.

Prevence a první pomoc při zamrzání auta

Cestování

Prevence a první pomoc při zamrzání auta

auto v zimě

Zima, na autě je vrstva sněhu a vy berete s nadějí za kliku, že už zamrzlé dveře povolily. Jenže nestalo se. Rady, jak správně pečovat o automobil, abychom se takovýmto situacím vyhnuli, najdete v následujícím článku.

Těsnění dveří

prevence…

 • Jednou z variant je ošetřit gumové části silikonovým olejem, nebo přímo přípravkem na ošetření gumových částí, jak ve spreji, tak v tekutém přípravku s aplikační houbičkou.
 • Další možností je použít i tuk na gumové části (vypadá jako velký jelení lůj).

U všech těchto výrobků je nutné dodržet postup při aplikaci. Nejdříve je nutné očistit a vysušit části, na které budeme tyto přípravky aplikovat.

akutní problém…

 • Pokud už nám dveře zamrzly, pokusíme se poklepem rukou na rám dveří uvolnit přimrzlé dveře od karoserie. Pokud se nám to nepodaří, nastříkáme do mezer mezi dveřmi a karoserií rozmrazovač na okna a necháme působit. Po otevření dveří doporučuji použít preventivní přípravky.

A jedna babská rada... použijte horkou vodu, kterou budete polévat přimrzlé dveře, až se uvolní, pak je osušte a použijte preventivní přípravky!

Zámky

prevence…

 • Použijte grafitový sprej, který přispívá ke správné funkci zámku, maže, chrání před korozí a zabraňuje zamrznutí zámku.

akutní problém…

 • Do zámku aplikujeme tekutý rozmrazovač zámků a necháme působit, případně použijte elektrický rozmrazovač zámku na monočlánky.
 • Babská rada od mnoha řidičů: Nahřejte klíček zapalovačem a pokuste se otevřít zámek, ale s nahříváním opatrně! Postup je nutné většinou několikrát opakovat.

Ruční brzda

Je vhodné ji za velkých mrazů vůbec používat?

Při velkých mrazech nedoporučuji zatahovat ruční brzdu, jen zařadit první rychlostní stupeň nebo zpátečku. V opačném případě se může stát, že nám nejenom zamrzne táhlo, ale přimrznou i brzdiče ke kotoučům.

Ale pozor na parkování v kopci, je nutné zabezpečit vůz proti rozjetí, buď klínem, nebo třeba jiným pevným předmětem.

A jedna rada nad zlato, všechny rozmrazovače, škrabky a košťátka jsou nám v uzavřeném a zamrzlém autě k ničemu, doporučuji tyto věci nosit sebou domů, pak si snadno očistím auto, případně odstraním námrazu anebo rozmrazím třeba zámek či dveře.

Pro Ženu-in připraveno ve spolupráci s Miroslavem Mrázem ze společnosti Filson s.r.o.

   
08.12.2010 - Tipy - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. [12] ula [*]

  My jsme auto zazimovali. Do práce ho nepotřebujeme a na cestách to je taková divočina, že nechceme zbytečně riskovat.

  superkarma: 0 16.12.2010, 20:25:42
 2. [11] orangutan [*]

  dřív jsem mazala okraje dveří indulonou a nebo mastným krémem,směšné ale fungovaloSml30

  superkarma: 0 12.12.2010, 21:25:47
 3. avatar
  [10] nadenica [*]

  já někdy ruční brzdu ani při rozjezdu neodbrzdím, pak je mi divné, že to nějak blbě jede...Sml30Sml30

  superkarma: 0 08.12.2010, 16:08:20
 4. avatar
  [9] peknaholka [*]

  Ruční brzdu nezatahuju už léta, a ta horká voda? No nevím bojím se, že praskne sklo...radši spoléhám na chemii - rozmrazovače.

  superkarma: 0 08.12.2010, 15:11:02
 5. [8] zázvor [*]

  Většina ano.

  Poklepem ruky?Sml23  Přitlačováním,postupně po celém obvodu dveří,naruší se led mezi dveřmi a těsněním. Grafitový sprejSml23   Raději na bázi vápníku.Grafit časem (ale v řádech let) opotřebovává jemnou mechaniku zámku. Na těsnění lze použít i sprej (či tekutinu) na plasty (palubka)--to je asi nejosvědčenější.  Horkou vodu použít jen v nouzi nejvyšší--popraskání skel,poškození laku u starších vozů. Pokud jsou suché mrazy,lze ručku používat.Případná vlhkost se běžným použitím brzd odpaří.Nepoužívat ji když je mokro.U moderních vozů jsou sice lana v bowdenech chráněna ještě plastovým potažením,ale většinou přimrznou pakny (destičky) k bubnu (kotouči).Dá se to uvolnit stylem "cuk vpřed" "cuk vzad",ale hrozí poškození brzdových P či D.Takže,za mokra nepoužívat a pokud musíte parkovat v kopci,zařadit rachlost a VŽDY stočit kola k obrubníku a zkontrolovat že se volant zamkl.Samozřejmě i klín je dobré používat.

  superkarma: 0 08.12.2010, 13:11:38
 6. avatar
  [7] wasp [*]

  Místo rozmrazovače zámků jde použít i parfém.Je to sice dražší,ale funguje.Sml16

  S horkou vodou opatrně,opravdu může prasknout sklo.A hlavně to přední.

  Na dveře (gumy) se mi osvědčil silikonový olej.

  superkarma: 0 08.12.2010, 12:51:44
 7. avatar
  [6] Laura.xy [*]

  Fofo — #5 Já jsem tohle dodržovala, ruční brzdu nepoužila (úmyslně) a auto se rozjelo na výlet. Naštěstí se vlastně nic nestalo - auta nebyla poškozena, ale pán co parkoval před mým autem málem dostal infarkt.

  superkarma: 0 08.12.2010, 11:01:09
 8. [5] Fofo [*]

  O ruční brzdě slyším taky poprvé, tak taky nebudu tedy zatahovat, no Sml58 Jinak na tenhle hnusný lepivý sníh, který z košťátka udělá lepivou kouli je nejlepší gumová stěrka na okna. Na trošku delší násadě - jako koště - smetete sníh raz dva. Měl to odtahovák, co mě nedávno odtahoval kvůli prasklému táhlu Sml30 a šlo mu to jak po másle a na rozdíl ode mě to měl za chvíli hotové a nebyl u toho jak sněhulák - pár tahů a sníh byl fuč

  1. na komentář reaguje Laura.xy — #6
  superkarma: 0 08.12.2010, 10:02:05
 9. [4] Mautina [*]

  mám nafťáka,takže už mám zkušenosti i se zamrznutím a následným nenastartováním,dveře už jsem taky neotevřela a ruční brzdu mi zakazuje zatahovat hlavně manžel a má asi pravdu Sml79

  superkarma: 0 08.12.2010, 09:52:31
 10. avatar
  [3] Dante Alighieri [*]

  Teď poprvý se mi stalo, že jsem nemohla otevřít dveře, ale naštěstí jen jedny zadní. Ale kdyby mi zamrzly přední, nejdřív bych zkusila otevřít všechny ostatní, než bych začala polívat horkou vodou atd. Do auta se dá vlézt někdy i kufrem, ne? Sml30 No a naposled mi na odmetení sněhu smetáček nestačil, vzala jsem si rovnou koště.

  To o té ruční brzdě mi říkal soused, ale myslela jsem, že jen tak plácá.. Tak už se tím budu řídit a nebudu zatahovat.

  superkarma: 0 08.12.2010, 09:11:16
 11. avatar
  [2] *modrá [*]

  no při polévání dvěří horkou vodou bych měla strach že mi prdne sklo...

  superkarma: 0 08.12.2010, 08:14:33
 12. avatar
  [1] Introvertka [*]

  No to by bylo, aby pan Mráz neměl pravduSml58

  superkarma: 0 08.12.2010, 01:15:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme