Domácnost

Převlek pro stará ramínka

Při úklidu jsem našla stará ramínka na šaty - poněkud nevzhledná, poněkud odřená a vůbec lehce nevábná. Vyhodit je mi přišla škoda - určitě by se dala nějak vylepšit! A tak jsem sáhla po metodě, kterou dobře znám: decoupage.

Samozřejmě by bylo nejlepší a také nejprofesionálnější ramínka osmirkovat, přeleštit, přelakovat, ale na to jsem moc líná. Prostě jsem je umyla jako nábytek - vodou s troškou saponátu. Když z nich zmizely fleky, musela jsem konstatovat, že na jednom z nich chybí háček na pověšení sukně a protože nemám jiný, prostě jsem ten zbývající vytáhla a do děr nacpala párátko, namočené v lepidle. Tím skončily moje přípravné práce a hurá na vlastní zdobení!

Pokud to chcete zkusit také, musíte si oproti zdobení květináčů přece jen něco nachystat: oblepit háček na věšáku lepící páskou, jinak nebudete během natírání mít ramínko za co držet a na konci celé práce budete složitě oškrabávat nevzhledné zbytky barvy, a také se musíte rozhodnout, kde budete natřená ramínka sušit. Já s nimi pobíhala mezi koupelnou a kuchyní, což nebylo zrovna ideální.

Pak už provedete nátěr Balakrylem (nejlépe dvojitý), který byl v mém případě tónovaný akrylovými barvami. Dá se ale natónovat i barvičkami přímo do Balakrylu - výsledné barvy jsou pak živější. Po zaschnutí nátěru se můžete bez obav pustit do lepení motivů. Je v podstatě jedno, jestli zvolíte malé motivky nebo pásek, kterým ramínko obtočíte, v obou případech ale doporučuji rozvhrnout motivy předem, jinak se může stát, že budete nepříjemě překvapeni. Ramínko je totiž poměrně úzké a i když přechod z jedné strany na druhou je velice jednoduchý, může se stát, že motivek nevyjde zrovna nejlépe - například beruška s hlavou na opačné straně ramínka nevypadá příliš vábně. Samotné lepení má výhodu v tom, že lepidlem můžeme natírat celé ramínko a nemusíme si lámat hlavu s nějakými kousky.

Na závěr doporučuji celé ramínko ještě důkladně přelakovat. Osobně používám české lepidlo, kterým povrch zároveň i přelakuji - pokud tedy nechci nějaký speciální efekt, například matový. Krakelování bych přece jen nedoporučila - efekt popraskné barvy by asi nebudil důvěru.

    
   
19.08.2003 - Dům a byt - autor: Herta

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Simba [*]

  Landriel: Tak už byl pokus? Já teď nemám na výtvory vůbec čas.

  superkarma: 0 02.12.2003, 14:26:23
 2. avatar
  [14] Landriel [*]

  Na ramínka se taky chystám, už mám vybrané první pokusné.

  superkarma: 0 08.11.2003, 13:44:40
 3. avatar
  [11] Rena4 [*]

  pajda: tak jsem jich "vyrobila" 8 a nadchlo mně to tak, že uvažuji o pracovním stolku do obýváku, abych se těmhle věcičkám mohla věnovat.zavzpomínala jsem si na svá aranžérská léta a zjistila jsem, že mě to pořád moc baví.
  Ale kde brát čas a....ten prostor??

  superkarma: 0 26.08.2003, 12:00:51
 4. avatar
  [8] pajda [*]

  Kremzina: používám výrobky české firmy Terno Colour - na decoupage se mi osvědčily velice velmi. natírám celé ramínko stejným lepidlem a vypadá to dobře.
  andulka1: S jak moc olezlýma? Dají se koupit nové nebo někoho ukecat, aby ty staré pochromoval...nebo koupit chromový spray a pochromovat je sama.

  superkarma: 0 19.08.2003, 13:10:59
 5. avatar
  [5] lucis [*]

  Mě tohle napadlo před Vánoci - v podnájmu jsme za skříní objevili prastará dřevěná ramínka (ještě Brouk a Babka)a tak mě napadlo je natřít a ozdobit ubrousky. Vzhledem k mé "ŠIKOVNOSTI" jsem si nedělala iluze, že výsledek bude kdojíjak vzhledný, ale povedlo se A byl z toho pěkný vánoční dárek pro mamču.

  superkarma: 0 19.08.2003, 12:21:29
 6. avatar
  [2] Kremzina [*]

  Vypadají moc hezky. Jaká je značka toho čím ta ramínka přelákováváš? A lakuješ je celá nebo jen tam, kde je ubrousek?

  superkarma: 0 19.08.2003, 09:38:49
 7. [1] Blanka [*]

  Bezva, to je fakt dobrý nápad, já pořád taky přemýšlím, na co bych ty ubrousky ještě nalepovala, ale tohle mě nenapadlo. Dík za další inspiraci.

  superkarma: 0 19.08.2003, 09:38:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme