Čtenářka Boženečka nám popsala jak jako malá nenáviděla práci na vinohradu, jak chodila pro tatínka do sklípku. A jak má dnes ráda víno.

Krásný den všem milovníkům a milovnicím vína.
Vínečko bílé,jsi od méj miléj,
budu ťa piť,co budu žiť,
vínečko bílé...
Vínečko rudé,jsi od téj druhéj,
budu ťa piť,co budu žiť,
vínečko rudé......Nevím o nikom,kdo by neznal hymnu všech vinařů a milovníků dobrého vína .Krásná jižní Morava,rozkošné vesničky,srdeční lidé,dlouhé řady bujných vinic...romantika.

Ale co taková práce na vinohradu obnáší-dřina,práce,pot,mozoly-ona romantika by vás rychle přešla.Dlouho jsme nedaleko Mikulova bydleli,jako každý,tak i my jsme vlastnili svůj kus vinohradu.

Jak já ty drobounké kuličky nenáviděla!Každý den po škole jsem nafasovala oběd a motyku a musela jsem jít pomáhat.Ať už okopávat,zahrnovat,hnojit,zaštipovat,otrhávat listy kvůli prosvětlení,plašit špačky,na podzim zkřehlýma rukama obírat hrozny...

Tuto fázi si nejvíc užíval můj tatínek se strýčkem,kteří se těšili z toho,kolik se letos urodilo a počítali,na jak dlouho jim to vydrží.Víno jsme nikdy neprodávali,tak jako ostatní.Tatínek se strýčkem se vždycky statečně postarali o to,že nebylo co prodávat.Všechno stihli vypít.

Jiní vinaři byli pyšní na své skvělé staré ročníky,jen my jsme neměli ani to loňské.Vzpomínám si,jak mě maminka posílala,ať zajdu do sklípku pro tatínka,ať jde konečně domů.Měla jsem vždycky hrozný strach jít večer kolem vinic,vypadaly strašidelně a mně se zdálo,jak se po mně natahují.

Tatínka jsem našla vždycky ve sklípku i se strýčkem v přátelském objetí a s hodně vysokou hladinou vína v krvi.Prý jenom „koštovali“.A tak to šlo do té doby,než víno došlo.Ale protože oba byli stateční pijani s neskutečnou výdrží,netrvalo to až tak dlouho.

Mně víno dlouho nechutnalo.Vzpomínám si,jak nám maminka dělala domácí vineu. Notně rozředila šťávu z hroznů velkým množstvím vody s citronem a medem.To mi moc chutnalo.

Na chuť vínu jsem přišla poměrně nedávno.Ráda si dopřeju kvalitní vínko,ochutnám různé odrůdy,ale na večer si vystačím klidně jen se dvěma skleničkami. Dobrého stačí málo.Dneska,při skleničce vína,s úsměvem a nostalgií vzpomínám na svého věčně ovíněného tatínka i strýčka,kteří kromě vína milovali i nás,a snesli by pro nás modré z nebe.

Víno je nejen zdravé,dobré,ale zrádné.A jak říkal můj strýček:“Ožereš sa aj z koštování!“Krásný den,Vaše Boženečka.
Tento text nebyl redakčně upraven


Díky Boženečko za váš příběh. Pocházím z vesnice, a tak o domácích pracech na zahradě něco vím. Jako dítě jsem je neměl rád. Ale jak jste to psala a já to po vás četl, dýchla na mne nostalgie… Mám chuť na víno, ale dneska nemohu. Tak zítra možná dopadnu jako váš otec a strýc. Možná mne to koštování zmůže…

Dnešní téma dne je víno a vy:

  • Historky ze sklípků
  • Úvahy na téma víno a já
  • Příběhy z vinic a vinařství
  • Analýzy vinařského trhu
  • Pozvánky na zajímavá místa spojená s vínem
  • Propagační pamflety na vaše vinařství (bez příslibu okoštování vzorků nezveřejním)

Prostě vše co vás ve spojitosti s vínem napadne.

Na tohle vše čekám na známém redakčním e-mailu

redakce@zena-in.cz

A já slibuji, že šest nejlepších vín, která ochutnám tuto sobotu ze Svatomartinských vín, pošlu jedné z vás za příspěvek k dnešnímu tématu.

Reklama