Zdraví

Příběh rakoviny prsu: „Nežila vlastně už dávno před tím, než zemřela doopravdy“

Přišel nám do redakce smutný příběh – upozorňuje na to, jak moc důležitá prevence v léčbě rakoviny prsu je. Ale nejen ta. O problémech musíme také umět mluvit.

Příběh nám čtenářka, která si přeje zůstat v anonymitě, protože téma rakoviny prsu je v jejich rodině stále velmi citlivé téma...

rakovina prsuRakovina prsu, to je pro mě ještě stále velmi bolestivé téma. Na tuto nemoc zemřela nedávno manželova sestra. Nemoc dlouho před rodinou tajila a pro všechny z neznámého důvodu vyhledala pozdě i lékaře. Přestože už jí bylo přes padesát, nikdy nechodila ani na kontroly, nikdy nebyla na mamografu až do doby, kdy nemoc byla už tak pokročilá, že už nic nepomohlo. Prodělala ablaci (odstranění) obou prsů, chemoterapii  a nakonec i biologickou léčbu. Nechtěla, aby okolí o její nemoci vědělo, styděla za to, že nemá vlasy, přestala se stýkat s lidmi. Nežila vlastně už dávno před tím, než zemřela doopravdy.

Já sama už pár let mám bulku v prsu, jsem pod pravidelnou kontrolou lékařů a zatím je vše v klidu. Jsem ráda, že tohle téma už není tabu a hodně se o něm mluví. Jsem vděčná za pořádání Květinového dne Ligy proti rakovině, toho si musí všimnout každý, já sama už mám doma pěknou sbírku kytiček.

Vaše čtenářka M

Milá čtenářko, moc děkujeme za příběh se smutným koncem, který jste nám popsala. Vy sama již víte, že je třeba o všem mluvit a hlavně dbát na prevenci sledovat, zda jsou prsa zdravá. Držíme vám palce, aby vaše zdraví bylo pevné a vše dopadlo dobře. 

Rakovina prsu: Vaše příběhy mohou pomoci, pište nám

Téma bychom chtěli podpořit příběhy skutečných žen, které rakovinu prsu prodělaly a mohou nám o tom sdělit své zkušenosti. Každý takový příběh může totiž někomu pomoci, vaše osobní vyprávění může ženy nebo dívky inspirovat, aby šly dříve na vyšetření, které by jinak odkládaly, až by mohlo být pozdě. Vaše osobní zkušenosti jsou důležité pro ostatní ženy.

Pozitivní je už i to, když ženy začnou o rakovině prsu přemýšlet a uvědomí si, že se jich taky může týkat. I sebemenší pomoc má v tomto případě smysl.

Milé čtenářky, obracíme se tímto také na vás s prosbou o vaše příběhy. Pokud jste se s touto zákeřnou nemocí setkaly (osobně, nebo onemocněla nějaká vaše blízká osoba), napište nám o tom. Vaše příběhy rádi zveřejníme. Deset z vás, které nám pošlou svůj příběh, odměníme. Čeká na vás balíček s kosmetikou Nivea v ceně 700 Kč od našeho partnera, projektu For You, a balíček v hodnotě 600 Kč od redakce a společnosti AVON. Partnerem naší výzvy je pojišťovna NN a její projekt For You, se kterou dlouhodobě spolupracujeme.

Příběhy piště na e-mail: klara.krizova@zena-in.cz

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

for you

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

   
18.09.2015 - Zdravá prsa - autor: (red)

Komentáře:

 1. [6] helip [*]

  Nedávno jsem psala příspěvek pod článek, ozvala se mi jedna nová pacientka z Chomutova, která je zcela sama a taky to pomalu vzdala, ale doufám, že jsem ji tím, že si s ní píšu a dávám jí odpovědi na její otázky, trochu povzbudila a že bude bojovat a vyhraje. Já měla nález v levém prsu v říjnu 2013. 2014 jsem prodělala ablaci levého prsu, dobrovolně si nechala vzít i preventivně pravé prso a samozřejmě mám za sebou chemoterapii na celý organismus. V současné době chodím do práce, žiju zcela normálně v rámci možností, beru chemču v tabletách a jezdím každé 3 měsíce na kontroly.

  Pokud by chtěla některá žena v něčem, co jí není jasné, poradit nebo jen prostě povzbudit, ať mi klidně napíše, ráda zodpovím všechny dotazy, na které budu znát odpověď. Můj email: helca.pourova@post.cz

  A do redakce vzkaz: mohli by jste udělat nějaký adresář žen, které si tím už prošly, pro ty které s tím bojují a nemají si o tom s kým popovídat. Nejhorší je naznalost a neinformovanost. Na malých městech a vesnicích nejsou onkopsychologové ani centra a velice to chybí, vím to z osobní zkušenosti, pak zbývá pouze internet a tam se někdy člověk dovídá hrozné věci a příběhy, které nemocným ženám spíš přitíží, proto je nejlepší promluvit si s někým, kdo už si tím prošel.

  Vaše Helip, helca.pourova@post.cz

  superkarma: 0 27.09.2015, 10:00:37
 2. [5] sludka [*]

  Bohužel v současnosti jsem prevenci zanedbala. Na mamografu jsem nebyla asi tři roky. Jinak jsem sledovaní už asi 20 let.

  superkarma: 0 20.09.2015, 22:58:06
 3. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  diblice — #2 Sml67

  superkarma: 0 19.09.2015, 04:04:07
 4. [3] bábovka [*]

  Na mamograf chodím pravidelně. Sml67

  superkarma: 0 18.09.2015, 16:43:39
 5. avatar
  [2] diblice [*]

  delfi.na — #1jen jdi, já jsem pod zvýšenou kontrolou od prvního mamografu, kdybych měla čekat až si něco nahmatám, tak tu asi už nejsem, už dvakrát jsem měla mini nálezy, které se díky sledování dostaly ven včas

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #4
  superkarma: 0 18.09.2015, 12:44:41
 6. avatar
  [1] delfi.na [*]

  Tak a na ten mamograf fakt půjdu, pořád se vymlouvám na čas a podobné nesmysly Sml15

  1. na komentář reaguje diblice — #2
  superkarma: 0 18.09.2015, 09:25:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme