím určitě, že od roku 2002 jsem věrná a zastávám politické názory středové strany. Protože mi jde o ekologii, o zdravé životní prostředí, o zdraví jako takové, souhlasím se sociální politikou strany, s etikou této strany, která se snaží potírat korupci a hazard. A protože jsem se nechtěla smířit s tím, že hodím hlas někomu koho neznám, začala jsem se o politiku a lidi této strany více zajímat. A musím říci, že mne překvapilo, jak otevřeně mluví o problémech, nebojí se vyjít s pravdou ven. Poznala členy této strany na jižní Moravě a ne jen tam, někteří z nich jsou členi obecních zastupitelstev, starostové a starostky a je za nimi vidět kus velké práce a spokojení občané. Ač souhlasím s programem strany, volím ji pocitově. Nicméně, hlavní důvodem jsou lidé na kandidátce. Asi bych byla zklamaná, kdybych je viděla na jiné, než Zelené kandidátce.

Programové desatero je všeříkající. Když položíte člověku otázku „ Co si ze všeho nejvíce přejete?“ Co odpoví? Peníze, blahobyt, štěstí, lásku… Ano, ale mnoho z nás nejprve odpoví zdraví. A zdraví je prvním bodem jejich volebního programu.

Ano přeji si zdravé potraviny, větší kontrolu, abych si koupila jídlo bez plísně a nezkažené, zdravější a chutnější jídlo do škol a školek.
Chci pro své dítě garantované místo ve školce. Přeji si, dostupné bydlení pro mladé rodiny, seniory i lidi v nouzi. Ráda bych měla stejný plat jako muž na stejné pozici a souhlasím se zavedením pečovatelské dovolené pro ty, kdo se starají o nemohoucí rodiče.
Chci, snížení učtů domácností za energie.
Přeji si ochranu krajiny a cenné přírody, čistší vzduch ve městech a obcích, lepší využití surovin díky vyšší míře třídění odpadů. Ráda bych cestovala pohodlnou a dostupnou veřejnou dopravou.
Budu ráda, když vzniknou desítky tisíc nových pracovních míst v perspektivních odvětvích. Když se bude investovat do vzdělání. Chci zkrotit exekutory, přeji si, aby byl konec nespravedlivému navyšovaní pokut, aby nastalo posílení práv spotřebitelů. Aby bylo maximální omezení hazardu ve městech a obcích.
Přeji si aby orgány činné v trestním řízení, měli volné ruce ke stihaní korupce, aby bylo povinné majetkové přiznání politiků.

Myslím, že jsou to dostatečné důvody proto, proč volím středovou politickou stranu nezasaženou korupcí s nějakou historií a to věrně už od roku 2002. A to jak na úrovni komunální, krajské, tak i celorepublikové :)

Petra Š.

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 25.10.2013: Volby 2013

  • Víte, koho volíte? Co konkrétně vás zaujalo na straně, kterou budete volit?
    (Nezávislé kandidáty a sdružení více stran berme pro účely rétoriky tohoto tématu jako jednu stranu, za kterou kandidují – prostě tak, jak je to na volebních lístcích.)

Otázka k dnešnímu tématu je jednoduchá, ale odpověď na ni už tak jednoduchá není. Dovedu si představit spoustu důvodů, proč se člověk rozhodne pro tu či onu stranu. A právě ten váš důvod mě zajímá! Máte ho vyargumentovaný, nebo volíte spíš pocitově? A volíte do poslanecké sněmovny stále stejně, nebo ne? Své odpovědi mi posílejte na redakční e-mail (viz níže) do 25.10.2013, 15.30 hodin, a to v délce alespoň tohoto odstavce. Tedy pokud se chcete o své politické názory podělit s ostatními a zároveň mít šanci na krásný knižní dárek: Osobnosti českých dějin (Knižní klub).

Ostatně sám jsem v letošní volbě váhavec, třeba mě právě váš názor přesvědčí!

dejiny

Reklama