Zdraví

Příběh Otesánka: Diety i bandáž žaludku

fat

Obezitologové sice nabádají ke smířlivosti se sebou samým a potíže s tukovými polštářky svádí na genetickou dispozici, ale máte-li místo roztomilého podhlavníčku pěkně vyfutrovanou peřinu, vaše stokilová babička je v tom zřejmě nevinně.

Blanka vypráví

„Já jsem byla od dětství dvakrát větší a těžší než ostatní,“ stěžuje si Blanka a přidává vzpomínku na předškolní léta, kdy v noci loudívala na rodičích alespoň kousek suchého chleba. Její dospívání proto probíhalo v zajetí rozličných diet a půstů, které ji dokázaly udržet na normální váze. Do dvaceti let vážila při svých 168 centimetrech 65 kilogramů a byla spokojená. Pak se vdala, porodila dítě a bylo po štíhlosti.

První pokus – fermetrazin

 „Když jsem se vrátila z porodnice, vážila jsem skoro metrák. Nelíbila jsem se sobě ani okolí, ale nějakou drastickou dietu jsem držet nedokázala,“ líčí období před čtyřiceti lety, kdy začala svůj vleklý boj s obezitou.  A protože se jí vůle nedostávalo, přišla na způsob, jak ji obelstít a zbavit se své tukové zásobárny pomocí jiného prostředku.

„Moje tchyně byla tenkrát nemocná a užívala fermetrazin. Já jsem sice o něm věděla, že je návykový, ale mimo jiné se po něm i skvěle hubne. V lékárně vám ho ale bez předpisu neprodali, navíc se s ním zacházelo skoro jako s cyankáli,“ vzpomíná. „Nakonec se mi podařilo přemluvit doktora a vyškemrat od něj předpis. Bylo to skvělé. Hubla jsem přímo zázračně, klidně i půl kila denně. Dostala jsem se o třicet kilo dolů a navíc se ze mě nestala ani narkomanka. Byla jsem spokojená,“ dodává.

Tuhle váhu se Blance podařilo nosit několik let. I když mezi tím porodila další dvě děti, zůstávala stále stejná. Dostala ji až sametová revoluce, lépe řečeno práce v parlamentním zpravodaji po jejím skončení.

Druhý pokus – džusová dieta

Tak, jak to dokážou zařídit jen hbití poslanci, už bufet v roce 1990 vykazoval zarážející rozdíly v cenách oproti těm, které platil obyčejný plebs v samoobsluze. Stejně jako za minulého režimu. Bohužel sortiment tehdy zůstával stále na úrovni socialistického zásobování, a tak kromě super levných sladkých limonád, sušenek, čokolád a salámu si ani tehdejší pohlaváři příliš laskomin neužili. Blance to ale stačilo k tomu, aby po dvou letech odcházela z parlamentu opět jako metráček.

„V té době se mi do rukou dostal text příběhu člověka, který překonal poslední stádium rakoviny pomocí džusové diety,“ říká. „Lékaři mu dávali půl roku života, ale on se za šest týdnů, kdy pil jen přírodní šťávy, bylinné čaje a vodu, uzdravil. A navíc hodně zhubnul. Zjistila jsem, že je to stará skandinávská léčebná kúra, při které se tělo úplně pročistí a pomáhá vyléčit spoustu různých nemocí. Sehnala jsem si knihu od finského spisovatele Paavo Airola Džusový půst, kde popisuje podrobnosti, a začala s likvidací nadbytečných kilogramů.“

Říká se, že vydrží-li člověk první čtyři dny, má vyhráno. Blanka to jen potvrzuje. Nesnesitelný hlad, který ji trápil prvních pár dnů, se změnil na bezmocné prázdno v žaludku, které s sebou po čase přineslo něco navíc. „Úplně mi přestaly migrény, které mě dost často sužovaly, pleť jsem měla jako novorozeně a mozek začal pracovat jako nikdy před tím,“ vzpomíná. Za necelé dva měsíce měla dole patnáct kilogramů a nastoupila do zaměstnání v ekonomickém deníku. A tam to začalo nanovo.

 Třetí pokus – bandáž žaludku

„Moje kolegyně mi každé ráno říkala – Ty máš hlad, viď? – a hned rozbalila balíček salámu, šunky nebo vlašského salátu. To opravdu nešlo odolat,“ vypráví oběť svých chutí. A aby nevypadala jako nevděčnice, která jen ujídá z cizího, začala ráno kolegyni triumfovat jinými lahůdkami. Jednou chlebíčky, podruhé dortík, až z nich bylo 118 kilo živé váhy.

„Tehdy jsem se rozhodla pro bandáž žaludku,“ vypráví. „Před deseti lety byla jediná klinika, která tento zákrok prováděla, v Jičíně. Byla jsem ráda, vzala jsem si dva týdny dovolené a nikdo se tak nic nedozvěděl. Na pokoji jsme ležely čtyři ženské, já byla nejhubenější. Jedna byla tak tlustá, že se v leže dusila vlastní vahou.“

Proč svou tloušťku lidé nechají zajít tak daleko a nejdou na zákrok dříve? Nemůžou, protože je nemocnice odmítne. Hlavní kritérium, které musí uchazeč splnit, je výška indexu BMI (poměr velikosti a váhy) nejméně 35, lépe 40. Věřte ale, že v tomto případě už vaše podoba začíná splývat s antarktickým ploutvonožcem rypoušem sloním a vy sotva vylezete na operační stůl. Zato ta úleva potom. Žaludek nasytíte několika lžícemi polévky, k obědu vám stačí půlka banánu a večer si kousnout do krajíce s máslem. Sníte-li celý, žaludek ho nepřijme a donutí vás přebytky zvrátit. Blanka se za pár měsíců vznášela o celých čtyřicet kilo lehčí. Ale i když to vypadalo, že už má váhu nadosmrti vyřešenou, přece jen nakonec přelstila samu sebe.

Pokus čtvrtý – smíření se skutečností

„Často jsem ze své pracovní funkce byla zvaná na různé konference s rautem nebo jiné opulentní hostiny. Několik prvních let po operaci jsem se jim snažila vyhýbat nebo se vymluvit na křeče v žaludku a nejíst, ale nakonec to skončilo katastrofou. Povedlo se mi to, před čím nás v nemocnici varovali nejvíc. Svůj zmenšený žaludek jsem takzvaně přežrala, vytáhla ho do původní velikosti a ztloustla na 120 kilo. Šlo to pomalu. Nejdřív jsem zvracela po každém větším najedení, ale po čase se potíže zmenšovaly, až vymizely úplně,“ s lítostí vypráví. Její žaludeční tkáň se proti své vůli adaptovala na staronové podmínky obřích porcí jídla a v dutině břišní se vytvořil s poloviny žaludku žaludek celý. 

Zdá se, že všechny způsoby, jak být štíhlá, a tudíž šťastná, selhaly. V případě Blanky platí jen vlastnost číslo jedna. Ví, že štíhlá nikdy nebude. Občas si na pár dnů zopakuje džusový půst, ale už nikdy ne na tak dlouho, aby se to projevilo na vzhledu. Denně vaří manželovi teplé večeře, a tak se prostě neudrží. Nešťastná už ale kvůli tomu není. „Se svou slabou vůlí jsem se vyrovnala a od té chvíle mi je dobře,“ končí své vyprávění.

Gastrická bandáž je pouhé přiškrcení horní části žaludku. Tím se jeho objem zmenší na velikost žaludku předškolního dítěte, tudíž mu k nasycení stačí i stejná velikost porcí (objem jako je jedno jablko). K obtočení  se používá buď proužek tkané textílie –  takzvaná rigidní bandáž, která se po operaci nedá regulovat, nebo proužek silikonu – bandáž adjustabilní. Na vnitřní ploše silikonu je balonek, jehož objemem lze regulovat i objem žaludku. Bandáž se v současnosti provádí už jen laparoskopicky. Další metodou je zavedení silikonového balonku naplněného vzduchem. Ten se používá především v případech, kdy je třeba rychle snížit váhu pacienta, například před nějakou závažnou operací.

Žaludeční bypass

Při bypassu se vyřadí část žaludku a několik desítek centimetrů střevní kličky, tím se zmenší vstřebávání potravy v zažívacím traktu. V České republice dělají tuto operaci lékaři v Nemocnici na Homolce.

Stimulace žaludku

Tato metoda je zatím v klinických zkouškách. Do podkoží pacienta lékař voperuje stimulátor, který žaludek podněcuje k intenzivnější činnosti a rychlejšímu vyprazdňování. Je to metoda poměrně drahá, stojí přibližně 150 tisíc korun. Zavedení stimulátoru vede během prvního roku k úbytku 30 procent nadváhy.

fat

Máte problémy se špíčky? Jak je řešíte?

   
10.08.2009 - Hubněte - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [24] magic11 [*]

  „Já jsem byla od dětství dvakrát větší a těžší než ostatní,“[/i]

  Do dvaceti let vážila při svých 168 centimetrech 65 kilogramů

  - To mi tedy nepřijde dvakrát větší a těžší než ostatníSml68Sml68

  superkarma: 0 25.11.2012, 13:01:47
 2. avatar
  [23] Krišpína [*]

  kareta — #22 asi jsme se nepochopily, já nepsala o těhotenství, ale o malých dětech. Prostě je podle mě důležité krmit už od mala děti tak, aby nebyly tlusté. Neříkám, že moje děti nedostanou sladkoust nebo něco podobného, ale chce to určitě korigovat už v mládí. Já v těhotenství přibrala 12 kg, musela jsem se hodně hlídat. Nebyl by pro mě problém nabrat 20 nebo i víc a nemusela bych se ani moc snažit.

  superkarma: 0 11.08.2009, 12:33:58
 3. avatar
  [22] kareta [*]

  Krišpína — #21 já to nedokázala ovlivnit- tloustla jsem ze vzduchu (zavodnění) a přes to, že jsem intenzivně sportovala- jezdila na kole, plavala několik km denně a chodila na procházky...20 a 25kg jen to hvízdlo! Ale šlo to prakticky hned dolů- v porodnici 12kg a poslewdní 3 kg jsem mívala nahoře do 2 měsícůSml80 Na těhotenství bych to nesváděla...ale já nejsem typ vílySml23

  1. na komentář reaguje Krišpína — #23
  superkarma: 0 11.08.2009, 08:28:01
 4. avatar
  [21] Krišpína [*]

  orangutan — #20 já vím velice dobře o čem mluvím, s váhou zápasím celý život Sml15, proto jsem si na to u dětí dávala veliký pozor, protože vím, jaké to je být macek.

  1. na komentář reaguje kareta — #22
  superkarma: 0 10.08.2009, 22:24:08
 5. [20] orangutan [*]

  Sml22nepapám světlé pečivo,ale nic moc,pohybu mám dost.nejlepší jsou ty názory,které nemají žádné problémy s váhou.Ty mají problémy jinačí a taky neradíme.Ty hubené   jsou chytré,ale ,ale sami by potřebovali pomoctSml80

  1. na komentář reaguje Krišpína — #21
  superkarma: 0 10.08.2009, 22:11:45
 6. avatar
  [19] evelyn [*]

  z poloviny, ne "s" poloviny

  superkarma: 0 10.08.2009, 21:29:30
 7. avatar
  [18] Krišpína [*]

  mindulinka — #14 asi budu mít pravdu já Sml22

  http://www.osel.cz/index.php?clanek=3556 

  superkarma: 0 10.08.2009, 20:12:33
 8. avatar
  [17] Krišpína [*]

  Pardon, to mělo být k příspěvku č. 14

  superkarma: 0 10.08.2009, 20:10:02
 9. avatar
  [16] Krišpína [*]

  Krišpína — #13 vážně? A já myslela, že právě záleží na tom, kolik si jich v dětství vytvoříme a teprve pak přijde na řadu, jak moc si je vykrmíme. Prostě ten, kdo si jich vytvoří hodně má pak větší práci si je udržet splasklé.

  superkarma: 0 10.08.2009, 20:09:12
 10. avatar
  [15] čiperka [*]

  Výmluvu na štítnou žlázu neberu...Při zvýšené činnosti se hubne, při  snížené sice tloustne, ale pokud beru předepsaný hormon (Euthyrox, Eltroxin...) tak, jak mám, jsem v podstatě zdravý člověk a tloustnu ze zcela jiných důvodů. Chce to být alespoň  k sobě upřímnýSml15

  superkarma: 0 10.08.2009, 19:53:24
 11. [14] mindulinka [*]

  Krišpína — #13 S počtem tukových buněk se už rodíme, záleží jen na nás jak si je vykrmíme Sml52

  1. na komentář reaguje Krišpína — #18
  superkarma: 0 10.08.2009, 19:52:58
 12. avatar
  [13] Krišpína [*]

  Anai — #12 někdy je to skutečně boj, udržet váhu v rozumných mezích. Poslední dobou jsem si všimla, že je všude kolem dost tlustých lidí. Nemyslím takové ty oplácané, co mají max. 10 kg navíc, ale vyloženě tlustých, co sotva chodí. A to je fakt děs. Nechápu, že to nechají zajít tak daleko. Znám ten pocit, že se podívám na tatranku a mám o 2 kg víc. Tak si jí prostě můžu dopřát jedn jednou za čas a ne denně. Jsem šťastná, že moje děti od mala milují zeleninu a ovoce. A doufám, že mi jednou poděkují za to, že jsem jim v dětství nevytvořila tolik tukových buněk, aby bojovaly s obezitou. Popravdě, dalo mi to dost práce.

  1. na komentář reaguje mindulinka — #14
  2. na komentář reaguje Krišpína — #16
  superkarma: 0 10.08.2009, 18:45:04
 13. [12] Anai [*]

  karym: přesně tak, ten zřejmě Blanka nevyzkoušela. I jinak je divný článek. Takové "hop nebo trop". Kdyby s kolegyní mlsala místo odporných nezdravostí zeleninu a ovoce a doma manželovi místo české klasiky vyvářela středomořskou stravu dle receptů ženy-in Sml58, tak se nemusí do konce života trápit ani hladověním, ani obezitou! Já bojuju právě takhle, dává mi to zabrat čím jsem starší, tím víc....

  1. na komentář reaguje Krišpína — #13
  superkarma: 0 10.08.2009, 15:13:41
 14. avatar
  [11] Zázvorka [*]

  ToraToraTora — #10 Nežvýkat oběd je nezdravé Sml32 Pak tedy "zase" polykat/nepolykat? Sml57

  superkarma: 1 10.08.2009, 14:36:10
 15. avatar
  [10] ToraToraTora [*]

  ...jeden z několika článků, který Vás donutí okamžitě přestat žvýkat oběd

  1. na komentář reaguje Zázvorka — #11
  superkarma: 0 10.08.2009, 12:36:03
 16. avatar
  [9] kareta [*]

  moje špíčky se líbí- jsem klenutá, ne vyžranáSml26

  superkarma: 0 10.08.2009, 11:52:59
 17. [8] emilija [*]

  taky mam problem se stitnou zlazouSml15, a samozrejme je  to tim padem tezsi si tu vahu udrzovat, ale doktor mi rikal:"nezrat"Sml23 a myslim, ze to zabira.Proste kdo ma problem se stitnou zlazou, tak musi zmenit celkove svuj rezim.Ja kdyz se snazim, tak nejaky to kilo jde doluSml59, ale jakmile ne, tak je to furt dokola, a pak me to prestane bavit, protoze ono je to naporad.No a samozrejme vzdy do toho vlezou nejaky oslavy,...Sml80a pak se zapomenu a mam to samy co jsem mela.No musim se snazit casteji.A hlavne pokud se to da vydrzet, tak porad

  superkarma: 0 10.08.2009, 11:40:49
 18. avatar
  [7] lenagirl [*]

  olga ebertová — #6 mám ten samý problém Sml68Sml22

  superkarma: 0 10.08.2009, 10:43:57
 19. avatar
  [6] olga ebertová [*]

  Já mám problém se štítnou žlázou,při 160 cm vážím 81 kg,samotné je mi ze sebe špatně,ale váha nejde dolů kdybych se zbláznila ba naopak jde pořád nahoru.

  1. na komentář reaguje lenagirl — #7
  superkarma: 0 10.08.2009, 10:22:02
 20. [5] karym [*]

  Někde jsem četla, že také stres způsobený společenskou podřízeností v práci či jiném kolektivu, tzv. sociální stres, vede k vylučování stresových hormonů do krve. Ty podporují a urychlují ukládání tuků v břišní oblasti.

  superkarma: 0 10.08.2009, 08:50:08
 21. [4] Pavlačková [*]

  Možná by stačilo změnit zaměstnání. Pohyb a spousta práce při které nemáte čas neustále jíst by pro vás byl určitě vhodným řešením.

  PS: Předpokládám, že problémy se štítnou žlázou nemáte.

  superkarma: 0 10.08.2009, 08:16:45
 22. avatar
  [3] Petrushe [*]

  Tak za prvé se v tomto případě neustále řeší následky a kašle se na příčiny (neříkejte mi, že si člověk nevšimne, když 'plíživě' přechází z vel. 40 na 52...) a za druhé, když už to někdo nechá zajít tak daleko, tak chce zhubnout nejlépe do týdne a bez vlastního přičinění...To je, jako byste chtěli vyléčit alkoholismus práškem...pokud člověk nezmění celý jídelníček a nenaučí se jinak stravovat, tak bude obelhávat jen sám sebe.

  Špíčky neřeším, vyřešila jsem si prevenci, jak k nim nepřijít...

  superkarma: 0 10.08.2009, 08:14:34
 23. [2] evašikulka [*]

  Bohužel, při téhle operaci mi právě v Jičíně zůstala na stole kamarádka - plicní embolie-byl to prý první případ tehdy.Už je to asi 15 let. Já mám pohybu dost -kolo,plavání- a kila se mě i přes dietu drží.Ona bývá na vině i velice často štítná žláza a to je potom problém

  superkarma: 0 10.08.2009, 07:25:42
 24. [1] karym [*]

  A co takhle pohyb, madam?Sml24

  superkarma: 0 10.08.2009, 06:04:35

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme