Zdraví

Při léčbě neplodnosti můžete využít zdravotní pojištění


Podle nejnovějších výzkumů roste počet neplodných párů. V České republice se v současnosti rodí více než tři procenta dětí po mimotělním oplodnění.

Jednodušší případy mohou úspěšně vyléčit praktičtí gynekologové. Pokud je léčba neúspěšná, doporučuje se navštívit specializované pracoviště - centrum asistované reprodukce. Momentálně je na celém území České republiky registrovaných 24 center. Jedním z nich je i Sanatorium Pronatal, které vede pan Doc. MUDr. Tonko Mardešič, CSc…

Pane docente, jste vedoucím lékařem Sanatoria Pronatal. Právě vy ho dokážete popsat nejlíp…
Sanatorium Pronatal je nestátní zdravotnické zařízení specializované na diagnostiku a léčbu neplodnosti.

Pro své pacienty zajišťuje kompletní diagnostiku (hormonální laboratoř, genetická laboratoř, klinická genetika, imunologie reprodukce, endoskopická diagnostika s operativou) a léčbu, včetně všech dostupných metod asistované reprodukce. Kromě řady odborných priorit bylo Sanatorium Pronatal první takto zaměřené pracoviště v ČR, které díky svému důrazu na kvalitu poskytovaných služeb získalo certifikaci podle mezinárodní normy ISO 9001 a patří mezi několik evropských pracovišť, jejichž embryologická laboratoř je mezinárodně certifikována podle normy ISO 170 25.

A jaké služby nabízíte pacientkám?
Zajišťujeme léčbu všech typů neplodnosti – podporu a vyvolání ovulace u žen, u nichž je sterilita podmíněna poruchou zrání a uvolňování vajíček, intrauterinní/nitroděložní/inseminace, chirurgické řešení neplodnosti a léčbu všemi metodami asistované reprodukce.
 
Kolik zákroků ročně provedete?

Ročně provádíme asi 1500 odběrů vajíček s následným přenosem embryí a asi 900 přenosů rozmražených embryí. Pracoviště koncentruje nejzávažnější případy andrologicky podmíněné (mužské) neplodnosti včetně případů azoospermie (úplné chybění spermií v ejakulátu), kdy se ve většině případů daří získat spermie ambulantním chirurgickým odběrem z nadvarlete nebo varlete.

Stále narůstá počet párů, u kterých je indikováno genetické vyšetření embryí ještě před jejich přenosem do dělohy: tento postup výrazně snižuje riziko  geneticky podmíněného potratu a zvyšuje celkovou efektivitu léčby.

Co je potřebné vědět před tím, než se pár nebo žena rozhodne využít služby specializovaného pracoviště? Dá se při zákrocích využít zdravotní pojištění? 
V České republice  si pacient může sám zvolit pracoviště, na kterém se bude léčit.

Většina takto specializovaných pracovišť má smlouvy se všemi pojišťovnami. Diagnostika a většina léčebných postupů při neplodnosti jsou hrazeny ze všeobecného zdravotního pojištění.

S doplatky musí pacient počítat při použití některých speciálních preparátů používaných pří léčbě anovulace (porucha zrání a uvolňování vajíček) a také v souvislosti s mimotělním oplodněním.
Mimotělní oplodnění (ve standardním provedení) je každé ženě z všeobecného zdravotního pojištění hrazeno 3x za život do 39-40 let, pojišťovny nehradí mikromanipulační metody (především vložení spermie do vajíčka pomocí mikroinjekce - ICSI), prodlouženou kultivaci embryí a zamražování (kryokonzervaci) embryí.

Máte-li jakékoli dotazy týkající se mimotělního oplodnění, ptejte se prosím v diskuzi. V následujícím článku o centrech asistované reprodukce se vám budeme snažit na tyto dotazy odpovědět.

Doc. MUDr. Tonko Mardešič, CSc., se narodil 28.2.1955 v Praze.  Absolvoval vysokoškolské studium na FVL UK, které ukončil v roce 1980. Do roku 1985 pracoval jako sekundář na gynekologicko-porodnickém oddělení v Berouně, v roce 1983 složil I. atestaci. V roce 1991 se stal odborným asistentem Kliniky gynekologie a porodnictví IPVZ, od 1.6.1997 vedoucím Subkatedry reprodukční medicíny IPVZ. Vedoucím lékařem Sanatoria Pronatal je od roku 1996, kde realizuje své představy o optimálních diagnostických a léčebných postupech v oblasti mimotělního oplodnění. Řada jím realizovaných postupů určovala základní směr v oblasti asistované reprodukce v rámci Československa a posléze České republiky. Patří sem první porod po přenosu rozmraženého embrya, první porody po aplikaci mikromanipulačních postupů v oblasti zona pellucida, aplikace kokultivačních systémů apod. Ve svých přednáškách předává své zkušenosti na řadě domácích i zahraničních sympózií.

Přehled center asistované reprodukce najdete TADY (stačí kliknout).

Rozhovor připravila Natália A. Roľková
   
19.06.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [22] lenkasegra [*]

  Já s otěhotněním problém nikdy neměla, ale holka co se mnou byla v porodnici měla uměle oplodnění za sebou a má krásné dva kluky - dvojčata. Právě tyto procedury měla za sebou a říkala, že lepší je připlatit si všechny procedury nechat si ověřit životaschopnost spermií a to hned napoprvé. Ty procedury co jsou zadara od pojišťovny nejsou prý ani ověřeny životaschopnosti a akorád jsou maminky zklamány z neúspěšnosti. Každý takový neúspěch pak vede k tomu, že si míň maminky věří. Pa držím všem palečky, protože vím jaký je to dar.

  superkarma: 0 06.07.2006, 11:10:01
 2. avatar
  [20] venckulina [*]

  Taky sem patřím a souhlasím s pegušou-kdo si počká-ten se dočká....a chvojkova-zvládneš to-jste přece na to dva ..ikdyž já už taky čekám dlouho 7let-5let v centru, ale jednou to přeci vyjít musí
  HODNĚ ŠTĚSTÍ nám všem čekatelkám

  superkarma: 0 30.06.2006, 19:23:12
 3. avatar
  [19] peguša [*]

  chvojkova: No, nejdřív vyšetřili mě, pak šel manžel na spermiogram. Zjistili, že má málo pohyblivý spermie a tak dostal nějaké vitamíny. Když byl spermiogram OK a já pořád nic, tak mi nasadili nějaký prášky. Zase nic, jen šílený návaly jako v přechodu. Pak třikrát inseminace a zase nic. Pak na třetí pokus IVF - první dcera. Po dvou letech jsme chtěli druhý a tak zase až na třetí pokus IVF - druhá dcera. To už jsem chodila do Pronatalu. S první jsem chodila ještě do Podolí, kde s tím Dr.Mardešič začínal. Fakt tomu musíš věřit. Není to jednoduchý, když po zavedení embrya čekáš, jestli přijde menstruace nebo ne, ale dá se to vydržet. Nakonec, nic jinýho ti ani nezbývá. Já jsem od přírody optimista a tak jsem si jeden den pobrečela a další den už jsem plánovala, že do toho půjdu zase. Věřila jsem tomu, že se to podaří. Ta víra mě držela nad vodou. Ale ne víra v Boha, to ani omylem. Právě proto nevěřím, že mě a jiným nedopřál a dovolí (pokud je), aby byly spousty dětí v domovech. Vždycky říkám, že mě dítě žádný bůh nedal, ale mám ho díky lékařům a jejich vědomostem. Tak taky věř. Držím ti palce a přeju spoustu . A když se časem ozveš, že už čekáš mimi, budu ráda.

  superkarma: 0 20.06.2006, 20:56:02
 4. avatar
  [16] svetluszka [*]

  Antónie: stačí jedna..
  Najdi si centrum ve svém okolí a oni už ti tam všechno vysvětlí.
  Odkud jsi?..

  superkarma: 0 20.06.2006, 07:55:24
 5. avatar
  [15] Vanily [*]

  Antónie: myslím,že k otěhotnění stačí i 1 ml,ale musí v něm být dost spermií.Pokud se sexuje často,nevytváří tělo moc spermatu.Jestli se ti to zdá málo,zkuste chvilku abstinovat.Nebo aspoň partner

  superkarma: 0 20.06.2006, 07:55:24
 6. avatar
  [12] peguša [*]

  damanka: Sorry, to patřilo Fialince.

  superkarma: 0 19.06.2006, 22:08:30
 7. avatar
  [11] peguša [*]

  damanka: Přesně tak. Taky jsem to několikrát absolvovala a vždycky jsem říkala, že si jdu hrát na krávu.

  superkarma: 0 19.06.2006, 22:07:02
 8. avatar
  [10] fialinka [*]

  damanka: jo, ono se tomu tak říká nejen u kraviček..

  superkarma: 0 19.06.2006, 17:57:38
 9. avatar
  [7] peguša [*]

  chvojkova: Hlavně se nenervuj a musíš věřit, že se to jednou prostě podařit musí. Já čekala na první dceru skoro 8 let a tak vím, jak se asi cítíš. Ale nesmíš rezignovat a říkat si, že se to nikdy nepovede. Prostě si poruč: Povede se to a basta! Teď nebo příště! Přeju hoooooodně

  superkarma: 0 19.06.2006, 13:50:47
 10. [6] papáček [*]

  taky Tonka znám:-))

  superkarma: 0 19.06.2006, 13:23:46
 11. avatar
  [5] svetluszka [*]

  chvojkova: když je všechno O.K., bývá to spíš o psych. ....

  Držím palce.... ..všem

  superkarma: 0 19.06.2006, 13:05:28
 12. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Zrovna jsem tam začala chodit

  superkarma: 0 19.06.2006, 12:09:26
 13. avatar
  [2] peguša [*]

  Pana docenta znám už dlouho. Chodím k němu 15 let a máme s mužem díky němu dvě dcery. Je to úžasný člověk a velice si ho vážím.

  superkarma: 0 19.06.2006, 11:54:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme