Zdraví

Při nachlazení vsaďte na bylinky

Rozmarýnový olejPravidelný, byť krátkodobý pobyt na čerstvém vzduchu prospívá našemu tělu i duši.


Ovšem na druhou stranu si na procházce také můžeme zadělat na pěknou polízanici. Obzvlášť teď, kdy se každou chvilkou mění počasí jak o aprílu.


Nejčastěji dochází k nachlazení, ke kterému se především u dívek a žen také může přidat zánět močového měchýře.


To nejlepší, co v takovém případě můžete udělat, je lehnout si okamžitě do postele a pořádně se vypotit. Nezbytné je hodně pít – uvařte si konvici čaje a dejte si také čerstvě vymačkanou šťávu z pomerančů nebo zeleninovou šťávu, aby organizmus načerpal vitaminy.Lípa velkolistá


Pokud vás bolí hlava a máte zvýšenou teplotu, nesahejte hned po osvědčených tabletkách, ale zkuste tentokrát něco jiného. Třeba potřít spánky, čelo a zátylek rozmarýnovým olejem a vypít šálek lipového čaje.


V lékárnách jsou k dostání i čistě bylinné přípravky s obsahem rostlinných výtažků, které pomáhají uvolnit dutiny při rýmě a nemocech horních cest dýchacích.


Co nejvíc pomáhá
Kromě již zmíněné rozmarýny patří k spolehlivým pomocníkům proti účinkům nachlazení například výtažky z dobře známého a velmi účinného bezu černého, dále je to hořec žlutý, hojně sbíraný jitrocel kopinatý a bylinka prvosenka jarní, nať tymiánu obecného a kořen lékořice lysé. 

Bez černýKvět bezu černého obsahuje flavonoidy, slizové látky, silice a třísloviny. Pomáhá při nemocech z nachlazení, rozpouští hlen, usnadňuje vykašlávání, mimo to vyvolává pocení a působí jako antioxidant. Používá se i do inhalačních směsí při nemocech horních cest dýchacích, napomáhá celkovému odvodnění organismu. 


Jitrocel kopinatýSlizové látky jsou také v listu jitrocele kopinatého, ale ten obsahuje navíc ještě glykosidy, hodně barviva xantofylu, vitamin C, kyselinu křemičitou, enzymy a další, takže působí jako přírodní antibiotikum a expektorans (prostředek umožňující vykašlávání). Pomáhá při nemocech z nachlazení, rozpouští hlen a usnadňuje vykašlávání.


Hořec žlutýProtože se v době nachlazení mohou objevit i trávicí obtíže, pomáhá výtažek z hořce žlutého, resp. jeho kořene, který působí na dobré vylučování trávicích šťáv a zvýšené vylučování žluče. Obsahuje hodně hořčiny, silice, cukrů a tříslovin − ty podporují kromě toho i činnost jater a množení červených a bílých krvinek.
Prvosenka jarní


Prvosenka jarní − její květ – je bohatý na aponiny, glykosidy, silice, flavonoidy, vitamin C, kyselinu křemičitou a sacharidy. Tyto látky uvolňují hleny, usnadňují vykašlávání a mají protizánětlivé a močopudné účinky. Jeho výluh je dobrý také na uklidnění.


Tymián obecnýDíky éterickým olejům, silicím a tříslovinám působí nať tymiánu obecného protizánětlivě a má silné dezinfekční účinky. Je to jedno z nejsilnějších rostlinných antiseptik – působí proti bakteriím, střevním prvokům, plísním a parazitům. A jak jinak – tlumí kašel.


Lékořice lysáLékořice lysá – kořen, který obsahuje saponiny, flavonoidy, škrob, cukry, pryskyřice a hořčiny. Usnadňuje odkašlávání, rozpouští hleny a má močopudný a mírně projímavý účinek. Přidává se také do cukrovinek proti kašli a chrapotu.


Bylinné přípravky pomohou nejen při kašli, rýmě, ale i při zánětu močových cest.


Pokud jste nemocní – uchylujete se spíš k přírodní léčbě bylinkami, nebo vsázíte na osvědčené léky? Sbíráte bylinky sama, nebo je kupujete u „kořenářek“ ve specializovaných obchodech?

   
10.03.2008 - Alternativně - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [7] Monika43 [*]

  Moc pěkně napsaný článek. Určitě si beru ponaučení. Jinak na nachlazení je super psí sádlo Dr Weiss. Skvěle zbavuje hlenů a super se po něm dýchá.

  superkarma: 0 03.09.2013, 11:18:35
 2. avatar
  [6] Vivian [*]

  Při nachlazení "vsázím" na teplo a spánek (nebo aspoň klid). Nejsem na tom ještě tak zle, aby si s tím můj organismus neporadil sám

  superkarma: 0 10.03.2008, 20:12:36
 3. avatar
  [5] ilčidlo [*]

  Slivovice je opravdu nejlepší, můj tatínek si ji dával ráno malou štamprdličku na spálení červa. Já raději sáhnu po přírodní léčbě, pokud to jde. Bylinky si sbírám sama atéž něco dokupuji.

  superkarma: 0 10.03.2008, 19:39:47
 4. avatar
  [4] alibaba47 [*]

  Docent Canadian boduje!

  superkarma: 0 10.03.2008, 18:24:44
 5. avatar
  [3] Solei [*]

  Prvosenka jarní je bohatá na saponiny ne aponiny.

  superkarma: 0 10.03.2008, 17:41:44
 6. avatar
  [2] shb [*]

  lípa a bez, mohu doporučit

  superkarma: 0 10.03.2008, 15:46:00
 7. avatar
  [1] Canadian [*]

  slivovice vyresi vsechno, kdyz nepomuze, aspon to je cloveku jedno

  superkarma: 0 10.03.2008, 01:19:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme