Zdraví

Preventivní opatření: Jak na jarní alergii

Dlouho očekávaný konec zimy konečně vystřídaly teplé sluneční paprsky a vypuklo jaro.  S prvním bujením rostlin a květů však přichází také pravá alergická sezona…

Neovladatelné kýchání, svědění a pálení očí i nosu, otok sliznic a rtů, ucpaný nos, to jsou nepříjemné příznaky doprovázející jarní neboli pylovou alergii. Velmi časté jsou také pocity svědění patra a nosohltanu.
Přestože k hlavním příčinám většinou patří dědičnost a alergie se objevuje již u dětí, přibývá stále více případů, kdy se pylová alergie z ničeho nic projeví také v dospělosti mezi 20 až 30 rokem.

alergie

Vyhněte se alergenům

Pokud vás trápí uvedené příznaky a propásli jste vyšetření na alergologii, které se doporučuje absolvovat mimo kritickou sezonu (na podzim nebo v zimě), držte se alespoň několika hlavních preventivních opatření.

První alergické reakce organismu se začínají objevovat již během února. Alergici reagují na různé pyly, ať již stromů, nebo travin. Rostliny, které alergizují, jsou ty, které se rozmnožují větrosprašně. Znamená to, že produkují velká kvanta pylových zrnek. Zvýšená citlivost se nejčastěji při kvetení břízy a lísky. V této době byste se proto raději měli držet doma. Větrat se doporučuje v ranních hodinách, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nejnižší. Alergické reakce jsou bohužel spojeny i s některými druhy ovoce a zeleniny, které se vyskytují ve volném prostoru. Pokud tedy nejsou tepelně zpracovány, může člověk po jejich konzumaci pocítit svědění jazyka, horního patra či otok rtů a projevit se mohou také nemilé trávící problémy. U lidí, kteří jsou alergičtí na pyl břízy, je typická zvýšená citlivost především na jablka a lískové ořechy.   

Podceňovat by se však v době pylové sezony neměla ani hygiena. Po pobytu venku je nutné se převléct a umýt si vlasy. I tímto způsobem se zbavujete pylových zrnek, která se na vás venku snadno přilepí. Celkově byste se pobytu v přírodě měli v kritickém období zcela vyhnout a zapomeňte také na sušení prádla venku na sluníčku. Bude sice krásně voňavé, ale vás to pak přijde pěkně draho, protože si tím vlastně dobrovolně pozvete alergeny až „pod nos“. Platí to zejména o ložním povlečení, kvůli kterému pak můžete prokýchat doslova celou noc! Někdy však nemusí pomoci ani vyhýbání se konkrétnímu stromu nebo rostlinám. Pylová zrnka mohou být totiž přenášeny i na velmi velké vzdálenosti. Takový pylový mrak dokáže doletět i tisíce kilometrů daleko! To vysvětluje, proč se u některých lidí mohou popsané alergické reakce objevit i v období, kdy se v jejich blízkosti žádný alergen nevyskytuje.

Pylové zpravodajství až v mobilu

Věděli jste, že pylovou koncentraci můžete ve svém okolí sledovat například pomocí pylového zpravodajství? K odběru pylové sms se můžete objednat například na stránkách www.bez-alergie.cz. Odtud vám pak budou až do mobilu aktuálně každý týden chodit důležité pylové informace. Smska vás například může varovat před tím, abyste odjely do míst, kde se právě vyskytuje největší koncentrace pylů. Takovou službu nabízí také pylový zpravodaj www.pylovasluzba.cz.


Související články:

   
06.04.2011 - Nemoci - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. [4] Kapradina [*]

  Kaylie — #3 Můžete upřesnit jak bojujete bylinkami proti alergii?

  superkarma: 0 29.04.2011, 09:51:47
 2. avatar
  [3] Kaylie [*]

  Zázvorka — #1 Eva Dömény — #2 Děvčátka, já dostala silnou alergii (pyl, tráva, roztoče, prach),  ve 30ti letech poprvé!!!

  Patrně oslabený organismus a imunita, měla jsem dvě děti těsně za sebou a zhubla na 48 kg.

  Nikdy jem nemyslela na sebevraždu, neuznávám ji, ale tehdy, když jsem po nocích seděla v koupelně, nemohla spát, protože jsem se dusila, oteklá, jsem myslela už na všeSml80

  Byl jen Dithiaden, který mne umrtví 1 tableta na 3 dny, sice pomáhá, ale patřím mezi skupinu lidí, co ho nesnesou.

  Manžel mi naštěstí sehnal Tavegyl a Fenistil, ten mne neumrtvoval. Chodila jsem do práce a byla to stará kamenná budova, tam se to vždy zlepšilo. Nerada na to vzpomínám, trvalo to  několik let, jelikož jsem bylinkářka, pustila jsem se do boje a...vyhrála, přesto, že alergoložka řekla, že to je na doživotí a jestli  nebudu brát přášky, přidá se astma.

  Ne, dala jsem se do tvrdého boje a dnes si akorát za léto párkrát kýchnu, prach a ty další potvory bych nevěděla ani že mi vadí, jen ta kvetoucí tráva to dorazila a prozradila. Prášky neberu, ale jelikože vedle je neudržovaný pozemek "nikoho", v létě je to děs. Dřív bych umřela, teď nadávám. Nemohla bych tu bydlet, díky bohu se mi zadařilo.

  Jen jsem zjistila, že několikrát mne postihl záchvat astmatického kašle, no, příjemné to nebylo, ale doufám, že se to nezhorší a nedostanu na stará kolena astma, snažím se tomu předejít.Sml16

  Život je boj...

  1. na komentář reaguje Kapradina — #4
  superkarma: 0 07.04.2011, 11:19:30
 3. [2] Eva Dömény [*]

  Zázvorka — #1 Držet se doma jen pokud nemusíte ven, samozřejměSml16 a neběhat dobrovolně po lukách a lesích Sml16 Jinak se dopovat Zyrtecem (ten celkem zabírá mně,ale doporučuju ho nebrat každý den, aby si na něj tělo rychle nezvyklo). Někteří si hodně chválí také homeopatika.

  1. na komentář reaguje Kaylie — #3
  superkarma: 0 06.04.2011, 10:12:42
 4. avatar
  [1] Zázvorka [*]

  Jo, tak to je výborné! Vždy radí, abychom my alergici v době největších pylových alergenů cituji: "V této době byste se proto raději měli držet doma." To by mě zajímalo, jak to provedu, když musím chodit do práce! A kdybych přinesla neschopenku na celé jaro a konec léta, tak by mě asi propustili!! Invalidní důchod na alergii nedostanu, tak ať mi někdo řekne, tak to mám provést. To může napsat jen lékař alergolog, který žádnou alergii nemá!!

  1. na komentář reaguje Eva Dömény — #2
  2. na komentář reaguje Kaylie — #3
  superkarma: 0 06.04.2011, 08:04:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme