.

Při natáčení hororu T.M.A. panovala temná atmosféra, prozradil režisér Juraj Herz

Bulvár

Při natáčení hororu T.M.A. panovala temná atmosféra, prozradil režisér Juraj Herz

Režisér Juraj Herz vyprávěl na středeční tiskové konferenci o svém novém hororovém filmu T.M.A. Na mezinárodní filmový festival do Karlových Varů přijeli v rámci premiéry také herci Lenka Krobotová, Ivan Franěk i Andrej Hryc.

Režisér vysvětlil, z jakého důvodu pojmenoval svůj film T.M.A. „Všechny názvy svých filmů měním. Je to posedlost,“řekl režisér a dodal, že s anglicky vyslovovanou zkratkou T.M.A. údajně poprvé přišla americká distribuční společnost. Herzovi se tento nápad zalíbil a v anglickém slovníku poté vyhledal vhodné výrazy. Zkratka T.M.A. nakonec znamená The Mysterious Address (Mysteriózní adresa).

Juraj Herz dále prozradil, do jaké míry předělával scénář Martina Němce. Provedl v něm několik zásadních změn u postav a jejich motivací: „Scénář překonal dlouhou cestu, než se dostal k producentům. Nakonec scénář zůstal u mě, protože se mi základ líbil a já si všechny scénáře víceméně upravuju a předělávám. Tady je jedna zásadní věc - změna důvodů u toho filmu a domu, protože tam byla původně starověká stavba a kámen, kde se obětovaly dívky. A ještě jsem přidal věc, která je skutečná: eutanázie německých dětí Němci už ve 30. letech, protože ti chtěli mít čistou rasu.“ Režisér pozměnil také hlavní ženskou postavu.

Natáčení probíhalo ve Valeči, kde podle filmového štábu vládla magická atmosféra. „Ten dům byl nějakým způsobem divný. Já jsem hluboce nevěřící člověk na zjevy atd. Ale tam se například vypnula světla z nepochopitelných důvodů. Osvětlovači a zvukaři měli strach a děly se tam opravdu nečekané věci,“ řekl režisér. Na natáčení dorazil dokonce exorcista, který štábu vypověděl, že se v domě kdysi někdo oběsil a jeho duše tam byla stále přítomná. „Bylo to opravdu zvláštní. To místo má svou historii,“ uvedl představitel hlavní mužské role Ivan Franěk.

Scenárista a zároveň autor hudby Martin Němec sdělil novinářům, že první verze scénáře vznikla před více než 10 lety a látka procházela neustálými změnami. Snímek měl dokonce v minulosti realizovat režisér Vladimír Michálek.

Herec Andrej Hryc si pochvaloval spolupráci s režisérem Herzem. „S Jurajem pracuju už 30 let. On je režisér, který dává herci široké pole působnosti. Každý filmovací den s Jurajem je svátek,“ zavzpomínal Hryc.

Juraj Herz se na festivalu dlouho nezdržel, protože pospíchal na natáčení svého připravovaného snímku Habermannův mlýn.

   
08.07.2009 - Kultura - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. [6] madam [*]

  Filmy Juraje Herze mám ráda.Ráda se bojím!!Mám také velice ráda jeho manželku.Sml22Sml67

  superkarma: 0 18.07.2009, 21:14:40
 2. avatar
  [5] Myškomedvídek [*]

  jeho filmy mám rádaSml57

  superkarma: 0 18.07.2009, 10:24:35
 3. [4] Sahi [*]

  Jsem moc zvědavá.Uvidíme.

  superkarma: 0 17.07.2009, 19:26:18
 4. avatar
  [3] madja [*]

  Film mě láká, ale asi bych měla stejně pořád zavřené oči Sml16Sml80

  superkarma: 0 16.07.2009, 12:16:18
 5. avatar
  [2] vlnenka [*]

  Herzovo filmy jsou všechny takové depresivně-tajemné. Mám je ráda.

  superkarma: 0 08.07.2009, 15:04:33
 6. avatar
  [1] wich [*]

  Mi tyto české a slovenské hororové snímky nic neříkají. Ta láce a neherectví z toho přímo řve. Jako naposledy Někdo tam dole mě má rád Sml52 Doma tomu říkáme nízkorozpočtový Hostel Sml52Sml52

  Ale pravda že Juraji Herzovi se film Panna a netvor povedl. U toho se bojím dodnes.

  superkarma: 0 08.07.2009, 13:31:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme