Zdraví

Přestala jsem kouřit po 18 letech !

Jsem  nekuřák. Objevila jsem nový svět.
Například jsem totiž vypila poprvé v životě kávu bez cigarety a zjistila tak, jak doopravdy chutná.
Večer jsem šla k přátelům a při revizi kabelky jsem zjistila, že chybějící cigarety vlastně nepotřebuju.
Poprvé jsem se probudila po večírku a neměla ten hnusný pocit tíhy na prsou. Celkově mi bylo i vzhledem k vypitému alkoholu o hodně lépe.

Mám daleko více času a energie. Využívám ji pozitivně. Více se pohybuji, doma vše lépe stíhám a moje dcera si mne více užije.
Mám pocit větší svobody a také jsem celkově voňavější. Okolí mne chválí, někteří mne obdivují.
Ušetřím přes padesát korun denně a nemám všude tabák, či snad dokonce popel.

Přestala jsem po 18 letech aktivního a vášnivého kuřáctví. Ptáte se, jak jsem to dokázala?

Nejdříve jsem si život bez cigarety nedokázala vůbec představit. Na pobídky okolí, že bych snad měla alespoň omezit počet vykouřených cigaret, jsem reagovala podrážděně.
Později jsem si začala všímat, že v prostorách, kde se vůbec nekouří (například ve fitcentrech) občas cítím ze svého oblečení kouř.
Nato jsme se přestěhovali do nového bytu, kde jsem s manželem (oba kuřáci) stanovili jasná pravidla. Kouřit jen v kuchyni a pouze večer. Poté otevřít okno na celou noc.
Časem mi to začalo vadit a kouř v bytě jsem navzdory svému kuřáctví začala nenávidět. Začala jsem uvažovat o tom, že přestanu. Při té představě na mne ale šly panické mrákoty.
Poté přestal kouřit manžel. Ze dne na den. Obdivovala jsem ho a uvědomovala si čím dál více, jak mu asi moje kouření vadí a snad mu i smrdím?

Tato všechna později, poté a časem trvala asi rok.
Rozhodla jsem se, využila všechny podpůrné terapie a odborné rady a kouřit jsem přestala.
Dnes jsou tomu tři měsíce a já jsem šťastná, že jsem to dokázala. Chtělo to opravdu velkou vůli a nezbytný byl pro mne také chápající manžel.

Teď už kouřím jen ve snu, a to dost často. Dnes jsem bánila jednu za druhou a po probuzení jsem byla na sebe hrozně naštvaná, že jsem zase začla. Namlouvala jsem si, že budu kouřit málo, ale i ve snu jsem věděla, že to časem zase sklouzne do starých kolejí. Fuj!

Pokud kouříte a uvažujete o zbavení se této drogy, chci vám jen říci, že musíte být opravdu rozhodnutí. I moje rozhodnutí muselo uzrát.
Pokud jste tento článek přečetli a jste přitom nekuřáci, ráda bych vás jen poprosila - snažte se být ke kuřákům také trochu tolerantní. Vím, že jsou často bezohlední, ale oni jsou v první řadě opravdu závislí.  A dle všech dostupných odborných pramenů, je závislost na nikotinu z určitého pohledu stejná jako na heroinu. Opravdu, přestat není vůbec jednoduché.

Pokud máte zájem, prohlédněte se webové stránky, které mi jako jedny z mnoha faktorů pomohly přestat. Držím palce a dejte se do toho !

http://mujweb.atlas.cz/Zdravi/nosmoke/

                             
   
25.02.2004 - Zdraví - autor: Jindřiška Kleknerová

Komentáře:

 1. avatar
  [43] Lucylle [*]

  Krize:
  Tak to klobouk dolu
  Vydrz
  Ja kourim narazove,bud vubec a nebo moc(hlavne k alkoholu + ),ale dneska treba ani jedna cigareta,pondeli nedele taky zadna,vcera asi 5?
  Ale v sobotu to bude jasny,to na te akci vykourim zase 60ku za noc
  Ja proste ve spolecnosti kourim rada
  Jinak na dovolene u more jsem bezne 10-14 dnu bez cigara To ten vlhkej vzduch

  superkarma: 0 25.02.2004, 21:17:49
 2. avatar
  [42] Dudlajlama [*]

  Krize

  superkarma: 0 25.02.2004, 19:24:03
 3. avatar
  [41] Lucimo [*]

  jblondýnka: Fuj, jak mně cigára nechtnala... a přesto jsem začala zase... Jednoou po 2 letech a naposledy po 3 měsících. Přišel manžel s tím, že mu není dobře a že přestává kouřit. Tak jsem ho pochválila a řekla že já ne. Tak mě poprosil, jestli to aspoň zkusím, když on vydrží měsíc... V klidu jsem slíbila, věděla jsem, že to nevydrží - vydržel . Tak jsem po měsíci přestala taky, nekouřila jsem tři měsíce a pak jsem začala, protože mi to zkrátka ukrutně chutná. Ale na jaře/v létě bych chtěla přestat

  superkarma: 0 25.02.2004, 16:24:23
 4. avatar
  [40] Olka [*]

  Krize: Drž se!

  superkarma: 0 25.02.2004, 16:06:46
 5. avatar
  [39] Olka [*]

  Krize: Drž se!

  superkarma: 0 25.02.2004, 16:06:35
 6. avatar
  [32] Gedžitka [*]

  My kouřili jen málo a ne moc dlouho, já pár let, manžel o trochu dýl, přestali jsme oba, on kvůli zdrav. problémům a já, že sme začali uvažovat o mimi. Přestali jsme z minuty na minutu a bylo. Manžel si teda semotamo zapálil, většinou na nějaké oslavě, když mu ostatní nabídli a bylo popito. Ale teď už dlouho nic. Už je to víc jak rok. Proti kuřákům nic nemám. Jediný co mi vadí je, když si někdo ráno na zastávce zapálí a kouří mezi lidma a oni tou musí čuchat nebo když si zapálí ve výtahu, nebo jsem viděla chlapa jak šel do baráku s cigárem, jakoby nemohl dokouřit venku. Jinak mi to neva, ani když někde jsem, třeba v restauraci a někdo kouří. Když přijde švíca, nabídnu jí popelník a nevadí mi ani když kouří u nás. Ani mi nevadí, když jsme u tchýně a ona si zapálí. Prostě si myslím ať si dělá každej co chce, když tím neotravuje mě.

  superkarma: 0 25.02.2004, 11:53:25
 7. avatar
  [21] Lhasa [*]

  Máňa-opice: Svěrák začal až ve třiceti...

  superkarma: 0 25.02.2004, 10:36:00
 8. avatar
  [19] sarobrouk [*]

  Martino, nemysli si, že když má 18, tak to nikdy nezkusil a i kdyby si nikdy nepotáhl, tak nemá vyhráno. Já jsem začala kouřit ve svých 21 letech. Ve svých 18 a půl jsem si jen potáhla na výletě a nic dál. A kouřím už 9 let.

  Ještěrka: To je dobrý názor. Takže když kouřím jenom večer u kafe a v hospodě a celý den ne, tak nejsem závislák? Díky, už jsem klidná.

  superkarma: 0 25.02.2004, 10:01:52
 9. avatar
  [16] sigi [*]

  To já jsem takový zvláštní sváteční kuřák. Cigarety mi vůbec nechutnají, strašně mi smrdí a pak ta pachuť v ústech, které se nejde dlouho zbavit. Ale jakmile sedím v hospodě, mám už něco vypito a všichni kolem mě bafají, tak si dám taky a tahám jednu za druhou, i když mi to nechutná. Ráno si pak nadávám a je mi na . Ještě, že do té hospody jdu maximálně jednou za týden.

  superkarma: 0 25.02.2004, 09:02:20
 10. avatar
  [15] S.DALI [*]

  prestala jsem kourit loni v srpnu a mela jsem z toho hroznou radost, ale v rijnu se mi stalo neco necekaneho a bum sahla jsem po cigaretach a uz v tom zase litam, ach jo!!

  superkarma: 0 25.02.2004, 08:28:05
 11. avatar
  [13] Žábina [*]

  Občas si taky jednu bafnu ,ale to podle mě závislost není....ale moje maminka je silně závislá a co zdražili cigarety, kupuje si tabák a na takovým strojku si je sama dělá....myslím,že je to ještě horší než normální cigarety, příšerně to tedy smrdí... .

  superkarma: 0 25.02.2004, 08:17:07
 12. avatar
  [11] ještěrka.ehp [*]

  Tak to já sem přestala proto, že můj se mě jednoduše zeptal, jestli nechci přestat s ním. Do té doby mě ani nenapadlo, že bych neměla kouřit (kouřila sem 12 let a rozhodně ne málo). No a nemám s tím sebemenší problémy a celkem mi vyhovuje, že nesmrdím (i když to oblečení, když přídu z hospody je docela ). Asi to působí na každého jinak, ale tak dramaticky jako Jindřiška bych to neviděla, vpodstatě se tim nic moc nezmění. Trochu sem pravda nabrala, ale vim, že to je tím, že sem víc jedla a stačilo to omezit a začít cvičit a kilíčka dou zase dolů. Jo a zrovna dneska ráno říkali v TV, že závislost na nikotinu se projeví tím, že si člověk musí zapálit do hodiny po probuzení, jinak to není závislost

  superkarma: 0 25.02.2004, 07:59:39
 13. avatar
  [10] Aja [*]

  A jéééjééé, to je zase téma...

  superkarma: 0 25.02.2004, 07:48:49
 14. avatar
  [8] LenkaT. [*]

  Já jsem přestala když jsem dostala zánět průdušek a myslela jsem si že při tom vykašlu plíce. Třeba to nemělo příčinu v kouření, ale nechtěla jsem ty plíce více dráždit. Teď už to bude asi 15 let a nemám na ně chuť nadále. Manžel sice kouří ale jen v kuchyni a tak se to dá vydržet.

  superkarma: 0 25.02.2004, 06:36:42
 15. avatar
  [7] aninas [*]

  Ja kourila 25 let a prestala jsem nekdy v kvetnu 1997. A ze dne na den. Bez abstinencnich priznaku, bez niceho. Dodnes to nemuzu pochopit. Predtim jsem teda uz mela 2 pokusy, ale pokazde tak zhruba po roce jsem zase tak nejak zacala popotahovat. No a to jedno rano, v tom minulem stoleti, jsem si jako obvykle k rannimu kaficku vyndala nezbytnou cigaretku a .... koukam na ni a absolutne jsem na ni nemela chut Tak jsem si rekla, ze to do tretice teda zkusim a .... nekourim.
  Teda, abych pravdu rekla - jednou za cas, pri vyjimecnych prilezitostech si nejakou dam - takovou svatecni.

  superkarma: 0 25.02.2004, 05:21:18
 16. avatar
  [5] Dudlajlama [*]

  Taky jsem se trochu oplacala, kdyz jsem pred lety prestala kourit, po case jsem sla ale zpatky na svoji starou vahu. Prestala jsem kourit bez vyraznejsich problemu a abstinencnich priznaku, tady mne to ani neprislo, skoro nikdo v mem okoli nekouri, horsi to bylo, kdyz jsem poprve priletela do CR, kde se jela kourici prvni liga, tam mi semtam koutek zaskubal . Dalsi rok uz jsem byla naprosto imunni a kour mi naopak strasne smrdel . Gina, tak tos me prekvapila, ceho se jeste muzu po letech dockat .

  superkarma: 0 25.02.2004, 03:20:41
 17. avatar
  [3] x [*]

  superkarma: 0 25.02.2004, 01:47:09
 18. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Jindrisko, drzim moc palce, ale zdaleka nemas vyhrano.
  Jako se vsim - sekla jsem tim bez priprav, z niceho nic, z minuty na minutu. Rozkaslala jsem se v aute cestou na obed a kdyz jsme vystupovali pred restauraci, sahla jsem po cigaretch ( to se tady jeste ve vyhrazenych prostorach mohlo kourit ).
  Muj VON se na me podival a rekl: mozna bychom ty cigara ani nemeli brat, kdyz tak kasles.
  A ja jsem si uz nezapalila. 6 mesicu.
  Denne jsem behala ( jako behavam furt ), pridala jsem si ale vetsi davky, nevyhybala jsem se zadne sportovni aktivite, pocitala jsem si, kolik snim - a tak nejak pozvolna jsem pribrala 8 kg.

  A rekla jsem si dost. Ja vim, ze nekourit je NORMALNI, ale byt tlusty taky neni normalni a taky to s sebou nese zdravotni rizika - no proste jsem se prozvracela parem prvnich cigaret a pak uz to zase slo jako zamlada...

  Kila jsou davno dole.

  Mam problem - neco na plicich a VIM, ze si hodne zahravam.

  Ale podruhe uz jsem v sobe tu silu nenasla, moje laska k cigaru, pocit relaxu...... kdo nezkusil, nevi o cem mluvim....

  superkarma: 0 25.02.2004, 00:52:15
 19. avatar
  [1] zn0uz4 [*]

  si vzpominam, jak prestaval kamarad... po cca pul roce mel jeste desny krece, a sileny abstaky, ale nepovolil, nepouzival ani nejaky nahrazky (naplasti, zvykacky) a dneska nekouri, jsou to dva roky. ale myslim, ze kdyz nekdo udela dve krabky denne, ze se toho asi tezko zbavi, a pokud to nekdo nedela 'radikalnim rezem', tak ta vule musi byt o to pevnejsi, nez kdyz s tim proste sekne a rekne - uz ani jednu... Tak drzim palce, at to vydrzi.

  superkarma: 0 25.02.2004, 00:14:36

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme