Rodina

Přenášení těhotenství

Přenášení je prodloužení těhotenství o 14 a více dnů přes spolehlivě určený termín porodu (281 dnů po prvním dni poslední menstruace, 267 dnů po ovulaci).
Takto časově vymezené přenášení nemusí znamenat, že plod je přezrálý, naopak někdy i po normální délce těhotenství má novorozenec známky přezrálosti – přenošenosti.

Skutečné přenášení je prodloužení těhotenství se známkami placentární nedostatečnosti, kdy placenta již nestačí krýt rostoucí potřebu plodu. Takových přenášení je asi 2,5 % všech porodů.

Přenášené plody jsou ohroženy ještě v děloze a zejména za porodu. Proto je třeba každou těhotnou přenášející o 10 a více dnů hospitalizovat, vyšetřit placentární funkce a také provést vyšetření ultrazvukem.
Léčení (zjistí-li se při prvním nebo opakovaném vyšetření známky placentární nedostatečnosti) spočívá ve vyprovokování – indukci porodu.

Přezrálí “přenášení” novorozenci mívají stařecký, vrásčitý obličej, zelenožluté zbarvení kůže na tělíčku a plodových blanách, v kožních řasách se olupuje povrchová vrstva kůže – epidermis, chybí lanugo a mázek, šourek u chlapců a stydké pysky u děvčátek jsou zarudlé, na dlaních ruček je macerovaná kůže (“ruce pradleny”), nehty dlouze přesahují špičky prstů.

Příspěvek recenzoval MUDr. Michal Koucký 

     
   
06.01.2004 - Těhotenství a porod - autor: Odborný článek

Komentáře:

 1. [10] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:47:06
 2. [9] jithule [*]

  taky mě porod vyvolávali

  superkarma: 0 26.12.2012, 17:19:39
 3. avatar
  [4] Běla [*]

  U prvního dítěte jsem dlouho přenášela,museli mě hospitalizovat chodila jsem na různá vyšetření,zátěžáky,První termín byl 14února,druhý 29února,narodil se až 8března.Problémy s pokožkou neměl

  superkarma: 0 06.01.2004, 09:42:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme