Bulvár

Přichází nová vlna beatlemánie! Yeah, yeah!

Čas je tím nejpřísnějším hudebním kritikem. Jsou muzikanti, kteří byli na vrcholu před deseti nebo dvaceti lety, ale dnes si na ně nikdo ani nevzpomene. A pak jsou takové vzácné výjimky, jež v podstatě udávají nepřímo hudební trendy i po padesáti letech. Mezi ně patří na prvním místě skupina The Beatles.

Jejich hudba je tu stále s námi, ačkoliv to někteří mladší posluchači ani netuší. Slavné písničky si totiž půjčují různí umělci a snaží se tak trochu přiživit na fenoménu, který asi nemá v populární hudbě obdoby. Nicméně ani staří dobří Brouci v původních verzích v podstatě mediálně nezanikli. Na Youtube mají jejich hity milionové počty, co se týká přehrání. A půjde to nyní opět zřejmě ještě výš.

S filmem The Beatles: Eight days a week - The Touring Years, o kterém jsme zde již informovali, totiž přichází novodobá „beatlemánie“.

I když na premiéře v kině, kde si třeba relativně mladý chlápek vedle mě broukal všechny písničky, bylo zřejmé, že vlastně ta stará nikdy v podstatě neskončila.

Nemá už sice takovou razanci jako v šedesátých letech, kdy čtyři slušňácky oblečení mladíčci dobyli celý svět, ale „značka“ The Beatles vyvolává emoce stále.  

Pokud také patříte mezi fanoušky britské skupiny, která byla milována i proklínána, nenechte si ujít již zmíněný film, ale také třeba knížky, z kterých bych já osobně byla v pubertě úplně na větvi. Ale nadšená jsem z nich i nyní...

Beatles skrz naskrz - unikátní fotografie z archívu The Beatles Book

Kniha vznikla vlastně díky prozíravosti. Vydavatel Sean O´Mahony si naštěstí (na rozdíl od jiných - viz konec článku) již počátkem šedesátých let uvědomil, že nově vzniklá skupina bude možná znamenat mnohem víc, než jen další řadovou popovou kapelu. A již v roce 1963 odstartoval vydávání měsíčníku The Beatles Book.

Beatles skrz naskrz - unikátní fotografie z archívu The Beatles Book

Kniha proto obsahuje více než tři sta fotografií z originálních negativů redakčního fotografa Leslie Bryce a dokumentuje tak kariéru The Beatles, která tehdy ohromila snad každého. Prohlédnout si ukázku můžete zde.

The Beatles v písních a obrazech

Když si něco opravdu přejete, ono se vám to splní. Asi tak by se daly nazvat pocity, které mám, když se dívám na rozšířené vydání knihy The Beatles v písních a obrazech. Ta u nás vyšla poprvé v roce 1969 a bylo takřka nemožné ji někde sehnat. Dlouhé roky v osmdesátkách, kdy jsem si zažívala svoji opožděnou (kvůli věku) beatlemánii, jsem prohlížela antikvariáty a inzeráty. Ale nic.

The Beatles v písních a obrazech

Tato „bible fanoušků“ je souborem vybraných textů písní ilustrovaných předními britskými výtvarníky, uměleckými fotografy, ale i samotnými fanoušky. Kniha je zajímavá i tím, že se jejímu editorovi a zároveň výtvarníkovi Alanu Aldridgovi podařilo předložit dílo, které bylo pro představivost stejně zábavné jako alba populární skupiny.

A navíc svým způsobem ilustruje atmosféru té doby, celých šedesátých let, neboť vlastně sami The Beatles zachytili ve svých písních tempo, kterým se svět ubíral...

Právě jejich hudební vývoj, ač byl někdy odmítán, jim podle mě zajistil tu nesmrtelnost. Pro představu opět malá ukázka z knihy.

Na závěr jedna perlička

Víte, že režisér kultovního filmu Perný den měl za úkol snímek natočit nejen nízkonákladově, ale také velmi rychle, protože hudební odborníci tvrdili, že do roka po The Beatles neštěkne ani pes?

Přečtěte si také:

   
30.09.2016 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Davidek [*]

  kobližka — #13 .. což činím

  Mickey Mouse — #4 .. inu poslouchám jen to co se mě líbí .. tvůj rozbor o vlivu brouků nepotřebuji ale poslouchám poslední dobou už jen House, Progressive Trance a ze skupin bych uvedl snad jen Dream Theater .. Pink Floyd / Roger Waters /

  superkarma: 1 30.09.2016, 18:22:26
 2. avatar
  [13] kobližka [*]

  Davidek — #1 Stačí vypnout rádio a máš po alergii Sml32

  1. na komentář reaguje Davidek — #14
  superkarma: 0 30.09.2016, 17:17:51
 3. avatar
  [12] jazuzinka [*]

  Pipa.v — #8a co když film opravdu shlédla?Sml58

  superkarma: 0 30.09.2016, 15:30:46
 4. [11] Andreadornova [*]

  Skvělé Sml59

  superkarma: 0 30.09.2016, 15:09:15
 5. avatar
  [10] RenataMor [*]

  Sml67

  superkarma: 0 30.09.2016, 14:30:58
 6. [9] bobani [*]

  super !

  superkarma: 0 30.09.2016, 11:17:01
 7. avatar
  [8] Pipa.v [*]

  Rikina — #2Píše se zhlédnout film, ne shlédnout. Já jen že tu pořád přetřásáte gramatiku...

  1. na komentář reaguje jazuzinka — #12
  superkarma: 3 30.09.2016, 10:46:05
 8. avatar
  [7] Motty [*]

  Marcela Macáková — #6 Až budete mít čas, tak si je poslechněte, některé jejich verze jsou úžasné - třeba This Boy, If I Fell, I Will... hlavně ty, které nazpívaly v dospělosti. Začaly zpívat Beatles už někdy ve 12 letech a to ještě nebyly tak vypracované, ale teď je ten jejich dvojhlas krásný. Vystupovaly dokonce i v Cavern Clubu. Originál je pořád originál, ale tyhle dvojčata jim určitě ostudu nedělají.

  Krásný víkend i Vám Sml67

  superkarma: 1 30.09.2016, 10:42:53
 9. [6] Marcela Macáková [*]

  Motty — #5 Mockrát děkuji za komentář i odkaz na písničku. To jsem vůbec neznala. A máte pravdu, že je to pěkné. Hezký víkend.

  1. na komentář reaguje Motty — #7
  superkarma: 0 30.09.2016, 10:30:43
 10. avatar
  [5] Motty [*]

  Marcela Macáková - nedávno jsem na youtube narazila na dvě holky - dvojčata, které zpívají coververze Beatles. Ještě snad nikdy se mi žádná beatlesácká coververze nelíbila, protože originálu se nic nevyrovnalo, ale tyhle holky jsou geniální, strašně moc se mi jejich zpěv líbí. Původem jsou Rakušanky a když jim bylo asi 10, tak se celá rodina přestěhovala do Liverpoolu, právě kvůli jejich lásce k Beatles.

  Tady je jedna z písniček, jinak jsou jich na youtube desítky.

  https://www.youtube.com/watch?v=Bs79I7d1Jfc

  1. na komentář reaguje Marcela Macáková — #6
  superkarma: 0 30.09.2016, 10:21:17
 11. avatar
  [4] Mickey Mouse [*]

  Davidek — #1 Inu, asi nepoznáte dobrou muziku. A nebo znáte jen těch "pár" provařených hitů a neznáte celou jejich tvorbu.

  Rozhodně vůbec není nadsázka, že celý dnešní hudební průmysl stále čerpá z Beatles svou inspiraci. Takže jmenujte mi koho posloucháte, a já vám ukážu jak navazuje na Beatles.

  1. na komentář reaguje Davidek — #14
  superkarma: 2 30.09.2016, 09:53:54
 12. avatar
  [3] Motty [*]

  Děkuji za další článek o Beatles, čtu o nich ráda cokoliv a kdykoliv. Ty ilustrované texty jsem si koupila před asi 20 lety v Londýně, protože přesně jako vy - hrozně moc jsem ji chtěla a nemohla ji nikde sehnat, byl to opravdu fandovský poklad. Takže když jsem ji pak sehnala, byla jsem na vrcholu blaha. A pamatuju si, jak jsem ještě v dětství v ruce přepisovala půjčenou knihu Poplach kolem Beatles Sml30

  Davidek — #1 Fakt nechápu, proč někdo, kdo je "přímo alergickej" na Beatles, leze na článek, který se týká Beatles Sml80 To jste asi nějaký masochista, ne?

  superkarma: 1 30.09.2016, 08:40:52
 13. [2] Rikina [*]

  Inu, znám pána, co je opravdu fanoušek. Všechno o nich ví, texty písní zná zpaměti, a když byla v Praze v hudebním muzeu tématická výstava, strávili jsme tam celé odpoledne, film jsem taky musela shlédnout, a dostalo se mi mnohých poučení a informací "k tématu". Ba i perliček a jiných podobných sdělení. Něco jsem si zapamatovala, většinu ne, a v podstatě mě to zanechalo chladnou - nijak mi tato skupina a jejich hudba nevadí, poslouchat to můžu, ale neomdlévám u toho. Sml57

  1. na komentář reaguje Pipa.v — #8
  superkarma: 1 30.09.2016, 07:58:24
 14. avatar
  [1] Davidek [*]

  .. zajímavé že po nich ještě štěká pes .. já jsem na ně přímo alergickej když je tlačej z rádia ..

  1. na komentář reaguje Motty — #3
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #4
  3. na komentář reaguje kobližka — #13
  superkarma: 1 30.09.2016, 07:39:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme