Každý má jiné zuby. A liší se i věk, kdy zuby člověku vypadnou, někdo musí řešit zubní náhrady už třeba ve čtyřiceti nebo v padesáti letech. Paní Marie je nosí už skoro třicet let.

To je hodně dlouhá doba, paní Marii bude příští rok 75 let a první zubní náhradu dostala ve 45 letech. „Teď už je to samozřejmě jedno, ale tehdy jsem z toho byla nešťastná. Dlouho mi trvalo, než jsem si na ni zvykla“  

CoregaCo se stalo, že Vám zuby vypadaly tak brzy?
Měla jsem špatné zuby vždycky, asi jsem to i zdědila po rodičích. A je pravda, že tehdy se o zuby moc nepečovalo, nikdo nás třeba nenutil si je čistit. První zub mi vypadl už v osmnácti letech, ten jsem si tedy vyrazila, byla to jednička nahoře, od té doby jsem měla jeden zlatý zub.

Ale ty ostatní Vám tedy taky moc nevydržely, když jste už ve 45 letech dostala zubní náhrady?
Postupně mi jich hodně vypadalo. Stoličky jsem nechala být a na ty přední zuby mi zubařka udělala dva můstky. Když už pak nebylo místo, kam by se můstek uchytil, navrhla mi, že mi udělá protézu – zubní náhradu, dokud mám pár svých zubů, že bude líp držet.

A když jste tu zubní náhradu dostala, jak Vám vyhovovala?
To je docela vtipný příběh. Protéza byla asi za měsíc hotová. Když jsem si ji přinesla domů a vyzkoušela ji, zdálo se mi, že mi úplně nesedí. Nasadila jsem si ji do pusy a podívala se do zrcadla. No, nové zuby mi z pusy doslova trčely a všechno mě tlačilo. Šla jsem se ukázat dětem, jaké mám nové zuby, a ty se daly do smíchu… Zkusila jsem přední zuby upilovat pilníkem, ale vůbec to nešlo.

To Vám asi tu zubní náhradu špatně vyrobili?
Bylo to jinak. Šla jsem za paní zubařkou, že mi protéza nesedí, jestli by se s tím nedalo něco dělat. A ona mi řekla: Jéžiši, paní Polanská, to je dobře, že jste přišla. Tahle protéza patří paní Horáčkové, my jsme vám je omylem vyměnili. Na druhý pokus už mi dali správnou. Padla mi dobře do pusy a já konečně měla pořádné zuby. Sice mi lépe padla, ale zvyknout si bylo těžké. Nedržela mi při jídle, tlačila mne. Prožívala jsem velký stres a byla jsem z toho nervózní. Dnes už je to pohoda, jsou k dostání různé fixační krémy, mám speciální čistící sadu, ale tenkrát nic nebylo, náhrady se dávaly na noc do skleničky.

Jak to vidíte dneska?
Nechala jsem si asi před 10 lety náhrady předělat, přece jen jsou dneska jiné materiály a zuby vypadají skvěle. Sice jsem zase bojovala s otlaky, ale stálo to za to. Používám moderní hygienické pomůcky, tablety, fixační lepidla. Mám velmi dobrou zkušenost s Coregou.

Náš tip – zajímavé tipy pro vás, kdo začínáte se zubní náhradou najdete na této stránce:

www.corega.cz/jak-mam-pouzivat-zubni-nahradu/ a na www.corega.cz/zivot-se-zubni-nahradou/

Corega

Corega

Výraznou pomoc při používání zubních náhrad přináší fixační a čisticí přípravky např.  značka COREGA®.

Reklama