Bulvár

Přezdívky v mém životě

Přezdívky tu byly vždycky - z čeho by vznikla příjmení? A pak jsou tady taky proto, že lidé dávají svým dětem jména, která se buď zrovna v té době „nosí", nebo po předcích. A přitom existuje veliké množství českých jmen (určitě jsou na netu, kdysi na MěÚ půjčovali seznam pro nerozhodné těhulky :-)).

Já sama měla v životě jen dvě (o ostatních nevím). První na základce. Říkali mi „Adamka", a jelikož jsem tam hodně trpěla, znělo mi to ošklivě a nenáviděla jsem ji. S přechodem na střední školu jsem se jí zbavila. Tehdy mi moje nejlepší kamarádka říkávala (říká občas dosud) „Áda", ale to mi nevadí, je to milé, zvláště, když mi tak říká i její dnes už dospělá dcera :-).

V životě jsem se s přezdívkami setkávala od narození. Můj dědeček se jmenoval August Pally a všichni, včetně babičky, jej oslovovali výhradně „Mimo" (byl druhorozený, tak zřejmě původ byl v „miminku"), nikdy nikdo mu neřekl jeho pravým jménem!

Tatínek se narodil jako Václav po svém otci a ještě před svatbou se nechal přejmenovat na Richarda - opravdu regulérně, netuším proč, když si mohl dát jen umělecký pseudonym - on sám tvrdí, že tehdy zpívalo příliš mnoho Václavů a že se chtěl odlišit. Blbost! Bylo to pro něj moc obyčejné jméno! :-)))

Maminka mu říkávala „Íšulko", myslela jsem si, že je to přezdívka, a až nedávno mi napadalo, že to pochází z „Ríšulky" a že kořen bude někde ve „Vašulkovi", znali se od dětství a musela mu nějak říkat, když spolu chodili.

Mé tchyni se říkalo „Bušinka" a všichni mí známí si mysleli, že je to nějaká mazlivá přezdívka, málokdo si dal dohromady, že to vzniklo z jejího jména „Libuše".

V období, kdy jsem přišla o stálé partnery a „lovila" na internetu, bavila jsem své přítelkyně přezdívkami svých potenciálních či odmítnutých partnerů, takže vznikl Šampion, Junior 1-3, Příšerák, Favorit, Dougles, atp.

V práci, kde se lidi moc rádi neměli, jsem se dozvídala o zlých, pejorativních a jízlivých přezdívkách svých kolegů a kolegyň - většinou o nich ti lidé nevěděli.
A pak přišlo divadlo, kde jsou přezdívky pro rozlišení ve větším kolektivu nutností. Krásná, stejně jako její majitelka, je například „Laň", výstižný je zase „Magnát" (podle div. postavy).

A na netu mně nejpřirozenější přišlo zvolit jako nicky přesmyčky svého příjmení.

Vaše Anai alias Lania :-)


Děkujeme za pěkný příspěvek k článku a za odměnu posíláme rtěnku Astor.

   
17.10.2007 - Společnost - autor: Čtenářský příběh

Komentáře:

 1. [8] Samík97 [*]

  V minulosti, když bylo na vsi více příbuzných stejného příjmení byly přezdívky nutností.Takže např. někdo byl Šlapálek/koktal a tak si pomáhal nakročováním/,někdo Majetnej/jeho starší svobodný syn si přece musí vzít majetnou nevěstu/,někdy se příjmení komolila podle jejich ženy za svobodna nebo odkud si ji přivedl.

  superkarma: 0 18.10.2007, 17:20:41
 2. avatar
  [6] babytka [*]

  Prskoletka: jsme na tom podobně,já byla beránek,také kvůli vlasům,ale také jsem byla trpaslík -to se mi vůbec nelíbilo

  superkarma: 0 18.10.2007, 07:12:56
 3. avatar
  [5] Prskoletka [*]

  Já jelikož jsem byla kudrnatá,říkali mi berane,a mému synovi,který je taky kudrnáč říkají ovce

  superkarma: 0 17.10.2007, 21:59:30
 4. avatar
  [4] danca79 [*]

  kominice: a jake je jeho realne jmeno?

  ja si pamatuju kdyz jsme si vymejslely s holkama prezdivky na jednom tabore - ja byla Danuska Ropuska, Ilonka byla Silonka (nic lepsiho nas nenapadlo...) a Marcelka byla Prdelka....

  superkarma: 0 17.10.2007, 18:21:53
 5. avatar
  [3] tlustoprdka [*]

  Tak já nevím, jestli jsem někdy dostala přezdívku nebo mám. Ale v práci má skoro každý. Kolegyně je Kelišová, protože je drbna. Pak tu máme SKLENĚNKU, ten špatně vidí na jedno oko, dále HOVORKU, ten je ukecanej jako baba. Pak ZELINÁŘE, protože pořád mluví o svém minulém zaměstnání v JZD. Dudíka, kterému říkáme DUDLÍK. Chlapa, kterej se jmenuje příjmením Vašo, tak ten má přezdívku podle slovenského skladatele a zpěváka Vaša Patejdla - PATEJDL. Šéfa jsme překřtili na JITŘENKU, protože se ráno vzbudí a celej plán překope (To už věděla Nasťa z Mrazíka, že přeci: Jitřenka řídí kokrhání...) Jo a jednomu násoskovi, co po tajmu pije pivo přezdíváme FOFIN nebo FILIPES, protože se jmenuje Filipčík. A pak je tu MOTYKA, podle písničky od Kabátů... Holky s motykama tancujou ... a on je na tanec dřevo.

  superkarma: 0 17.10.2007, 15:47:29
 6. avatar
  [2] kominice [*]

  Synek je od malička Íčan,nebo Íku a nikoho by nenapadlo jak se vlastně jmenuje. Říkají mu tak i učitelky protože na jméno prostě neslyší

  superkarma: 0 17.10.2007, 15:21:41
 7. avatar
  [1] Kubecova1 [*]

  Já získala přezdívku KOBLÍŽEK od kamarádky, prý podle kulaté hlavy a taky podle toho, že jsem pořád jedla koblihy.Můj manžel mi dal přezdívku SLUNÍČKO, protože se pořád usmívám.Mě v tu chvíli nenapadlo nic jiného, než mu říci, že on by mohl mít přezdívku MRAK.Podíval se na mě a já věděla, že to hned zavrhneme.No a psa nazývám ŇUHNIN, protože se pořád ňuhní( válí) v peřinách.

  superkarma: 0 17.10.2007, 14:32:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme