Pokud se v zaměstnání nepřezouváme, pak nemá noha, pevně sevřená v botě, dostatek příležitostí se „nadechnout“. Pokožka se v takovém případě začne potit a můžeme očekávat příchod nepříjemného hosta, problém zvaný plíseň (mykóza).

MUDr. Mencl„Mávneme-li nad tímto problémem rukou a nevyslyšíme prosby našich nohou, stačí chůze naboso ve společných prostorách, jako jsou veřejné bazény, sauny nebo hotelové pokoje, a máme velkou šanci, že si s sebou domů odneseme nechtěný plísňový dárek,“ upozorňuje MUDr. Karel Mencl, CSc. z Pardubické krajské nemocnice.

Mikroskopické houby rády využijí příležitost parazitovat na lidské kůži. Ideálním prostředím jsou pro ně nejčastěji zpocené nohy. Nošení neprodyšné nebo málo prodyšné obuvi, a z toho vyplývající pocení nohou, způsobuje, že kůže změkne a lokálně sníží svoji obranyschopnost. Přidá-li se k tomu nedostatečná hygiena spolu s nošením silonek nebo ponožek z umělých vláken, nohy se zapařují o to více a při množení mikrobiální flóry začnou na sebe upozorňovat silným zápachem.

Někdy je třeba s díky odmítnout

houbaPro vznik mykózy nohou je velmi rizikové přijetí nabízené domácí obuvi na návštěvě. Předchozí návštěvníci v ní totiž mohli spolu s mikroskopickými částečkami své kůže zanechat také velké množství zárodků mikroskopických kožních hub, které naši zpocenou a oslabenou kůži rády využijí jako vydatnou potravu.

„V počátcích houbového hodování začíná kůže mezi prsty nohou a posléze i na nich svědit a mezi prsty se začínají tvořit nejdříve drobné, posléze i větší praskliny. Svědění se často ozve po ulehnutí ke spánku a řada lidí to řeší drbáním svědícího místa ploskou či patou druhé nohy, aniž by si uvědomili, že si tím roznáší plíseň prakticky po celém chodidle. A pokud ani tento stav nedonutí postiženého člověka k radikálnímu řešení, mohou se objevit další, daleko nepříjemnější problémy,“ vysvětluje MUDr. Mencl.

Mykóza jako vážně infekční onemocnění

Plísně se rády vrací, protože se málokdy podaří vymýtit je beze zbytku. A i když se to podaří, mohou se na kůži během doby dostat jiné. „Klinicky zjevným plísňovým postižením nohou trpí více než 60 % dospělé české populace. A z nohou se může mykóza rozšířit i na další části lidského organizmu, často i na nehty rukou,“ zdůrazňuje závažnost mykóz MUDr. Mencl.

Onemocnění mykózou nemusí zajít příliš daleko

houbaJe potřeba včas vyslyšet prosby svých nohou a účinně zasáhnout, dokud je čas. Co vám pomůže?

  • každodenní hygiena
  • důkladná dezinfekce nástrojů pro manikúru/pedikúru
  • udržovat nohy i boty v suchu a nenechat je zbytečně zapařovat
  • obuv z prodyšných materiálů.

Na pomoc můžete vzít také některý z přípravků s obsahem „chytré houby“ (Pythium oligandrum). Přímo na zápach, potivost a plísně nohou je určena řada biopreparátů s označením BIODEUR. „Tyto preparáty jsou naprosto přírodní a jako hlavní složku obsahují živé zárodky mikroskopické houby, která požírá plísně parazitující na pokožce. Jde vlastně o parazita jiných hub, který na pokožce nohou, v meziprstí, pod nehty a dokonce i v obuvi mikroskopické houby eliminuje. Zároveň však není schopen napadat tkáně člověka, je tedy pro své použití naprosto bezpečný,“ vysvětluje princip působení „chytré houby“ MUDr. Mencl.

Více na www.chytrahouba.cz

Reklama