V některých rodinách začínají probíhat (nebo už proběhly) velké vánoční úklidy. Akce, kolem kterých to lítá negativními emocemi. Nejenže asi nikdo v únavném podzimním počasí nemiluje pracovní aktivity navíc, ale ještě kolikrát narazíme na tvrdý domácí odboj.

Dnes se podíváme na tři úsměvné příběhy našich čtenářek, které se podělily o své příhody se svými problematickými partnery. Ne, nebijí je, ani jim nejsou nevěrní, ale skladují vše, co by se ještě někdy mohlo hodit. Na první pohled banalita, ale přesvědčte se sami.

úklid

Titulek k článku vznikl na základě jedné příhody, kterou tedy nemám úplně potvrzenou, ale pamatuji si ji už nějakým dvacet let, a to je při mé zapomínavosti celkem na pováženou. Musela na mě udělat hluboký dojem. Pamatuji si, že zazněla na jednom dámském dýchánku u vínka, takže nevím, zda si ji dotyčná poněkud nepřibarvila, ale věřte, že ty další příběhy jsou už skutečně ze života. A jak bylo řečeno v úvodu, zveřejňujeme je zde spíš pro pobavení, i když jejich pisatelky si jistě prožívají své malé soukromé peklíčko...

Ale zpět k těm provázkům. To takhle probíhal jednou v rodině mé známé velký úklid. V malém domku bydlely dvě generace a až na výjimky probíhalo soužití bez problémů. Nášlapnou minou byl každoroční velký vánoční úklid, který měl za cíl nejen zvelebit domácnost, ale udělat i více místa, protože se tam na svátky sjížděl zbytek velké rodiny.

V té době se jinak poklidná atmosféra měnila ve válečnou vřavu, neboť tatínek nehodlal vyhodit nic ze své cenné sbírky nejrůznějších roztodivností, které pečlivě celý rok v domě shromažďoval, ukládal do krabic a pytlů, popisoval a nechával svému osudu. Šlo doslova o situaci „otec proti všem“.

„Samozřejmě jsme tátovi nevyhazovali žádné věci, které by měly nějakou hodnotu, šlo nám čistě o všemožné harampádí, ke kterému přicházel většinou tím, že mu sousedé dávali to, co sami chtěli vyhodit, protože věděli, že on bude za podobné milodary rád,“ vyprávěla rozumně tehdy Marie, jež se svou maminkou vedla dobyvačnou válku za vyklizené území. Vrcholem prý byl nález jedné obrovské krabice, na které bylo napsáno: Provázky krátké – úplně na nic.


Druhý příběh by se mohl jmenovat Domácnost u tisíc a jedné boty. „Jenže všechny boty jsou staré, děravé, prochozené, rozšmajdané nebo s utrženou podrážkou,“ dodává hned Jitka (32 let), aby nedošlo k omylu, že bydlí s nějakým schopným ševcem.

Její manžel Rudolf (41 let) totiž za celý svůj život nevyhodil ani jedny boty. Se slovy, že si je nechá na sekání trávy, je vždy uloží pod schodiště k dalším kouskům pro stejné účely a zapomene na ně. Jitka si tedy není úplně jistá, zda zapomene, ale zkrátka se k nim už nikdy nevrátí, protože léta seká trávu pouze v jedněch botách.

Když chce však pořádkumilovná žena nějaký opravdu zbídačený pár vyhodit, vyslechne si přednášku o tom, že je málo šetrná a že boty, které by se mohly ještě hodit, se nevyhazují.

„Dva páry, které snad pamatovaly ještě spartakiádu, jsem vyhodila tajně,“ přiznává Jitka, ale bojí se, že na to manžel přijde, že možná občas obhlíží svou cennou sbírku a ztropí kvůli nějakým škrpálům scénu. „Protože jestli něco mého jinak poměrně klidného muže opravdu rozčílí, tak je to diskuse kolem vyhazování jeho bot,“ dodává.


Noviny, kam se podíváš

- to je název třetího příběhu. Nikola (28 let) má za manžela pracovitého Jardu (29 let). Je tak pracovitý, že nemá nikdy čas si v klidu přečíst ani noviny. „Vždy si je večer přinese domů a řekne, že si je nestihl přes den přečíst, tak ať je nevyhazuji,“ vypráví mladá žena. Jenže noviny zůstanou ležet bez povšimnutí celé dny.

Když už je chystá Nikola vyhodit, tak manžel prohlásí, že si je schová, kdyby něco potřeboval dohledat. „Novin máme plné skříně. A nejen to, jsou v krabicích, na hromadách na zemi v jeho pracovně, už pár balíků nastěhoval i do komory,“ popisuje situaci s despektem zoufalá manželka, která nemá tu sílu se manželově mánii postavit, protože se vždy strašně pohádají. „Připadá mi to úplně neuvěřitelné a nechci na to plýtvat energií a ohrožovat náš vztah,“ vysvětluje svůj postoj, ale je znát, že by to manželovo bohatství nejraději podpálila.

Reklama