Táhne se to s námi už od dětství. Už jako malé mimino, když jsme nebyli v dobré náladě a plakali jsme, se nás rodiče snažili uklidnit. A čímpak nejčastěji? No zacpali nám pusu dudlíkem, lahvičkou, piškotkem… A vzpomínku na to příjemné slastné chlácholení si s sebou neseme do dospělosti.

Někdo nás namíchne, ukřivdí nám, nebo na nás dokonce křičí? Jdeme si obalit nervy čokoládou, dortíkem nebo do sebe šoupneme energeticky vydatného panáka.
A pak nás zase žerou  výčitky svědomí, že jsme porušily tu stokrát začatou dietu a jsme v začarovaném kruhu. A jako na potvoru ve chvílích největšího napětí a stresu napochoduje náš opravdu starý dobrý hormon kortizol - nepřítel štíhlé linie.

plody

On ale za to chudák nemůže. Už od pravěku se stará o to, abychom v případě nebezpečí měly dost energie když ne k útoku, tak alespoň k útěku. On neví, že už nežijeme v jeskyních, že časy se změnily, a reaguje pořád podle pravěkého scénáře.
Stres jako stres. A proto náš hodný kortizol udržuje naše tukové polštářky pěkně nadýchané, abychom v případě potřeby ne padaly do měkkého, jak by se mohlo zdát, ale abychom měly dost energie na zvládnutí stresové situace.

Jak z toho ven?
Ať prožíváme stres nebo ne, chceme si občas zobnout něco sladkého, ne? Co by to bylo za život? Tak pro ty, kteří se bojí o svou váhu, se doporučují dobroty s nízkým glykemickým indexem. Přeloženo do normální řeči to znamená potraviny s pomalým uvolňováním jednoduchého cukru - glukózy.
Když totiž slupnete tabulku čokolády, uvolní se extrémní množství glukózy do krve. V tu chvíli sice můžeme skály lámat, ale jak rychle množství glukózy stouplo, tak rychle zase klesne. A jsme tam, kde jsme byly. A potřebujeme další čokoládový doping, a tak stále dokola.

No a v tom je fór těch pamlsků s nízkým glykemickým indexem, které nám také dodají energii, ale ta nám mnohem déle vydrží.
A které to jsou, asi tušíte.
Celozrnné sušenky a keksy, sušené i čerstvé ovoce, ale i těstoviny a rýže. A banány, na ty nesmím zapomenout, v těch je dokonce schovaná látka štěstí - tryptofan.

Tak buďte šťastné a příjemné hubnutí!

Reklama