Domácnost

Příběhy bezmoci: Komu se hodí do krámu utrpení zvířat?

V neděli dne 9.11.2014 odvezla sekce AnimalHelpCompany obč. sdružení SOS for PETS ve spolupráci s o. s. Za práva zvířat z nejmenované množírny 80 pejsků. Dalších 80 jich na záchranu ještě čeká. Prosíme o finanční pomoc s úhradami PHM a veterinárních nákladů, které budou enormní. Za pejsky předem děkujeme!

Je aktivované sbírkové konto na pomoc zachráněným bezprizorním zvířatům, zvláště v ohrožení života, především psům a kočkám, na jejich výživu, kastrace, operace, ošetření, léčení a převozy do dočasných péčí a nových domovů. Sbírka je povolena Kr. úřadem v Ústí nad Labem.
Č. transparentního účtu u Fiobanky 2200552829/2010 a pro slovenské dárce 2200552829/8330.

Na základě tohoto zjištění se mezi záchranáři, přáteli zvířat a ochranáři rozjela akce Kulový blesk. Všichni alespoň sdíleli případ na sociálních sítích, obvolávali jsme známé, jestli třeba jen jedno místo pro malého psíka nemají nebo nemohou přispět alespoň dvackou. Náklady na ošetření psů byly předběžně odhadnuty na půl milionu.

Jsem zvědavá, jestli bude potrestaný někdo jiný než zvířata. Budu vás dále o případu informovat.

Knírači namačkaní v malém prostoru

Sdružení se maximálně snaží najít pejskům ať již dočasný domov, nebo trvalý, co nejrychleji. Záchranáři již několik nocí nespí a jedou nonstop. V šílených podmínkách je prostě odmítají nechat svému osudu napospas. Několik lidí si přijelo pro pejsky na místo činu osobně, jiní nemají tu možnost si pro pejska přijet, a tak se domluvily převozy. Dosud jsou náklady na PHM 8 tisíc Kč a stále narůstají. Nemluvě o veterinárních prohlídkách. Někteří lidé jsou natolik ochotní, že si sice nechali pejska dovézt, ale na své vlastní náklady mu zajistili odpovídající péči.

Po prohlédnutí fotek z místa, kde pejsci žijí, se jedna nejmenovaná studentka, která již doma jednoho opuštěného psa má, rozhodla pomoci. Rozhodla se pejskovi zajistit dočasnou péči, než se pro něj najde vhodný domov. Těšila se, jak ho naučí na vodítku, trochu poslouchat a důvěřovat lidem. Studentka neměla ani vodítko, obojek na malého psa. Jen chuť pomoct a obrovské srdce. Posháněla, co se dalo, a trpělivě čekala, než jí psisko dovezou. Dala mu jméno Jack.

Jack po vykoupáníJack smrděl jak bolavá noha, byl plný parazitů, ustrašený. Okamžitě si zalezl do koupelny, ukryl se za záchodovou mísu, odkud odmítal vylézt. Nakonec se nechal nalákat. Studentka říká, že nikdy nezapomene na Jackův pohled, když jej poprvé pohladila. Zavíral očka a vyloženě si to užíval. Po chvilce mazlení čekala odblešovací koupel, která se musela opakovat ještě několikrát. Blechy se zdály býti nesmrtelné a bylo jich opravdu mraky.

Druhý den se jelo na veterinu. Jack byl prohlídnut, ostříhali mu přerostlé drápky a byl objednán na očkování. Vzhledem ke stavu zvířete veterinářka odmítla očkovat. „Musí se dát trochu do kupy, začít baštit, pak může být očkován,“ informovala nás. Byl jak hromádka neštěstí, tolik se bál. Věk byl odhadnut na 2 až 5 let. V tak hrozném stavu je prý odhad nepřesný. Veterinářka se přikláněla k verzi, že je mladší, ale zanedbaná péče mu přidala několik let.

jedou domů

Při venčení se Jack zatím bojí, lidí se straní, je plachý. Na druhou stranu jde vidět, jak má z procházky radost. A ochutnává plnými doušky nepoznané ovoce.

Těžko se mi smiřuje s faktem, že takových pejsků v množírnách, uvázaných v lese, nevyhovujících podmínkách je neuvěřitelné množství, nemohou si zavolat pomoc, neznají pohlazení, procházky, leží ve vlastních výkalech, nemají co do žaludku, pijí vlastní moč... Jsou to právě záchranáři, kteří se pohybují na hraně zákona, když se na utrpení nemohou dívat, vlítnou do množírny nebo na tyrany a snaží se psům zajistit láskyplné domovy a odpovídající péči.

Půjčuji si výrok paní Evy, která se tentýž den, a to 9. 11. 2014, zúčastnila akce na Moravě, kde se zcela náhodou přišlo na to, že bezdomovci v otřesných podmínkách drží několik zvířat. Psi byli zavření ve skříních, namačkaní v hrncích, ve vyhloubených dírách, které měly suplovat sklep. Někteří psi měli zraněné nohy v důsledku pokousání od jiného psa. Našly se zraněné a zanedbané kočky. Většina zvířat byla bez očkovacích průkazů, ve špatném zdravotním stavu, beze jména.

Policie bez KVS (krajská veterinární správa) nemohla zvířata zabavit, a tak se muselo čekat na pondělí. Ani si nechci domýšlet, co měli bezdomovci se zvířaty za lubem. Možná měla zvířata skončit jako hlavní chod na nějaké hostině, možná si bezdomovci chtěli přivydělat prodejem štěňat...

Paní Eva se k situaci vyjádřila velmi trefně: „Dnešní události kolem psíků a v podstatě i jiné události v jiném času a prostoru a týkající se lidí mně zase jednou připomněly, že nelhostejný občan, který chce splnit svoji občanskou povinnost, je v našem státě asi ne příliš vítaný, a je to v podstatě prosebník, kterého akorát instituce odkopávají se slovy: „Nejsme kompetentní, nemůžeme, nesmíme, nelze provést, nepříšluší nám...“ Místo aby se po oznámení od občana NĚKDO - kdo, to je otázka - chopil iniciativy a začal řešit to, jaké jsou možnosti, kdo je má jak zařídit, aby byly využity, a kdo má pravomoce, občan je odesílán od čerta k ďáblu a všichni se akorát vymlouvají. Prostě tenhle stát nefunguje, jak by měl. Hanba tady žít. Jsem znechucená, opět.“

Proč nezasáhnou naši zákonodárci? Hodí se utrpení zvířat někomu do krámu nebo je to jen o lenosti, nevědomosti a nezájmu, přičemž jediný zájem je poslanecký plat a náhrady? Ti, kdo chtějí pomoci si musí pomoct sami. Jako Damoklův meč nad nimi visí obavy, zda je nezavřou za porušování práv „majitelů“ zvířat, žebrají peníze a žádají veřejnost o pomoc. Často pomůže ten, kdo má sám málo. Ochránci pracují zadarmo, akce hradí ze svých prostředků a suplují krajskou i státní veterinární správu. SVS a KVS bere peníze za co? Viníci zůstávají bez trestů, jejich jméno se nesmí zveřejnit. Taková je realita v naší zemi.

   
20.11.2014 - Zvířátka - autor: Vlaďka Husárová

Komentáře:

 1. [26] astejskalova [*]

  Proč není uvedeno místo, odkud se pejsci odvážejí? Ať ty sv*ně mají z ostudy kabát!

  Nenávidím množitele, ráda bych nějak pomohla! Mohu požádat o kontakt?

  Děkuji

  superkarma: 0 20.11.2014, 18:39:03
 2. avatar
  [25] Linde [*]

  1anicka — #24jenže co chceš trestat tímto přístupem? Že bezdomovec sní psa? To by se pokládalo za trestné, ale pokud by měl v díře zahrabaných 10 králíků, tak je to ale v pořádku Sml80. Neříkám, že je správné jíst psa, ale ono se vždy předpokládalo, že si maso -tedy zvíře doma smíš vypěstovat, vykrmit. Stejně tak chceš potrestat chovatele psů, za to, že jich má doma tolik, ale výkrmny kuřat vás všechny nechávají chladnými a kuřata bezesporu jíte. Nic není jen černé, nebo bílé, množírny psů jsou hrozné, ale ani výkrmny čehokoliv, odchovy drůbeže, selat, ryb....vše je bolest, nemoci, kopance. Základem by bylo velké zpřísnění požadavků na chov a dodržování veterinárních standartů, plus velké tresty za prohřešky proti zvířatům. Jenže paradoxem pak bude, že za úhyn několika kusů dobytka by chovatel mohl dostat vyšší trest, než když parta haj*lů napadne servírku, zkope ji a oni vyfásnou jen podmínky Sml80.Takže by to chtělo mnohem vyšší tresty za všechny trestné činy, lidé jsou horší, agresivnější.

  superkarma: 0 20.11.2014, 18:26:48
 3. [24] 1anicka [*]

  ZVYŠTE TRESTY!!!!!!zvíře není jen věc!!

  ČLOVĚK JE NEJHNUSNĚJŠÍ BESTIE!!

  OKO ZA OKO,ZUB ZA ZUB.Nic jiného na ty hajzly neplatí.nic jiného si nezaslouží.

  1. na komentář reaguje linde — #25
  superkarma: 0 20.11.2014, 17:37:04
 4. [23] Vlaďka Husárová [*]

  U nás v Děčíně dává útulek pejsky zdarma. Příspěvek je skutečně dobrovolný. A je fakt, že je tam moc super vedoucí, ostatní útulky by se od ní mohly učit. Je skvělá a hodně pro hafany dělá. Taky to tam je jak na běžícím páse a umisťují se i starší psi. Z toho mám obrovskou radost.

  Holky, já nemůžu napsat ani jméno té baby. Ale kdo chcete vědět, dám Vám na sebe FB. Musíte ale do zprávy. Na mém FB je plno otřesných příběhů a tam si můžu dovolit jmenovat.

  Když bych tady zveřejnila jména, bude mít průšvih i náš magazín....

  Už stačilo s Romem Suchým, pamětnice určitě rády vzpomenou Sml30

  superkarma: 0 20.11.2014, 15:34:31
 5. [22] jithule [*]

  hrůza, nemám slov

  superkarma: 0 20.11.2014, 15:27:00
 6. [21] babcace [*]

  to je příšernéSml80

  superkarma: 0 20.11.2014, 14:35:20
 7. avatar
  [20] gerda [*]

  pohadka — #19já si ale myslím, že pejska vydávají s rozmyslem. Někdo si opravdu myslí, že pořizovací částka je částka konečná a pak už stačí jenom miska rohlíků v mléce nebo nejlevnější granule.Sml15 My musíme doma sakra počítat, jsme oba nízkopříjmoví, ale přesto musím ke všem těm drahým dietním granulím nově přičíst měsíčně 6 stovek na léky na srdce. Což je 7 tisíc ročně, a pro nás teda opravdu dost. Ale dáme to, určitě rádi pomůžeme. I na tohle se musí myslit, není jen o to poskytnou zvířeti teplý pelíšek.

  superkarma: 2 20.11.2014, 14:16:48
 8. [19] pohadka [*]

  cilani — #12 Já to takto taky slyšela - že je možno jako poděkování zanechat dobrovolný příspěvěk. Je to už deset let, pejsek náš vyšel přes tisícovku - napočítáno bylo krmení, veterinární propouštěcí prohlídka, obojek (přestože jsme si donesli obojek, vodítko a košík vlastní) a dalším příspěvkům by se samozřejmě nebránili, ale já měla s sebou patnáct stovek a byla jsem ráda, že mi vůbec stačily na konkrétního pejska. Původně jsem tam chtěla nechat tisícovku na provoz útulku a dobrovolníky.

  gerda — #11 Je mi jasný, že mají velký náklady, ale útulek byl částečně dotován městem, zbytek provozu zajistí dobrovolníci, sponzoři a drobní dárci. Přijít tam důchodce, který si vypočítá, že když se měsíčně trochu omezí, uživí malýho pejska z útulku a udělá dobrý skutek, tak když mu předloží účet na dva tisíce, odejde bez pejska nebo kočky. Myslím, že za nějaký symbolický příspěvek by těch zvířátek udali mnohem víc, čímž by jim ty náklady do budoucna klesly.

  1. na komentář reaguje gerda — #20
  superkarma: 1 20.11.2014, 12:54:15
 9. [18] cilani [*]

  Vlaďka Husárová — #14 Proboha, hlavně ne utrácení zvířátek, která doplácí na lidskou zhovadilost. Prosím, uveďte, kterí politici takto uvažují, jmenovitě, i ty, se kterými komunikujete.. možná by jsme jim mohly začít psát také my, ostatní, ať vidí, že to lidem není jedno, že by jejich korýtka taky nemusela být tak jistá, naštvou-li si své voliče..

  superkarma: 2 20.11.2014, 12:47:29
 10. avatar
  [17] Milicent [*]

  Strašný článek, úděsná realita....je mi špatně z toho, co je možný s vědomím politiků, což považuju od nich za tichý souhlas ..a to si chtějí hrát na to, že jsme pokrokový středoevropský stát? k smíchu...stejně jako když slyším, jak v Řecku při olympiádách uklízeli tisíce toulavých psů a koček házením z loděk do moře..a jinde zas při návštěvě papeže desetitisíce psů umlátili ..Stydím se, že dokážu pomoct občas jen trochu finančně a jednoho týraného psa jsem si vzala a vím, že je to málo..ještě že jsou lidi jako v AnimalHelpCompany nebo v Toulavých tlapkách..ale pořád je to málo...za adopci psa jsme dala 1500 a občas posílám dál, protože veterinární péče a krmení stojí hodně a od státu a úředníků mají maximálně kontroly a sekýrování

  superkarma: 0 20.11.2014, 12:39:20
 11. avatar
  [16] kobližka [*]

  Vlaďka Husárová — #14 Obdivuje tě,moc držím palce a věřím,že se konečně něco změní k lepšímu!!!

  superkarma: 0 20.11.2014, 12:36:45
 12. avatar
  [15] kobližka [*]

  Ne,tohle nebudu ani číst,nemůžu,promiňte Sml15

  superkarma: 0 20.11.2014, 12:21:26
 13. [14] Vlaďka Husárová [*]

  Můžu odpřisáhnout, že se nevzdám a tyranům, nepoctivým chovatelům, neschopným úředníkům a množákům budu dělat zle a šlapat jim na kuří oka.

  K té situaci mám aktuální info. Studentky pes stál zatím 2 tisíce, další 2-3 tisíce ještě stát bude. Pomáhám jí, jak se dá. Už baští, méně se bojí. Ale pořád tak odevzdaně čeká, co se bude dít. V noci, když si myslí, že všichni spí, tak lítá po bytě a krade hračky, nosí si je do pelechu. Venku se stále bojí, ale už se snaží i běhat. O víkendu se zase pojedu za ním podívat.

  Do adopce půjde za poplatek 500 Kč. Což jak vidno není ani na úhradu nákladů, co studentka do pejska vrazila. Takže některá zařízení opravdu musí alespoň něco vybrat. Ono jen očkování a prohlídka stojí 250, další položka byla za odblešení, odčervení, úprava drápků., vodítko, obojek, stravu ani nepočítám. Kadeřnice stříhala zadarmo, protože jí bylo pejska neskutečně líto. Pejska čeká kastrace, má jen jedno varle a také má kýlu, takže se bude řešit i toto.

  Paní „chovatelka“ z Tábora už odmítá kohokoliv na pozemek pustit. KVS neshledala zanedbání péče a prý situace není tak hrozná, aby se chovatelce zakázalo držení zvířat, jak je v civilizované Evropě zvykem. Že psi byli nemocní, zablešení, plní parazitů, to je asi jedno. Nelezly jim žebra, tak dle KVS vše ok. Klasika. Jsem s tím jejich postupem už tak znechucená, že hodlám svolat demonstraci nahoře bez. Vsadím se, že bude zvýšený zájem médií o takovou demonstraci a třeba se konečně něco začne dít.

  Dál se snažím komunikovat s několika politiky. Nějak je jim jedno, že tudy protékají prachy. Nejsem si jistá, jestli vůbec vědí, že v ČR existuje daň z příjmů a poplatky za psa. Po debatách mám pocit, že tohle jim nějak uniká. Nehledě na týrání zvířat a neschopnost úředníků, kteří mají funkce zřejmě doživotní. Tak co by se snažili. Placení jsou ze státního rozpočtu, útulky, depozita jsou též závislé an pomoci státu a hříšník je vysmátej. Politici to vidí asi takhle: Povinná kastrace u psů a fen, co nejdou do chovu (že to se psem/fenou zacvičí, no a co) a eutanazie pro neumístitelné psy (nechápu, proč zase za lidskou blbost musí platit zvířata). Hlas zvířat není slyšet, proto mám nutkání se křičet za ně.

  Děkuji všem za podporu, že vás to zajímá a články si čtete. Mnoho lidí o tomto vůbec nemá ponětí. No a taky jsem slíbila jedné organizaci, že veškerý výdělek z těchto mých článků půjde na podporu opuštěným psům a zvířatům v nouzi. Hlavně díky vám všem, co klikáte, čtete, sdílíte, komentujete, budu moct přispět. Vážím vás, ženy naše.

  1. na komentář reaguje kobližka — #16
  2. na komentář reaguje cilani — #18
  superkarma: 5 20.11.2014, 12:06:01
 14. avatar
  [13] Pentlička [*]

  Nebudu to číst! Týrání zvířat je něco, co nemůžu "překousnout". Lidem, kteří pomáhají zvířátkům, patří moje hluboká poklona a velký dík.

  superkarma: 0 20.11.2014, 11:24:29
 15. [12] cilani [*]

  pohadka — #5 já si brala psa z útulku a jedinou platbou byl právě symbolický příspěvek dle vlastního uvážení.. Asi hodně záleží, zda je to soukromý nebo městský útulek, co je to za psa a jak udatelný je..Sml80

  1. na komentář reaguje pohadka — #19
  superkarma: 1 20.11.2014, 11:11:09
 16. avatar
  [11] gerda [*]

  pohadka — #5ale on ten pes v útulku nežije ze vzduchu, veterinář, krmení, vybavení kotců, kastrace (eventuelní) - to vše dá dohromady slušnou sumu.

  1. na komentář reaguje pohadka — #19
  superkarma: 0 20.11.2014, 11:01:12
 17. avatar
  [10] gerda [*]

  Dokud jsou takoví bojovníci, jako Vlaďka Husárová a ti zachránci, o kterých píše, ještě není všecko ztraceno.

  superkarma: 1 20.11.2014, 10:58:34
 18. [9] Bucík [*]

  Bohužel je to pořád dokola, je strašné, kolik zlých lidí mezi námi je.

  superkarma: 0 20.11.2014, 10:24:10
 19. avatar
  [8] rusalka2008 [*]

  U nás doma se zvířátka mají jak v bavlnce a tudíž jsou i trochu rozmazlená...

  superkarma: 0 20.11.2014, 10:03:29
 20. avatar
  [7] denkas [*]

  Je to náš miláček.

  My máme nalezence. Vypadá jak Jack

  superkarma: 1 20.11.2014, 10:02:55
 21. avatar
  [6] rusalka2008 [*]

  Je mi líto, že se lidé takto hnusně chovají ke zvířatům, ale není se čemu divit, když se tak vesměs chovají i sami k sobě navzájem...

  superkarma: 2 20.11.2014, 10:02:46
 22. [5] pohadka [*]

  Taky jsme si brali z útulku psa a chtěli ještě pro ostatní přispět nějakou tou korunou na krmivo nebo jiný potřebný záležitosti, ale po vyúčtování nákladů, které jsme museli zaplatit, pokud jsme si ho chtěli odvézt, jsme byli rádi, že nám hotovost vůbec stačila na toho našeho vyhlédnutého. Do té doby jsem žila v domnění, že útulek psy novým majitelům dává, ne prodává. Pak se jim mají snadno najít další páníčci :-/

  1. na komentář reaguje gerda — #11
  2. na komentář reaguje cilani — #12
  superkarma: 0 20.11.2014, 09:31:38
 23. avatar
  [4] řeřicha [*]

  Doma máme pejska z útulku, dvě kočičky nalezence a dvě koťata teď krmím na parcele a snažím se je odchytit...zatím jsou moc bojácná...tak se mi je snad do zimy podaří přesvědčit....a vemu je do tepla.

  superkarma: 0 20.11.2014, 09:28:39
 24. avatar
  [3] blabou [*]

  Varující, chtělo by to mnohem víc otevřít oči všem....je mi za všechny ta zvířátka, která nemají skutečný domov, smutno, nejraději bych si je vzala všechnySml79, určitě se zamyslím, jak pomoci...

  superkarma: 0 20.11.2014, 09:15:42
 25. avatar
  [2] streamline [*]

  Je mi z toho strašně smutnoSml13 Máme fenečku z útulku, s kterou také nebylo pěkně zacházeno a ze začátku mi vždy strašně trhalo srdce, když jsme jí chtěli pohladit a ona stáhla ocas, přikrčila se a očekávala od lidské ruky něco naprosto jiného než pohlazení...teď už k nám má důvěru a je to šťastný pejsek - přála bych si, aby na tomhle světě nebylo tolik zla...aby mezi námi lidmi bylo více hodných než těch zlých - jenže to zní spíše jako pohádka než realita:-/

  Zrovna dnes jsme s dcerkou do školky nesli krmivo pro pejsky z místního útulku, protože si tam dnes dětičky udělají výlet s paní učitelkami a já jsem šťastná, že mají paní učitelky takové krásné nápady... Od doby, co máme naší Bellu doma z útulku, tak chodíme pravidělně přispívat nějakými dobrotami pro pejsky a co se týče tohoto sbírkového konta v článku - určitě nějakou kačku přispějeme - alespoň malinko pomůžeme...

  superkarma: 1 20.11.2014, 08:25:27
 26. avatar
  [1] tami21 [*]

  Klobouk dolů před takovými lidmi. Sml67

  superkarma: 0 20.11.2014, 07:27:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme