Trápí vás ekzém? Objevuje se vám i v obličeji? Na krku? Jak s ním bojujete? Nyní můžete v našem magazínu sledovat aktuální články o tomto zdravotním problému, který je pro mnohé utrpením. Jelikož atopický ekzém trápí velké procento populace, zabýváme se tímto tématem podrobně.

Spolupracujeme s řadou odborníků, kteří nám poskytují rozhovory a přináší nové informace o možnostech léčby. Také jsme rádi, že vám můžeme formou článků přiblížit skutečné příběhy těch, kdo si onemocněním prošli a podělili se s námi o své zkušenosti.

Poděkování čtenářce Vlaďce:

Díky minulému článku Ekzém v obličeji: Příběh Zuzany, kterou tato nemoc deptá jsme kontaktovali čtenářku Vlaďku, která má také s ekzémem bohaté zkušenosti. Děkujeme, že souhlasila s rozhovorem a napsala nám, jak ji tato nemoc limituje a co má sama vyzkoušené. Pokud podobný problém řešíte, budeme rádi, když nám o něm napíšete.

Zeptali jsme se Vlaďky na několik otázek, zde je její příběh:

Ekzémem trpím vlastně od doby, kdy si pamatuji. Vzpomínám si, že když jsem byla opravdu malá, tak jsem na spaní nosila rukavice, abych se tolik nedrbala, a samozřejmě jsem také na noc jedla tabletky, které měly zmírnit svědění a docílit toho, abych se vyspala. Když jsem náhodou rukavice neměla, tak jsem se drbala až do krve a potom mě to velmi pálilo a mokvalo.

skin

Ekzém se mi nyní vysévá především na hřbetech rukou, mezi prsty na rukou, na bříšcích prstů, v loketních a podkolenních jamkách, na krku a dekoltu a také ve vlasové části.

Nejhorší je situace, když je inverzní období. Určitě je to na podzim a také v brzkém jarním období. Není dobře, když se zpotím, nedej bože vezmu si nějaké oblečení s chloupkem přímo na tělo, nebo oděv z umělých vláken. Také musím dávat pozor na prací a avivážní prostředky, a proto také programuji pračku tak, abych využila přídavný máchací cyklus. A co se týče jídla –  je období, kdy se na citrusy nesmím ani podívat, natož je jíst či jenom loupat. Kolikrát, když byly děti malé, chtěly oloupat nějaký citrus, nakrájet jablko, a já se potom osypala, ruce mě pálily – opravdu nepříjemné.

Určitě vždy, když mi není dobře (jak po psychické, tak fyzické stránce), se ekzém zhorší. A také, pracuji-li v prašném prostředí, když nepoužívám rukavice při práci na zahradě, při práci se saponáty, anebo po návštěvě plaveckého stadiónu. I časté mytí je spíše na závadu. Každé umytí rukou znamená, že si je také musím pořádně promazat, ovšem nikoli krémem, který zanechá mastný film.

Hodně používám tedy krémy, které nejsou dráždivé. Jak říká moje doktorka: Na mokré - mokré a na suché - suché“. Což v praxi znamená, že pokud ekzém mokvá – dávám obklady a promazávám mastnějším krémem, a pokud je ekzém v klidové fázi a je pouze ve formě šupinek a olupování kůže, tak se často natírá krémem, který nezanechává mastný film. Pokud není ekzém s hnisavými ložisky, tak se může také promazávat sádlem, popřípadě neparfémovanou vazelínou, a pokud je ve fázi akutní, tak naopak nepomůže nic než kortikoidní masti a někdy dokonce i tablety. A samozřejmostí zůstávají léky, které zklidní pokožku a působí protisvědivě.

Dnes už jsem se s touto svou potíží vyrovnala, ale byla období, především v dospívání, kdy mi moc dobře nebylo. Také se mi dostal do ekzému herpes virus, když jsem pobývala na studiích na internátě a byla jsem více než tři měsíce hospitalizována. Díky tomu, že v dospívajícím věku jsem měla ekzém téměř snad po celém těle, k tomu zhoršený právě již zmíněným virusem, tak jsem opravdu více chodila cele zahalená. Ani mezi lidi se mi moc nechtělo, natož potom snad se jít vykoupat. Strašně ráda jsem byla, když jsem se poprvé dostala k moři, a tam mi to opravdu velmi pomohlo. Vlastně od té doby snad i díky moři mám ekzém relativně pod kontrolou.

Přestože vím, že je toto onemocnění téměř nevyléčitelné a budu se s ním muset potýkat celý svůj život, tak se zajímám o možnosti léčby. Především díky své dermatoložce zkouším různé léky, koupele, mléka, kterými je možné projevy nemoci zmírňovat. Hodně dbám o vlasovou a zkrašlovací kosmetiku. Stejně tak o protialergenní odličovací vody a mléka. Snažím se nejíst potraviny, které mi příznaky onemocnění zhoršují. Takže si zakazuji čokoládu, bílé pečivo, ostré a kyselé pokrmy. Ale třeba také zeleninu naloženou v soli nebo octovém láku, citrusové ovoce. Limonády a ostatní přichucované a přibarvované nápoje, stejně jako kávu (která mi mimochodem velmi voní) si prostě ani nedovolím. Oděv preferuji vzdušný a z co nejpřírodnějších materiálů, snažím se nestresovat, pracuji s ochrannými protialergenními rukavicemi. Prostě se snažím žít tak, aby mi bylo příjemně a zbytečně se mi ekzém nezhoršoval. Dnes již dokážu celkem obstojně své tělo poslouchat, a tak ty nejhorší projevy jsou spíše sporadické.

Přejeme Vlaďce, aby ji tato nemoc trápila co nejméně, a děkujeme za spolupráci na tomto článku

Čtěte náš článek – příběh Markéty, která také měla ekzém v obličeji: Ekzém na obličeji: Byl to boj, ale vyléčila jsem ho, říká Markéta.

Čtěte i naše další články:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?

Na webových stránkách www.atopickyekzem.org/optin se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.

Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: www.atopickyekzem.org/optin

Reklama