Desetiletá Terezka Smutná, kterou soud kvůli sporům rodičů poslal na psychiatrii a poté do léčebny Olivův dům u Říčan, zřejmě počátkem příštího roku opět skončí v léčebně nebo v azylovém domě. Podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslava Sládka totiž pobyt u matky a ambulantní léčba dívčin vztah k otci nezlepšily. Zpět u matky Markéty Smutné je od počátku září. Podle soudu je další variantou předání dcery otci Lubomíru Chocovi, který vybere pro Terezu zařízení sám, případně ji bude vychovávat.

Soudce poslal holčičku na konci června na psychiatrii do motolské nemocnice s tím, že se jí zhoršil zdravotní stav a rodinné prostředí pro ni nebylo vyhovující. Dívka prý měla problémy komunikovat s okolím. Rozhodnutí předcházel požadavek matky, aby nemusela během letních prázdninách dceru každý týden předávat otci a mohla s ní odcestovat mimo Prahu. Dívčin otec při jednání tvrdil, že mu Smutná úmyslně bránila se s dcerou vídat. To Terezina matka popřela. Po kritice rozhodnutí přemístil Sládek začátkem července dívku do dětské léčebny Olivův dům u Říčan.

Nyní dívka týdně dochází za pracovnicemi do neziskové organizace Dům tří přání a účastní se tamních terapií. V pátek rozhodne Sládek o tom, zda bude Choc platit na dceru vyšší výživné. Neveřejně také potvrdí či zruší rozhodnutí, kterým dříve uložil dívčině matce pokuty ve výši přes 80.000 korun za to, že bránila ve styku otce s Terezou.

Spor rodičů o Terezu trvá již mnoho let. Otec podle některých médií nejprve o dítě nestál, později ale projevil zájem se s dívkou vídat. Schůzkám ale údajně matka aktivně bránila. Podle ženy se dítě otce bálo a na setkání reagovalo pláčem. Muž zase tvrdil, že matka proti němu dceru štve.

Původní článek o soudním sporu naleznete ZDE.

Je správné, aby matka otci bránila ve styku s dítětem, které samo o kontakt nestojí? Je holčička ovlivněná matkou a otec je jen obětí matčiných pomluv? Jaká je podle vás optimální výše alimentů na dítě školou povinné?

Reklama