Zdraví

Při hubnutí si hýčkejte svou psychiku

Budu chvíli hubnout, upírat si dobroty a víc se hýbat. Vůli mám, nebude problém to zvládnout. Jenže ouha, můžete narazit na problémy, které vás předtím nenapadly.
"Hubla jsem díky dietě a cvičení celkem slušně, kila ubývala a já se cítila lépe a lépe. Co mě však zaskočilo, byla moje náladovost, kterou jsem si neuměla vysvětlit," líčí Martina, jedenatřicetiletá matka osmiletého syna.  

Právě rozhozená psychika přitom může být jedním z negativních projevů shazování kil. Nejde přitom jen o pouhou rozmrzelost z pocitu, že se člověk přece jen omezuje, ale rovněž to může být důsledek chyb v jídelníčku. Na co všechno si musíte dát pozor?

"Byla jsem hodně podrážděná a začala jsem být unavená, takže jsem nakonec začala o svém úmyslu hubnout pochybovat," přiznává Martina, kterou nakonec právě tohle přivedlo i k psycholožce. "Ta mi vysvětlila, že mi možná v jídle chybí nějaké důležité živiny - konkrétně to byly bílkoviny a minerály - a pak mě naučila zvládat výkyvy nálad, které souvisely s hubnutím." Když se objevila mizerná nálada a pocit podrážděnosti, říkala si Martina, že to vše rozhodně stojí za to, že se bude cítit lépe a bude zdravější a že by byla škoda všechno vzdát kvůli chvilkové nelibosti.

Ačkoli Martina hubla přesně tak rychle, jak doporučují odborníci - zhruba tři až čtyři kila za měsíc - začala se také trápit tím, že nehubne dost, zvlášť když viděla, že její kolegyně hubne mnohem rychleji.  Martina si navíc taky nedokázala odepřít všechny pamlsky a občas si dopřála hrst milovaných buráků, což si však vyčítala ještě dva dny. "Psycholožka mi řekla, že si naopak musím řici, že jsem dobrá, když mi stačí jen pár oříšků, zatímco dříve jsem jedla celé pytlíky buráčků, kdykoli jsem na ně dostala chuť," popisuje žena, která si svou nízkou váhu dokázala udržet. Zrovna tak psycholožka Martině vysvětlila, že hubne správně a rozhodně se nemá snažit tempo zvýšit.

Podobně se mladá žena naučila bojovat s nezvladatelnými chutěmi na množství nezdravých pokrmů a také s nutkavým zajídáním stresu, které bývalo jejím velkým problémem.  "Šlo to lépe zejména ode dne, kdy si nejen manžel, ale i kolegové v práci všimli, že se moje postava mění k lepšímu, to byla dobrá vzpruha."

Neodolatelné chutě a bolesti hlavy navíc nemusejí souviset jen s psychikou, ale opět, s nedostatkem některých složek v potravě, proto je důležité vyhýbat se dietám, které zakazují půlku potravin připadajících v úvahu. Pokud máte pocit, že právě tohle je váš problém, proberte to s vaším praktickým lékařem.


 


 

               
   
24.01.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. [15] askalome [*]

  superkarma: 0 25.06.2008, 10:46:05
 2. [14] ajme [*]

  zlatovláska.r jsi dobrá

  superkarma: 0 02.01.2008, 03:10:39
 3. [11] Sllunko [*]

  Poslala jsem dietu jedné dámě, která mi za ní slibovala modré z nebe. Jak mě navštíví, jak se budeme o dietě domlouvat atd. Po obdržení diety se neozvala. Snad není nemocná.... Nebo šlo pouze o "chytrého" člověka, který vymámí z jalové krávy tele. Já za tu dietu dala 5.000,-. Pouze za jídelníček, je opravdu účinná. Každý skutek musí být asi po zásluze potrestán. Ona paní si říkala Rozina Sebranec. No nic....

  superkarma: 0 13.03.2006, 22:07:02
 4. avatar
  [8] zlatovlaska.r [*]

  Tanzanie: DÍKY, DÍKY, DÍKY

  superkarma: 0 24.01.2005, 14:06:12
 5. avatar
  [7] Tanzi [*]

  zlatovlaska.r: také ti držím palce a děláš to naprosto správně!!

  superkarma: 0 24.01.2005, 11:51:15
 6. avatar
  [6] zlatovlaska.r [*]

  Jupííííííííííííííííííííííííííííííííííí Já jsem ve skvělé náladě, pač se mi od nového roku zatím podařilo zhubnout 4 kila a to je super, ještě 10 a bude to super . Začala jsem jíst zdravě a často, spíš, když musím jíst 5x, tak ne že bych měla hlad, ale pořád se cítím najedená, takže nemám hlad a ještě hubnu. Navíc jsem začala cvičit Tak všem přeju hodně štěstí ať jsme zase .

  superkarma: 0 24.01.2005, 11:28:49
 7. avatar
  [5] LinaX [*]

  U mě se taky deprese během hubnutí neprojevily, jsem vždycky celá šťastná, že se mi daří něco shodit. Souhlasím, že je to celoživotní řehole: snažit se cvičit a vůbec víc se pohybovat, rozumně se stravovat....

  superkarma: 0 24.01.2005, 09:23:29
 8. avatar
  [4] Žábina [*]

  pohyb+ plus změny ve stravování...spíše než zaručené diety z reklam to chce najít způsob, který se dá dodržovat dlouhodobě, vlastně napořád...

  superkarma: 0 24.01.2005, 09:07:28
 9. avatar
  [2] elephant [*]

  vždycky když se mi začalo dařit, tak jsem taky měla radost, že to jde dolů. čím víc jsem hubla tím víc happy jsem byla. takže - žádné deprese se nekonaly. naopak
  a jediný zůsob jak se mi kdy podařilo zhubnout, bylo staré zlaté pravidlo - jíst menší porce a častěji a cvičit.

  superkarma: 0 24.01.2005, 08:22:04
 10. avatar
  [1] Tanzi [*]

  citace ze článku:
  "Hubla jsem díky dietě a cvičení celkem slušně, kila ubývala a já se cítila lépe a lépe. Co mě však zaskočilo, byla moje náladovost, kterou jsem si neuměla vysvětlit,"

  tak já mám ouplně jinou zkušenost...ve chvÍli, kdy se podařilo hubnutí nastartovat a dostavily se první výsledky..dostavila se spíše taková hubnoucí euforie..radost, že to jde, že jsem to dokázala..že to snad už konečně dokážu. rozhodně to pro mne bylo motivující pokračovat v načatém.žÁDNÉ DEPRESE.
  Je ale pravda, že jsem své hubnoucí výsledky NIKDY nesrovnávala s někým jiným..jak to jde jemu, jak mně.
  Co jsem udělala hned v počátku ? zašla jsem si do lékárny, kde jsem se poradila s magistrou..řekla jsem že chci dlouhodobě hubnout a to zásluhou sníženého příjmu potravy a co by mně jako doporučila jako potravinový doplněk (v té době jsem ještě neměla net a tak mi spousta informací chyběla) domluvily jsme se spolu na multivitamínech s minerály a na vláknině.
  Toť vše.
  Později, když jsem se dostala k netu (už bylo 14kg dole)mi v hubnutí začala pomáhat flora.cz a její kalkulačka...a hlavně soudržnost žen-in tady na servru..najednou jsem v tom hubnutí nebyla sama..bylo nás více!
  Co se týče skladby toho co sním..v tom mi také pomáhá flora.cz,tam si po denním zadání můžu zkontrolovat jak na tom s bílkovinama, sacharidama aspol. jsem.
  Tož asi tak HUBNUTÍ ZDAAAAAAAR

  superkarma: 0 24.01.2005, 07:57:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme