Zdraví máme jen jedno. Většina z nás to neřeší a přijde na to až ve chvíli, kdy se objeví nějaký zdravotní problém. Ať už u nás samotných, nebo u někoho blízkého.  Také proto vám  v rámci našeho seriálu „péče o oči“, který pro vás připravujeme s Oční klinikou NeoVize a Oční klinikou DUoVize, představíme příběh, který může zažít kdokoliv z nás.  

DuovizeRadce, které je nyní 30 let a má dvě malé děti, onemocněl manžel. Najednou se mu začalo zhoršovat vidění. A tak mu ve 38 letech oční lékařka diagnostikovala šedý zákal. Mladý muž i jeho rodina byli najednou postaveni před problém, který museli řešit a na jehož řešení nebyli vůbec připraveni. Navíc onemocnění začalo omezovat celou rodinu. Radka však manželovi s řešením pomáhá a aktivně se zapojila do hledání odborné pomoci. Nejen že si přeje, aby její muž dobře viděl a zbavil se problému, ale také chce, aby celá rodina mohla žít zase „normálně“ – jako před onemocněním.  Nyní, po třech letech, kdy mu oko onemocnělo, je operace oka nevyhnutelná. 

V situaci, do které se dostal Radčin manžel, se může ocitnout opravdu každý z nás. Najednou se objeví zdravotní problém a celá rodina je postavena před jeho řešení. A jak Radčin manžel novou situaci řeší a zvládá? To vám nyní budeme přinášet v reportáži – projdete vstupním vyšetřením, rozhovorem s lékařem, výběrem vhodného řešení. Radčin manžel nás také s sebou vezme na operační sál a následně se s námi podělí o své pocity z ní. A později nám také určitě popíše, jaké operace měla či neměla přínosy pro jeho život a život jeho rodiny.

Zeptali jsme se Radky, jak vnímá onemocnění manžela:

Duovize

„Je to už déle, co tento problém řešíme. Nejprve manžel na operaci jít nechtěl, protože problémy neměl tak velké. Poslední rok je to ale dost stresující. Bydlíme za Prahou, manžel každý den dojíždí do práce autem. Několikrát se stalo, že v zimě, kdy byl unavený a venku byla tma, musela jsem pro něj dojet, aby se dostal domů…  už předminulý rok jsme chtěli jet na dovolenou autem, na Slovensko, ale po padesáti kilometrech jízdy po dálnici jsme to museli vzdát. Mě manžel řídit nechtěl nechat, protože jsem byla těhotná, a jemu se udělalo špatně – měl najednou závratě a měl velký problém s prostorovým viděním při jízdě na dálnici. Když jede do práce, tak to ještě zvládá, protože jede vesnicemi a jede 40-50 rychlostí, ale když má jet po normální rychlostní silnici, tak jede pomalu a každý ho předjíždí. Mám z toho sama stres, aby se mu nic nestalo. Takže delší trasy musím řídit já. Ze zhoršeného vidění má ale i psychické problémy, často na něm vidím, jak se skleslý, jak si jedno oko zakrývá, aby dobře viděl. Velmi jsem uvítala, že se rozhodl jít na operaci…“

Duovize

Jak své onemocnění vidí její manžel?

Duovize„To, že mám šedý zákal, jsem zjistil úplnou náhodou. Byl jsem na prohlídce u své lékařky a při čtení  písmen na tabuli jsem špatně  viděl na jedno oko.  Následně mi na očním diagnostikovali počátek šedého zákalu v levém oku. Lékařka mi doporučila operaci, ale v podstatě až se stav zhorší. Bohužel jsem začal mít i jiné problémy – často mne bolela hlava, měl jsem rozmlžené vidění, nárazové závratě, únava… léčil jsem se s krční páteří, chodil jsem na rehabilitace, když to nepomáhalo, řešil jsem, zda stavy nejsou od zubů, nebo od stresu. Nechal jsem si předělat všechny plomby a vytrhnout osmičky. Také se mi rapidně zhoršil zrak na nemocném levém oku. Když jsem probral všechny možnosti, od čeho by zdravotní problémy mohly být, a stav se nelepšil, uvědomil jsem si, že je to spojené s šedým zákalem.  Díky problémům s viděním jsem se začal strašně bát jezdit v autě, pokud jsem překročil rychlost nad 60 km. Představte si stav, kdy v zorném poli svých očí máte i svůj nos, já to tak nyní mám díky levému špatnému oku. Stále ho přivírám, abych obraz „doostřil“, často si i oko zakrývám rukou, protože je to pro mne snažší dívat se jen zdravým okem. Přiznám se, že jsem z toho dost v nepohodě a vidím na své ženě, že ji to trápí stejně jako mne. Začal jsem tedy vážně přemýšlet o operaci, protože takhle by to dál nešlo. Díky mé ženě Radce jsem si našel oční kliniku – Oční kliniku DuoVize, a šel na vyšetření. Po té, co mi provedli všechna vyšetření, mi lékařka podrobně vysvětlila, co obnáší šedý zákal a jaká jsou možná řešení. Když jsem jí i vylíčil všechny moje zhoršující stavy, odpověděla, že to všechno mi může způsobovat právě onemocnění - šedý zákal. Domluvili jsme se tedy na předběžném termínu operace. Těsně před zákrokem musím ještě na kontrolní vyšetření, zda se stav nezměnil, a pak mne čeká už samotná operace, na kterou se upřímně těším. Moje oko bude mít novou čočku od firmy Alcon a díky ní prý uvidím na všechny vzdálenosti jako původně – ještě před onemocněním. Takže nebudu potřebovat žádné brýle. Navíc mi operaci provedou novým laserem, takže vše bude maximálně přesné a rychlé. A protože chci, aby se lidé operace nebáli a šli opravdu včas a zbytečně se netrápili, tak jsem souhlasil, aby můj příběh, včetně operace, popsal server pro ženy Žena-in.“

Duovize

Tolik příběh Radky a jejího manžela, který se právě chystá na vstupní vyšetření, ze kterého připravíme reportáž. Následně (maximálně do 10 dnů) pak podstoupí vlastní operaci. I u ní budete a uvidíte každý detail. Nás, stejně jako vás, zajímá, jak taková operace probíhá, jak dlouho trvá a jak pacient uvidí s novou čočkou. Na vše se můžete těšit v dalších článcích. Články a zákrok odborně zaštiťuje Oční klinika DuoVize  v Praze www.duovize.cz.

Duovize

Čtěte také:

Reklama