Zní to drsně, že? Tím spíš, že jde o koně. Zabít hříbě, když se dá vypiplat? Známe to přece z mnoha filmů. Jenomže realita má k romantice daleko. Přečtěte si příběh zkušeného koňáka a jeho koňského sirotka a možná pochopíte, že ne každé „piplání“ sirotka se vyplatí.

dog

„Tuhle jsem otevřel  časopis o koních s článkem „Jak vychovat sirotka“, a hned jsem se dožral,“ začal zostra svoje vyprávění „můj“ kovář. Nemyslete si o něm, že je to nějaký nerudný despota, který si myslí, že „sežral“ všechnu moudrost světa. Je to člověk, který koním opravdu rozumí, vyrůstal s nimi od malička, učil se od úžasných mistrů, starých rajťáků, dragounů a kovářů, kteří pobrali moudrost léty praxe. Tomuhle chlapovi věřím víc než veterináři.

Jeho rozhořčení mě zaujalo.

„Odchovat hříbě-sirotka je pěkná blbost. Jednou mi krátce po porodu pošla kobyla a já blbec se rozhodl, že hříbě vypiplám. Sehnal jsem si mlíko, pochopitelně kravský, na kobylí jsem neměl, i když se prodává sušený, je strašně drahý. To kravský mlíko se ale musí upravit, smíchat s heřmánkovým čajem a osladit. Vstával jsem k ní (byla to kobylka) každý dvě hodiny, den co den. Chodila za mnou jako pejsek, do stáda vůbec nechtěla. Stejně by ji asi nepřijali. Když jí byl rok, našel jsem ji v maštali mrtvou. V krvi.
Praskly jí střeva. Hříbě totiž v určitým věku potřebuje žrát matčina „hovna“, aby si vybudovalo obrannou mikroflóru. Bez toho to prostě nejde.“

Koukala jsem na něj a bylo mi smutno při té představě. Na druhou stranu jsem se nedivila, že by něco podobného už nechtěl zažít.

I když mě tento příběh inspiroval k dnešnímu tématu, věřím, že osudy jiných zvířecích sirotků nebudou tak smutné.

  • Máte také nějaký příběh?
  • Ujaly jste se někdy opuštěného mláděte? Jak jste k němu přišly?
  • Našly jste někdy v přírodě srnečka, nebo zajíčka? Co jste udělaly?
  • Už jste někdy vypiplaly nějaké mládě? Dožilo se ve zdraví dospělosti?
  • Máte nějakou optimistickou příhodu s dobrým koncem, nebo jsou to spíš smutné případy?

Napište nám, pošlete třeba fotku nějakého vašeho sirotka.

Na vaše příspěvky se moc těším na adrese: redakce@zena-in.cz

Dvě z vás odměníme knihami z nakladatelství IKAR

knihy

Reklama