O tom, že syndrom hyperaktivního měchýře dokáže nehezky ztrpčit život, ví své čtyřicetiletá Lenka z Prahy. Dlouhá léta měla problémy s močením. O tom, že se jedná o syndrom hyperaktivního měchýře, se dozvěděla náhodou, při problémech se žlučníkem.

Lenka měla vždy problémy s močovým měchýřem. Odmalička chodila často na toaletu. Její problémy vyústily až do onemocnění, kterým je syndrom hyperaktivního měchýře. Přiznává, že se potíže s častým močením zhoršovaly. „Určitě na to měly vliv i dva porody. Zhoršování stavu pociťuji v posledních deseti letech,“ říká o svém stavu Lenka.

Za to, že se dnes léčí, vděčí náhodě. Před třemi roky ji zlobil žlučník. Při různých vyšetřeních, které díky tomu prodělala, ji její ošetřující lékařka poslala na urologické vyšetření, protože měla nález v moči. „Měla jsem nález nejen v moči, ale také na močovém měchýři, měla jsem špatně průchodnou močovou trubici – tu mi pak lékař na urologii musel roztahovat. Z dalších vyšetření byla jasné, že mám zmenšený močový měchýř, a potvrdilo se, že moje velmi časté močení způsobuje syndrom hyperaktivního měchýře,“ popisuje Lenka to, jak vlastně na onemocnění přišla.

paníTo, že ji trápí tento syndrom, ji vůbec nenapadlo. I to, že chodí čím dál častěji na toaletu, že nutkavá potřeba ji doslova donutí okamžitě hledat tuto místnost, nebylo pro ni alarmem pro vyhledání odborníka. „Víte, já jsem si na to zvykla. I když to nebylo příjemné, hlavně to, že se mi najednou chce na toaletu a musím jít okamžitě hned, jinak mám pocit, že bych to nedonesla. Když jsem šla z bytu, už jsem měla zmapováno, kudy musím jít, kde jsou po cestě záchody. Měla jsem to už tak zažité, že jsem to brala automaticky. A byla jsem v klidu, protože záchod byl v dosahu. Člověk si zvykne na všechno, a tak jsem to brala. Díky vyšetřením jsem se následně dostala do péče urologa, doktora Vika, který mi vše vysvětlil a nasadil mi léčbu,“ shrnuje průběh Lenka.

Lenka díky léčbě poznala, že i se syndromem hyperaktivního měchýře se dá plnohodnotně žít a to, na co byla zvyklá, lze změnit. „Když beru léky, je to o 70 % lepší. Své problémy s močením cítím víc, když je venku zima, v létě, jak je teplo, je to lepší. Díky léčbě jsem se zbavila častého nutkání a pocitu, že musím jít na záchod okamžitě. Beru lék Vesicare, je na předpis a pomáhá mi. Nemá vedlejší účinky, aspoň já je nepociťuji. Cítím se po nich úplně normálně. Jsem ráda, že jsem přišla na to, čím bylo způsobené časté močení, a hlavně – že se někdy tohoto problému budu moci zbavit díky lékům,“ tak hodnotí Lenka pozitivní změny ve svém životě díky léčbě.

Lenka na svůj problém přišla díky náhodnému vyšetření jiných orgánů. Dnes je tři roky pacientkou urologie, kde našla odbornou pomoc. Pokud i vás trápí podobné problémy, nebo někoho z vašeho okolí, nezapomínejte, že po vyšetření a konzultaci s lékařem lze situaci řešit. Způsobem, který měla Lenka před vyšetřením a postojem „na všechno se dá zvyknout“, si můžete zbytečně prodlužovat období problémů a nepohody. Pokud se budete chtít o svém problému poradit nebo najít seznam odborných pracovišť, navštivte stránky www.musimcasto.cz , kde najdete odpovědi na vaše otázky.

Co je onemocnění – syndrom hyperaktivního měchýře?

MUDr. Vikor Vik, zástupce primáře na urologickém oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Krči, říká: „Syndrom hyperaktivního močového měchýře není onemocněním v pravém slova smyslu jako angina nebo zánět středního ucha, ale jedná se o soubor příznaků, které pacienta nebo častěji pacientku neohrožují na životě, ale poměrně zásadně zhoršují kvalitu života nemocného. Mezi hlavní příznaky patří časté a imperativní nucení na močení, v některých případech spojených s únikem moči, časté močení během noci a další.“

Jak pacient tuto nemoc pozná? Co je varovným signálem?
Projevem výše popsaných příznaků, typicky při společné cestě autem nebo autobusem, kdy s ohledem na obtíže nemocného je nutná „přestávka“ jednou nebo i vícekrát podle délky cesty.

Je nástup této nemoci vleklý, nebo rychlý?
Spíše velmi pozvolný a nemocný zpočátku obtížím nevěnuje větší pozornost.

Je možné, že si pacient díky pozvolna nastupujícím problémům ani nevšimne, že je jeho stav vážný?
S ohledem na fakt, že příznaky, o kterých mluvíme, nezpůsobují bolest nebo teplotu, tedy stavy, které si klasicky spojujeme s nemocí, a jejich nárůst je velmi pozvolný, tak toto je velmi časté.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Lenčinu totožnost redakce zná, ale na její přání ji uvádíme pod pseudonymem. O problémech s močením se jí nemluví lehce, ale chce ostatním říci, že řešení existuje. Za rozhovor s možnost publikace příběhu jí děkujeme.

Čtěte naše články:

Pokud vás nebo někoho z vašeho okolí onemocnění hyperaktivního měchýře trápí nebo máte na onemocnění podezření, navštivte urologa nebo gynekologa a svěřte se mu. Více informací najdete na stránkách  www.musimcasto.cz

Reklama