Zdraví

Přestat kouřit a neztloustnout

Díky náhradní nikotinové léčbě se kuřákovi, který přestává kouřit, lépe překonávají abstinenční příznaky a nekontrolovatelná chuť na cigaretu. Kromě fyzické závislosti je pro většinu kuřáků cigareta součástí životního stylu, rituál, bez kterého si těžko dokáží představit každodenní život.

 

Náhradní nikotinová léčba nejprve pomáhá kuřákovi překonat fyzické obtíže závislosti na nikotinu, a tím mu umožňuje soustředit se na psychosociální aspekty závislosti na cigaretách. Kuřák se postupně zbavuje své závislosti dodáváním stále menších dávek nikotinu ve formě NNL. Tak dochází i k potlačení závislosti psychosociální. Při terapii pomocí NNL je organismus ušetřen rakovinotvorných látek obsažených v cigaretovém kouři. Prvním výrobkem řady NNL byl Nicorette – tato značka prezentuje více než 25 let zkušeností v oblasti NNL.

 

Přínosy ukončení kouření pro zdraví

 

Po 20 minutách nekouření se váš krevní tlak a puls vrátí do normálu.

Již po 8 hodinách se hladina nikotinu a oxidu uhelnatého sníží o polovinu, hladina kyslíku se vrátí do normálu. Po 24 hodinách je oxid uhelnatý eliminován z těla a plíce se začnou očišťovat od hlenu a pozůstatků kouření. Vaše smysly jako chuť a čich se značně zlepší po 48 hodinách nekouření a v těle nezůstane žádný nikotin. Vaše průdušky se uvolní a vaše dýchání podstatně zlepší po 72 hodinách

 

3-9 měsíců       Kašel, sípání a problémy s dýcháním začnou mizet, funkce plic se zlepší o 10 %.

1 rok                 Riziko srdečního infarktu klesne o polovinu ve srovnání s kuřákem.

10 let                Riziko rakoviny plic klesne o polovinu ve srovnání s kuřákem.

15 let                Riziko srdečního infarktu klesne na úroveň stejnou jako u celoživotního nekuřáka.

 

Nebojte se ztloustnutí
Existuje několik pravidel v rámci životního stylu, která snižují pravděpodobnost váhového přírůstku po zanechání kouření. Jejich dodržování nemusí nutně znamenat, že se budete cítit nešťastní:

 • Když přestanete kouřit, zlepší se Vaše chuť a jídlo Vám tedy bude víc chutnat. Navíc se budete potýkat s potřebou dávat si něco do úst místo cigarety. Takovou situaci lépe zvládnete, když budete mít po ruce nízkokalorické potraviny, ovoce a hlavně zeleninu.
 • Sestavte si takový jídelníček, který bude dostatečně pestrý a přitom dietní. Zkuste každý den sníst aspoň pět porcí čerstvého ovoce a zeleniny.
 • Vybírejte si bílé maso: kuřecí, krůtí, ryby (aspoň třikrát týdně) a vyvarujte se zbytečného množství tuků, především živočišných. Při upravování mas dávejte přednost grilování, pečení nebo vaření v páře. Pijte nízkotučné nebo polotučné mléko. Jezte nízkotučné mléčné výrobky.
 • Snažte se omezit nebo úplně vynechat sladkosti, které jsou bohaté na cukry a tuky, jako čokoládu, sušenky, koláče a oříšky.
 • Cvičení je dalším dobrým krokem, který Vám usnadní lépe kontrolovat váhu a udrží Vás v dobré kondici.
 • Neznamená to, že se musíte dát na náročný aerobik pětkrát týdně. To bychom po Vás nechtěli.
 • Vyberte si sport, který je reálný vzhledem k Vaší kondici, který Vás bude bavit a budete ho zvládat 2 až 3krát týdně, jako např. plavání, chůze nebo běh.
 • Abyste zvýšili své šance na úspěšné odvyknutí, zařaďte náhradní nikotinovou léčbu (NNL) jako součást svého odvykacího programu.

Náplasti Nicorette patří do skupiny léků náhradní nikotinové léčby a jsou určeny kuřákům, kteří jsou zvyklí kouřit pravidelně v průběhu dne. Dodávají jim kontrolovanou dávku nikotinu rozloženou rovnoměrně po celou aktivní část dne, tedy po dobu šestnácti hodin. Náplast se aplikuje ráno a před spaním se odlepí - přísun nikotinu v noci může způsobovat nespavost. K dispozici jsou tři druhy náplastí Nicorette s rozdílným obsahem nikotinu (15 mg, 10 mg a 5 mg). Léčba náplastmi trvá obvykle 3 měsíce. Většinou se zahajuje náplastmi s vyšším obsahem nikotinu a postupně se přechází na náplasti s nižším obsahem nikotinu, což umožňuje pozvolna přestat s kouřením úplně.

 

Inhalátor Nicorette

Inhalátor Nicorette patří do skupiny léků náhradní nikotinové terapie a je jediným produktem Nicorette, který reflektuje fyzické i psychické aspekty kouření. Hodí se pro kuřáky, kterým chybí pocit držení cigarety v ruce. Obvyklé dávkování je 6-12 náplní denně a doba léčby by neměla přesáhnout 3 měsíce.

 

Mikrotablety Nicorette

Mikrotablety Nicorette patří do skupiny léků náhradní nikotinové léčby a představují poslední novinku mezi přípravky řady Nicorette na českém trhu. Užívají se k zeslabení abstinenčních příznaků, kterými trpí odvykající kuřáci. Mikrotablety ocení především ti, kteří preferují diskrétní způsob užívání náhradní nikotinové léčby, protože jsou malé a nenápadné. Přiměřená denní dávku představuje 8-12 tablet. Doba léčby je individuální, zpravidla však trvá nejméně 2-3 měsíce.

Žvýkačky Nicorette nyní v novém moderním balení

Žvýkačky Nicorette jsou nyní k dostání v novém atraktivním balení, které více odpovídá modernímu designu a požadavkům spotřebitelů. Žvýkačky se užívají v okamžiku objevení se chuti na cigaretu. Vyrábějí se ve dvou různých příchutích - v mentolové a klasické - a ve dvou různých silách (2 mg pro slabší kuřáky a 4 mg pro silné kuřáky). Žvýkačky Nicorette se nežvýkají jako běžné žvýkačky, tedy nepřetržitě. Naopak by se měly žvýkat pomalu, a to jen do té doby, než se v ústech objeví příznačná chuť. Poté je vhodné ponechat žvýkačku v prostoru mezi tváří a dásní pro lepší vstřebání nikotinu do krevního řečiště. Po vymizení chuti se celý postup opakuje po dobu asi 30 minut. Trvání léčby je individuální, nicméně doporučená doba je nejméně 3 měsíce. Nedoporučuje se užívat žvýkačky déle nežli 6 měsíců. Většina kuřáků vystačí s 8-12 žvýkačkami denně. Dávka žvýkaček se během terapie postupně snižuje a léčbu je možné ukončit při užívání 1-2 žvýkaček denně.

 

***Udělejte si test závislosti***  

 

www.nicorette.cz

 

 

 

 

 

 

 

   
08.07.2005 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [30] machos [*]

  Tak nevím jak moc fungují ty žvejkačky, ale já mám super zkušenosti s využitím e-cigarety. Myslím si, že je to i podstatně méně škodliví, než běžné kouření a nesmrdí to mě, ani mému okolí Sml22

  superkarma: 0 23.03.2012, 12:16:23
 2. avatar
  [29] raddre [*]

  podle testu patřím k nezávislým,i když má míra je těch patnáct a z toho po ránu polovičku,je pravdou, že v místech kde jsou nekuřácí nekouřím i několik hodin,bez pocitu tehtového deficitu,za to venku na čerstvém vzduchu báním jak fabrika.Před několika lety jsem přestala ze dne na den,rok jsem nekouřila a do té doby jsem byla jen svátečný kuřák pohybující se mezi nekuřáky,pak jsem šla na kontrolu a mé výsledky,byly horší než dříve a tak jsem si řekla,že mi asi víc svědčí cigareta a začala jsem znovu,je to ostuda,ale mně to neva

  superkarma: 0 10.07.2005, 17:22:51
 3. avatar
  [28] Meander [*]

  ZÁVĚR: Nejsme závislé na nikotinu, ale na kombinaci chlastu s nikotinem. Měli by si upravit ten test. Včera jsem zrovna seděla v hospodě a mám teď v plicích materiál na kus dálnice

  superkarma: 0 10.07.2005, 15:42:34
 4. avatar
  [26] kemy [*]

  jo jo, ti odnaučený sou nejhorší!!!
  moje mamka je šílená!!! ale kouřit doma můžu, tak to je v pohodě.
  Meander: když si dam něco alkoholickýho nebo asi stačí jenom mezi těma lidma sedět, nestačim chodit do automatu pro cíga!

  superkarma: 0 09.07.2005, 13:07:51
 5. avatar
  [21] Meander [*]

  CHA! Hurá! "Nemáte žádnou nebo jen nízkou závislost na nikotinu." Postavte přede mě a uvidíte ten šrumec. To bych ty cigára rovnou požírala

  superkarma: 0 08.07.2005, 14:12:48
 6. avatar
  [20] Trinii [*]

  taky jsem odnaučená..aji bez žvýkaček se mi to povedlo...prostě přestalo chutnat, já jsem nechtěla přestat , ale nějak mi to už nešlo a bylo mi blbě...tak jsem toho radši nechala, než se trápit a kašlat...tak od podzima nekouřím a když to cítím je mi zle a neláká mě to...

  superkarma: 0 08.07.2005, 14:00:31
 7. avatar
  [18] Petique [*]

  lilithheta: jjj, takový ty různý kydance beru jen od nekuřáků, ne od odnaučených kuřáků . Ty sou totiž nejhorší

  superkarma: 0 08.07.2005, 13:11:56
 8. avatar
  [17] lilithheta [*]

  kris.jan: No jo, Odnauční to jsou ti nejhorší

  superkarma: 0 08.07.2005, 11:14:35
 9. avatar
  [16] kris.jan [*]

  Já jsem přestala jen díky , dlouho jsme o tom mluvili až nastal den 1.1.05 ( předsevzetí ) a uděllai jsme to. Nekouřím přes půl roku a jsem hrozně ráda i když já byla takovej příležitostnej kuřák. Teď mi vadí i když jde po ránu někdo přede mnou s , přecházím na druhý chodník

  superkarma: 0 08.07.2005, 11:08:25
 10. avatar
  [15] lilithheta [*]

  Hoho, tak prý mám nízkou závislost na nikotinu. Tak to je pěkná blbost. Vždycky jsem si myslela, že jsem ten největší závislák ze všech závisláků. Výsledek testu asi bude taky ovlivněný tím, že už přes měsíc (či dva) jsem to stáhla z 20ti denně na 8 - 10 denně.

  superkarma: 0 08.07.2005, 11:00:44
 11. avatar
  [14] murena [*]

  Prý středně závislý kuřák,ale asi chronický ... ale přestat bych chtěla,jenže jsem srab ...

  superkarma: 0 08.07.2005, 09:57:20
 12. avatar
  [12] kemy [*]

  Bridgetj: taky mam astma a nic se mnou nehne. jediný, co se změnilo od tý doby, co mi ho alergoložka zji¨stila je, že jí uvádim menší počet cigaret denně při každý návštěvě. to aby ne . za chvíli budu na dvou . jinak ve skutečnosti dam skoro krabku.
  a to hlavní, co sem ti chtěla: když si kuřák (ať už příležitostný nebo "normální"), nikdy už z tebe nemůže bejt nekuřák!!! dycky už budeš odnaučený kuřák až tak je ta závislost sviňská - nemůžeš se počítat mezi nekuřáky..

  superkarma: 0 08.07.2005, 09:43:34
 13. avatar
  [10] tortora [*]

  ten můj taky skončil ze dne na den,nenutila jsem ho ,ale on věděl,že se mi to nelíbí a taky to ma vliv na ty jeho malý potvůrky,když chceme mimi tak sám od sebe skončil

  superkarma: 0 08.07.2005, 08:28:57
 14. avatar
  [8] Esťa [*]

  není nad to být nekuřák :-))

  superkarma: 0 08.07.2005, 07:30:08
 15. avatar
  [7] Kekka [*]

  Sorry error: díky

  superkarma: 0 08.07.2005, 07:17:57
 16. avatar
  [6] Kekka [*]

  Přestala jsem jen dáky těhotenství, předtím jsem 15let. Ztloustla jsem, ve společnosti jsem nevěděla, co s rukama. teď už je to lepší, ale často mám chuť si znovu . A taky musím pořád něco zobat. Fakt je asi nej ovoce, ale kdo to má pořád žrát!

  superkarma: 0 08.07.2005, 07:17:26
 17. avatar
  [4] kemy [*]

  Nyotaimori: Eva_Fl: nebýt vás, o testu nevim..
  "Máte střední závislost na nikotinu." to je v pohodě..

  superkarma: 0 08.07.2005, 00:58:51
 18. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Máte velmi vysokou závislost na nikotinu.

  superkarma: 0 08.07.2005, 00:53:03
 19. avatar
  [1] kemy [*]

  no jo no. já vim.
  ale když ne a ne přestat chutnat..

  superkarma: 0 08.07.2005, 00:22:13

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme