Bulvár

Přežije křížovka 21. století?

HEIDELBERG – Před devadesáti léty 21. prosince přivedl na svět Arthur Wynne, novinář pocházející z Liverpoolu, první křížovku. Nabídl ji amerického nedělníku New York World. Byla kosočtvercová, s legendou umístěnou vedle příslušných políček.

Tak začalo vítězné tažení křížovky periodiky po celém světě.
Postupně přijímala i jiné formy.
Dnes patří k nejžádanějším slabiková, číselná nebo takzvaná švédská.
Baví se jí nejen luštitelé, ale také tvůrci.

Jeden z nich se dokonce zapsal do Guinnessovy knihy rekordů.
Bývalý příslušník vojenského námořnictva Roger F. Squires z britského Ironbridge v období od roku 1963 do ledna 2002 sestavil a uveřejnil 58 000 křížovek.
Čas, který jim věnoval, lze pouze odhadovat.
Podle mínění odborníků si příprava skutečně profesionálního produktu vyžádá minimálně dvě až tři hodiny času, přestože teď už existují počítačové programy, jež mohou tuto práci usnadnit a zjednodušit. Fajnšmekři se na ně ale dívají s jistým despektem. Vyčítají jim totiž, že jim schází tvořivý lidský faktor a v podstatě snižují výslednou kvalitu křížovek opakováním použitých výrazů a jistou standardností a monotónností. Navíc i nudí. A to je, jak soudí Joachim Funke, psycholog z heidelberské univerzity a expert na procesy myšlení, téměř trestuhodné.

"Nepříliš lehká, ale řešitelná křížovka, je skvělým prostředkem pro trénování slovní paměti. Její zdárné zdolávání přináší nejen zábavu, ale vede i k posílení sebevědomí každého jedince, který se tohoto úkolu ujal. Odhalení tajenky se stává byť drobným, ale přesto motivujícím vítězstvím a důkazem jistého životního úspěchu," zdůraznil Funke, který nicméně pohlíží na budoucnost tohoto specifického druhu rozptýlení s obavami. "Asi se stane vymírajícím fenoménem, protože mladé generaci přestávají cokoli říkat i jiné disciplíny, jež vyžadují delší přemýšlení. Počítače jsou jí přednější," uvedl.
Podle jeho názoru to souvisí i se zhoršenou kvalitou písemného projevu, zejména pravopisu. "Nikdo přece netouží po tom, aby při luštění křížovek zjistil, že si s nimi neporadí, protože neumí správně psát," podotkl Joachim Funke.   

     
   
31.12.2003 - Společnost - autor: Pluspress.cz

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Vivian [*]

  Já mám nejradši švédské, občas si ji vyluštím v nějakém časopise, ale objevují se čímdál méně... Ale "šílenců" - luštitelů je pořád tolik, že křížovka nejspíš nevyhyne. Jen se možná přestěhuje na internet a získá elektronickou podobu...

  superkarma: 0 01.01.2004, 18:30:23
 2. avatar
  [7] Lesana [*]

  Aha, už jsem to našla -článek z Mladé Fronty DNes:

  První křížovka je zřejmě z Prahy


  První křížovka je zřejmě z Prahy. Sestavila ji a zveřejnila učitelka Mlada Antošová v roce 1899. I když Američané tvrdí, že vynálezcem je jejich krajan Arthur Wynne, jehož první křížovka oslaví v neděli přesně devadesát let. Starší doklad ve světě neexistuje, jinak by se už dávno objevil, říká nestor českých hádankářů a křížovkářů Josef Vinárek. První slovní kříž zveřejnil Američan Arthur Wynne až o čtrnáct let později, brání české prvenství. Název křížovka se však narodil až o několik let později. V roce 1902 se poprvé objevilo označení "hádanka křížová" a následující rok už "hádanka křížovka". Na počátku minulého století už čeští hádankáři měli svého předsedu Josefa Švába Malostranského. "Američané byli štajf, když jsem jim doložil první českou křížovku," říká Vinárek.

  superkarma: 0 01.01.2004, 12:18:54
 3. avatar
  [6] Lesana [*]

  Já mám nejradši křížovky, kdy si sama musím dokrestit její tvar :o) Je to větší zábava než jenom do dané mřížky dopisovat slova... JInak mám pocit, že jsem někde nedávno zahlédla, že první křížovka vyšla v čechách už snad někdy v devatenáctém století (tedy dřív, než jinde ve světě), jenom to není tak známo??? Nechci kecat, byla to zpráva, která mi nijak nezaujala, jenom jsem jij přelétla očima... :o)

  superkarma: 0 01.01.2004, 12:01:04
 4. avatar
  [5] *Kotě* [*]

  Musím říct, že české křížovky jsou směšně lehké a pro člověka, který se naučí těch pár set výrazů, které se v nich stereotypně opakují, už jsou absolutně jako trénink mysli nanic.

  Anglické křížovky jsou oproti tomu strašně těžké a nápadité, protože člověk musí hádat slova podle strašně těžkých a záhadných definic a někdy to fakt vůbec nejde. Nikdy nevyplňujete pitomé zkratky a synonyma typu psota - slota, potomek - syn atd. Mou životní metou je vyluštit CELOU křížovku v The Sunday Times, což se mi ještě ani jednou za celý život nepodařilo. Až to jednou dokážu, půjdu si zažádat o čestné členství v Mense.

  superkarma: 0 31.12.2003, 15:21:29
 5. avatar
  [4] Libča [*]

  to je to co ja vubec neumim lustit krizovky

  superkarma: 0 31.12.2003, 13:56:47
 6. avatar
  [2] Žížala [*]

  No ja jsem si nahodou po dlouhe dobe koupila sesitek s krizovkama a DES-BES! Tolik chyb co tam bylo, i pravopisnejch i kratky dlouhy slabiky a nektery slova se opakovaly snad v kazdy krizovce. Bylo jich tam asi 50, kdyz jsem vylustila desatou a psala jsem porad totez prestalo me to bavit...

  superkarma: 0 31.12.2003, 06:59:48
 7. avatar
  [1] Gedžitka [*]

  Náhodou my máme křížovky rádi a dokud budou ke koupi, budeme určitě rádi luštit.

  superkarma: 0 31.12.2003, 01:23:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme