Zdraví

Příběh Lindy: vyšetření očí před laserovou operací

Oční vyšetření před samotný laserovým zákrokem byla hračka proti tomu, že jsem celé čtyři dny před tím musela chodit v brýlích. Pro někoho běžná věc, pro mě něco jako katastrofa, takže jsem si vyjednala home office a následně se uklidila na chalupu, kde jsem strašila jen rodinu.

Přestože mi všichni říkali, že mi brýle sluší, já jsem se v nich cítila tak, že mi pohled do zrcadla způsoboval žaludeční nevolnost. Zlatý Otto Wichterle. Vedle toho, že jsem k brýlím skutečně neměla vztah, jsem je měla i dosti neseřízené, takže mi nonstop padaly z nosu a měla jsem v nich pocit, jak kdybych se nacházela v jiné dimenzi. Což jsem si nakonec až zase tak moc nevymýšlela, protože jsem se na vyšetření dozvěděla, že na nich mám o celou dioptrii více, než na kontaktních čočkách. To jsem ovšem zhruba deset let netušila. Jen mi vždycky podívaná skrz ně přišla „prostě nějak divná“, když už jsem si je večer nasadila na čtení.

Vyšetření na klinice DuoVize trvalo asi dvě hodiny a byla jsem u vytržení, jaké dnes existují přístroje na vyšetření zraku. Asi bych to i měla vědět, jenže můj postoj k jakýmkoli byť preventivním vyšetřením vždy byl, no pokud opravdu nehořelo, o doktory nezavadím. Takže přiznávám, na prevenci se zrakem jsem nebyla minimálně 6 let. Prošla jsem celou řadu přístrojů, než došlo k rozkapání očí, což byla pro mě také nová zkušenost a musela jsem se smát sama sobě, když jsem seděla v čekárně a v mezičase si chtěla na telefonu přečíst emaily. Jaký div, že jsem nic nepřečetla. Poté, co mi velmi příjemný personál kliniky vyšetřil kompletně zrak, finální ortel, že mohu zákrok podstoupit, vyřkla paní doktorka s tím, že případná korekce bude možná vzhledem k mým dioptriím už jen do půlky dioptrie. Což je při šesti na pravém a sedmi dioptriím na levém oku pochopitelné. Pro mě však bylo nejdůležitější, že mám dostatečně silnou rohovku na to, abych zákrok podstoupila. Na závěr mě sestřička objednala hned na další týden a s ponaučením, že nesmím být nastydlá a mít opar. Odvoz byl nanejvýš důležitý, protože jsem byla ještě větší krtek, než obvykle. Odešla jsem ale šťastná a na další čtvrtek se těšila jako malé dítě na Vánoce – konec rozmazaným ránům a modřinám na nohách, když se vracím v noci z wc kolem rohu postele.

Slova sestřičky na závěr – nesmíte být nastydlá a nesmíte mít opar, zapůsobila zhruba tak, že jsem se o týden později dostavila s rýmou a rtem jako černošská tanečnice. Byl tam a přes půlku spodního rtu. A abych si všechno užila skutečně dosyta, opět jsem musela před zákrokem nosit brýle, takže s kapesníkem u nosu, s oparem velikosti švestky a v brýlích, tentokrát „jen“ dva dny. No královna. Byla jsem ale tak intenzivně zaměstnaná tím, že se prostě musím uzdravit, protože představa posunutí Vánoc byla nesnesitelná, že jsem už nic neřešila a své dva dny jsem zvládla bez home officu v kanceláři, 650x za den si posunula padající brýle na nose a přežila to. Tolik jsem se bála, abych neměla nic z toho, co jsem mít neměla, až jsem měla všechno. A to jsem se víkend před zákrokem na vodě snažila otírat všechny lahve s pitím, které ke mně doputovaly, marná snaha. V pondělí před čtvrtečním jsem vykoupila lékárnu a z čajíčků přešla na chemii chtě nechtě. Homeopatika na opary, mastičky, cucavé tablety na nachlazení a samozřejmě litry čaje s medem a citrónem. Následkem toho jsem se pak už těšila nejen na Vánoce, ale i na to, až přestane vrčet rychlovarná konvice a já uslyším ten libý zvuk letícího korku z láhve. Čtyři dny bez vína jsou snad stejně pekelné jako čtyři dny v brýlích.    

V den D se moje ozdoba na rtu naštěstí „už jen hojila“ a to nejhorší bylo za mnou, takže jsem mohla zákrok podstoupit. Protože je to virové onemocnění, kdybych měla opar první den, zákrok bych podstoupit nemohla. Tedy poté, co mi sestřička potvrdila, že na zákrok mohu, už šlo všechno rychle.

oční klinika

O tom bude příští článek.

Jak probíhá vstupní vyšetření před laserovou oční operací?

Vstupní vyšetření před laserovou oční operací můžeme rozdělit na několik částí:

oční klinika

 • anamnéza (zjištění vaší zdravotní a oční historie),
 • vyšetření zrakové ostrosti a změření očního tlaku,
 • vyšetření tloušťky, zakřivení a průměru rohovky ,
 • vyšetření binokulárního vidění (spolupráce obou očí) a subjektivní refrakce optometristou pomocí zkušebních brýlí nebo moderněji pomocí počítačového foropteru,
 • vyšetření okolí oka a předního segmentu oka ( rohovka, přední komora, duhovka, čočka) ,
 • vyšetření očního pozadí (sítnice a sklivce, zrakového nervu – místa nejostřejšího vidění) lékařem.

Anamnézu provádí odborně vyškolená sestra i lékař. Cílem je zjistit tyto informace:

 • jakého charakteru jsou současné obtíže, které pacienta přivádí,
 • informace o současném a minulém vývoji oka, zraku, zrakové vady,
 • informace o očních operacích, úrazech a léčbě,
 • celková onemocnění a léky, které by zdravotní stav oka a jeho jednotlivých tkání, oční vadu samotnou a pooperační vývoj mohly ovlivnit,
 • jelikož mnoho těchto nemocí má genetickou souvislost, je pro lékaře velmi přínosné dozvědět se informace o celkových a očních nemocech i u nejbližších příbuzných pacienta.

oční klinika

Součástí vstupního vyšetření je také řada přístrojových měření:

 • autorefraktometr- změří objektivně dioptrickou vadu oka,
 • keratometr - změří zakřivení rohovky
 • bezkontaktní, případně aplanační tonometr - změří nitrooční tlak,
 • pentacam -  moderní zobrazovací přístroj pro přední segment oka. Ze získaných obrázků dokáže podrobně numericky popsat nepřeberné množství parametrů včetně mapy tloušťky rohovky, přední komory, topografie rohovky, čirost a případné opacity (zákalky) čočky atd.
 • aberometr - změří vlnoplochu nepravidelnosti celkového optického systému oka včetně aberací vyšších řádů.  Diagnostikuje tak nejen samotnou dioptrickou vadu oka, ale i aberace vyšších řádů. To jsou vady, které se obtížně popisují, nelze je konvenčními korekčními pomůckami (brýle, KČ) korigovat, ale mohou být významným faktorem zhoršujícím kvalitu vidění, především v kombinaci se širokou zornicí (mladí lidé, genetické dispozice, za šera…).

oční klinika

Dále pacienta vyšetří optometrista, který zjistí nejlepší dioptrickou korekci a zrakovou ostrost obou očí pomocí moderního přístroje foropteru, vyšetří schopnosti prostorového vidění, spolupráce obou očí, oční dominanci, rovnováhu okohybných svalů, event. kontrastní citlivost.

Následně je pacient sestrou „rozkapán“ – sestra pacientovi do oka nakape kapky, jejich účinku je dosaženo za přibližně 40 minut.  Aplikované kapky mají na oko dva důležité účinky:

 • rozšíření zornice (tzv. mydriáza). Aby lékař mohl přesně a pečlivě vyšetřit oční pozadí, je nutné, aby byla zornice co nejširší a aby se při vyšetření štěrbinovou lampou zornice nezúžila – a to lze pouze při „rozkapaných“ očích. Proto po vstupním vyšetření nemůžete řídit auto. Zornice vám nebude reagovat cca dalších 10-24 hodin.
 • uvolnění akomodačních svalů (tzv. cykloplegie). Důležité pro odhalení skrytých dioptrií, které mohou být kompenzovány trvalým zvýšeným úsilím akomodačních svalů u pacientů s vrozenou dalekozrakostí. Naopak u pacientů, kteří mají krátkozrakost, může být tato vada ve výjimečných případech způsobena trvalým napětím zaostřovacích svalů i v případě, že pacient dioptrickou vadu nemá. Příčina může být neurologická nebo ve skrytém šilhání. Pokud je tento krok podceněn, pak po refrakčním zákroku dioptrie „zůstanou“ nebo vzniknou nové a pacient může mít po laserové operaci ještě větší obtíže než před ní. Pacient pak musí po čase na zákrok znovu, pokud jej vůbec v takovém případě ještě lze provést.

oční klinika

Podrobné vyšetření stavu sítnice provádí odborný oční lékař a je nutno mu věnovat náležitou péči, protože změny na sítnici způsobené různými chorobami obvykle nelze napravit a způsobují zhoršení vidění, výpadky v zorném poli nebo dokonce ztrátu vidění.

oční klinika

Po vyšetření sítnice, zadního segmentu oka, rozhovoru s pacientem lékař doporučí nejvhodnější způsob léčby dioptrické vady. Případně další léčebné postupy.

Celý proces trvá přibližně 2-3 hodiny a jeho výsledkem jsou perfektní podklady pro zdárné provedení operace.

Ve spolupráci s oční klinikou DuoVize pro vás připravujeme reportáž. Linda půjde na laserovou operaci. Příští článek bude o tom, jak laserová operace probíhá a jak jí bude Linda prožívat, jaké budou její pocity.

Těšíme na další články.

oční klinika

Pokud uvažujete o operaci dioptrických vad, můžete se obrátit na specializované a prověřené oční kliniky jako jsou pražská Oční klinika Duovize a brněnská Oční klinika NeoVize.  Více o laserových operacích se dozvíte na www.duovize.cz a na www.neovize.cz

Příběh Lindy v předchozích článcích

   
24.09.2013 - Oči - autor: (red)

Komentáře:

 1. [15] hanca.prok4 [*]

  Omlouvám se za možna hloupí dotaz ale to se dělají obě oči zaraz?

  superkarma: 0 22.09.2015, 21:39:48
 2. [14] JumbiS [*]

  Já mám už dvakrát za sebou a můžu za sebe říct, že když tam jdete s tím, že to bude v pohodě, tak to v pohodě i je :) zákrok vůbec nebolí, je trochu nepříjemný, přece jen, jsou to oči a všechno vidíte, ale jsemmoc ráda, že jsem do toho šla, kromě krátkozrakosti jsem měla ještě vadu zakřivení a kontaktní čočky se v mých dioptriích už nedaly snadno sehnat a cena brýlí byla skoro cena operace jednoho oka, takže se mi to určitě vyplatilo a jsembez starostí :)

  superkarma: 0 30.08.2015, 20:28:29
 3. [13] Danka05 [*]

  Zdravím načetla jsem si dost o operacích ale ted vybírám dobrou kliniku. Vybírám mezi několika a nejvic by mě zajimal nazor na kliniku Gemini. Koukala jsem že ted mají na gemini.cz reklamu, že mají na operaci slevu tak bych to chtěla stihnout….Díky

  superkarma: 0 28.08.2015, 22:42:00
 4. [12] free [*]

  Nejsem samaSml30  ve čtvrtek mě poslali domů od půlroku plánované operace.... právě kvůli oparu.  A teď pro mě není náhradní termín dřív než po novém roce.

  superkarma: 0 24.09.2013, 19:56:31
 5. [11] Klára Křížová [*]

  Makynka — #10 Ano, tak to je. mnoho lidí vse potřebuje pořádně vysvětlit, protože se na vše u lékaře zeptat nestihnou.

  superkarma: 0 24.09.2013, 13:51:40
 6. avatar
  [10] Makynka [*]

  lidicka — #3 Zásahu do očí se většina lidí dost obává, i když je to běžný zákrok. Proto je tu tenhle článek. Já sama o tom taky dlouho přemýšlela, teď jsem půl roku po operaci, spokojená a namotivovala jsem další kamarádky. Každý se bojí a rád si klidně několikrát nechá vyprávět, jak bude zákrok probíhat a jaké jsou pocity po operaci.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #11
  superkarma: 0 24.09.2013, 12:13:22
 7. avatar
  [9] ajjana [*]

  lidicka — #3 třeba je tu ten článek pro ty,kteří stále váhají a rozmýšlejí se. ale to by Tě asi nenapadlo že?Sml24

  superkarma: 0 24.09.2013, 11:34:47
 8. avatar
  [8] margot [*]

  MarieMonika — #6 a na které klinice jsi tedy byla a z vlastní zkušenosti doporučíš?

  Brixik — #2 taky mě v článku zarazilo, jak je někdo zaražen, že existuje dioptrický rozdíl mezi brýlemi a čočkami - vždyť to vysvětlí každý oční lékař, že oboje má vůči oku jinou ohniskovou vzdálenostSml80 a s očima držím palec, zajdi někam

  článek celkem pěkně, lehce napsanýSml16

  superkarma: 0 24.09.2013, 10:44:11
 9. avatar
  [7] Brixik [*]

  MarieMonika — #6 A kam jsi teda jela na kliniku?

  Zatím se mi to nechce řešit, protože plánuju rodinu a  nechci jít rodit s dvakrát operovanýma očima, kdyžtak až potom. Ale tip na kvalitní kliniku uvítám.

  Jestli nechceš dělat reklamu, tak mi to napiš do zpráv.

  děkuji.

  superkarma: 0 24.09.2013, 10:41:01
 10. [6] MarieMonika [*]

  Brixik — #5 Zajdi si k odborníkům a hledej řešení, nenechávej oči trápit. Podle mě je absolutně nutné si vybrat v okolí tu nejlepší kliniku, případně za ní i dojet. Já jsem jela přes půl republiky a vyplatilo se. Měla jsem na obou očích 6 dioptrií, operaci jsem prodělala před 14 lety a vidím stále jako ostříž. Nedávno jsem změnila oční lékařku a potvrdila mi, že rozdíly v provedení operace jsou velké. Řekla mi, že na mém oku by téměř nepoznala, že jsem laserovou operaci prodělala.

  Stejně jako u plastických operací, není dobré spoléhat se jen na to, že je někde dělají jako "na běžícím páse".

  Lindě přeju, ať se operace vydaří a výborný zrak vydrží!

  1. na komentář reaguje Brixik — #7
  2. na komentář reaguje margot — #8
  superkarma: 0 24.09.2013, 09:46:16
 11. avatar
  [5] Brixik [*]

  Májík — #4 No vydrželo to dlouho docela, ale teď je to fakt na houby. Nevím, proč se mi to zhoršuje a štve mě to. Život bez brýlí je super.

  1. na komentář reaguje MarieMonika — #6
  superkarma: 0 24.09.2013, 08:30:03
 12. avatar
  [4] Májík [*]

  Brixik — #2 to mi ani neříkej, jsem 4 roky po operaci a zatím v pohodě, v prosinci jedu na kontrolu,tak jsem zvědavá,jestli bude nějaká změna, pevně doufám, že ne

  1. na komentář reaguje Brixik — #5
  superkarma: 0 24.09.2013, 08:00:01
 13. [3] lidicka [*]

  Předoperační vyšetření i samotnou operaci jsem sama  absolvovala, jsou tomu 2 roky. Navím, čím je tento příběh tak neobvyklý, že se musí  medializovat. Vždyť operace denně podstupuje hodně lidí, a myslím, že ještě i s daleko horší zrakovou vadou.Sml80Sml22

  1. na komentář reaguje ajjana — #9
  2. na komentář reaguje Makynka — #10
  superkarma: 0 24.09.2013, 07:31:41
 14. avatar
  [2] Brixik [*]

  Rikina — #1 Tak jim nakecej, že na tu operaci chceš a pak si to rozmysli ...

  No jinak já jsem měla normálně na brýlích o dioptrii a půl možná i více než na čočkách. Bylo mi to vysvětleno tím, že čočka je na oku a tak nemusí oko zaostřovat, kdežto brýle jsou přece jenom dál a je to tedy nutné takto udělat.

  Mně připadá, že se mi oči zase zhoršují (8 let po laseru) a pěkně mě to štve. Fakt jsem si bez brýlí užívala, úplně chápu Lindu, jak se cítí. Taky jsem radši chodila s čočkama a super zánětem v očích než jít v brýlích.

  1. na komentář reaguje Májík — #4
  2. na komentář reaguje margot — #8
  superkarma: 1 24.09.2013, 07:29:32
 15. [1] Rikina [*]

  Jo, kdyby takové vyšetření udělali člověku i tehdy, když na žádnou operaci nechce, čistě aby se dozvěděl, co sakra má s očima, že vidí pořád hůř a hůř. Ale to ne. Ani jednou za život se mi to ještě nestalo, žádný oční lékař se tím zřejmě nehodlá zdržovat. Sml80 Jen konstatuje počet dioptrií a nazdar.

  1. na komentář reaguje Brixik — #2
  superkarma: 0 24.09.2013, 00:32:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme