Přeslička, lidově také plivačka nebo stolička, je léčivá rostlinka, na kterou se v průběhu času tak trochu pozapomnělo. Přitom jde o bylinku, která byla svého času nenahraditelná. Pro ženy po porodu i pro muže, kterým smrděly nohy.

Výskyt

Přeslička rolní roste skoro po celé Evropě a Asii a také na mnoha místech Severní Ameriky. Velký výskyt byl zaznamenán i na Novém Zélandu. Neznámá není ani u nás, v Čechách. Nalezneme ji zejména na trvale mokrých půdách, tedy na okrajích mokřin, násypů, kanálů a potoků, na vlhkých polích i stinných okrajích lesů.

přeslička rolní

Nestihly jste sběr v červnu? Můžete ještě v srpnu.

Přeslička měla v lidovém léčitelství díky svému rozsáhlému využití vždy nezastupitelné místo. Zásluhu na tom má zejména vysoký obsah křemičitanů v její nadzemní části - nati.

Nať přesličky kvete od června do srpna a sbírá se nadvakrát. V období začátku květu, tedy v červnu, a poté na konci, v měsíci srpnu. Právě tyto měsíce je léčivá síla přesličky nejsilnější. Lodyhy se odřezávají spolu s rozvětveními cca 0,20 metrů od vrcholu a poté se suší se ve stínu nebo v sušárně při teplotě do 40 °C. Sušená nať se skladuje na stinném, suchém a vzdušném místě.

Blahodárná koupel z přesličky po porodu

Přeslička je nenahraditelnou léčivou bylinkou zejména díky své schopnosti zastavovat krvácení a také díky léčebným účinkům při onemocnění ledvin, prochladnutí močového měchýře i při tvorbě ledvinových kamenů.

Dnes vám v porodnici koupel z přesličky asi nikdo nenabídne, ale byly doby, kdy tomu tak bylo. Ženy rodily doma a byly odkázány na porodní bábu i bábu kořenářku v jedné osobě. Často se stávalo, že po těžkém porodu se u některých matek dostavily poruchy zraku. Příčina byla zřejmě v tom, že při porodu dítěte velmi trpěly i ledviny matky. Koupel s přesličkou napomáhala prokrvení ledvin, čímž se odstranil tlak ledvin na oči a problémy se zrakem se postupně upravily.

Když se přeslička užívá vnitřně jako čaj, může během krátké doby zastavit také silné poporodní krvácení. Přeslička velmi příznivě ovlivňuje pružnost a pevnost cévních stěn.

Čaj z přesličky rolní
1-2 lžičky sušené řezané nati přesličky se krátce povaří (max. 5 minut) v poměru s jedním hrnkem vody. Poté se odstaví a 15 minut luhuje.
Doporučuje se pít tři vlažné šálky čaje denně po dobu pěti dnů, aby byla léčba účinná.

čaj z přesličky rolní

Přeslička rolní účinná pro ženy i pro muže

Přeslička se velmi dobře osvědčila také jako mimořádný prostředek proti pocení nohou, což je nepříjemná záležitost týkající se zejména mužů. Zkuste tomu svému namočit na pár minut nohy do přesličkové koupele. Budete se divit.

Přesličková koupel nohou
100g pokrájené (čerstvé nebo sušené) přesličky se přes noc namočí do pěti litrů studené vody. Druhý den se to vše 15 minut povaří, přecedí a nalije do nádoby s teplou vodou, do které se potící se nohy (předtím opláchnuté čistou vodou) ponoří. V této koupeli se nohy ponechají maximálně 20 minut. Poté se nesuší, ale nechají se samy oschnout. Tato koupel se doporučuje provádět obden, vždy večer před spaním.
(V lékárnách se prodává za tímto účelem také přesličková tinktura se stejnými účinky)

Zdravé a bujaré stáří

Jestli má přeslička rolní nějakou magickou či kouzelnou moc? Možná ano. Traduje se totiž, že pokud začne člověk od 40 roku svého života pít pravidelně čaj z přesličky, nejenom, že se mu vyhnou nemoci stáří, jako revmatismus, DNA či některé neduhy stáří, ale ještě získá i duševní vitalitu mládí.
A mužům navíc nebudou smrdět nohy.  
No, raději si to s tím podávání rozmyslete, ať vám neutečou za mladší :)

poskytnutý zdroj: www.lecivapriroda.cza Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama