Přemysl Sobotka, dnešní první místopředseda Senátu za ODS, patří do úzké skupiny lidí, kteří mohou na dalších pět let stát v čele České republiky. Pokud zvítězí, bude mít Česká republika, či dřívější Československo, poprvé ve svém čele bývalého lékaře. Sám Sobotka říká, že vždy chtěl lidem pomáhat; proto studoval medicínu.

Sobotka

Co byl váš nejsilnější zážitek v medicíně?
Svůj nejsilnější zážitek v medicíně jsem si prožil ještě jako úplně čerstvý třítýdenní chirurg. Byl to srpen 1968, když do Liberce dorazily okupační armády Varšavské smlouvy. O válečné chirurgii jsem do té doby slyšel jenom ve škole. Teď jsme museli v nemocnici zachraňovat životy Čechů, kteří měli tu smůlu, že stáli v nesprávnou dobu na nesprávném místě. V Liberci si Sověty řízená okupace vyžádala nejvíc obětí. V nemocnici jsme na vlastní oči viděli, co je to totalita.

Nelitujete toho, že jste se dal na politiku?
Když jsem v roce 1989 oznamoval své ženě, že se chci naplno věnovat tomu, abychom z Československa vybudovali demokratický stát, nebyla příliš nadšená, že se chci vzdát medicíny. Jako lékař jsem se snažil pomáhat konkrétním lidem, jako politik se snažím pomáhat vlastně všem. Nelituju toho.

Kdy jste se rozhodl vyměnit bílý lékařský plášť za decentní politické sako?
Rok 1989 přinesl naději, že by se mohla vrátit demokracie, kterou jsem v Československu do té doby znal jenom z vyprávění svého táty. Že za demokracii budu bojovat, jsem se definitivně rozhodl zřejmě ve chvíli, kdy jsem mluvil před plným libereckým náměstím. Manželka tak trochu doufala, že by to tím mohlo skončit. Místo toho jsem pomáhal zakládat Občanské fórum, později i ODS. A svoboda vlastně zůstala leitmotivem mé práce až dodnes.

Pokračování by mohlo být na Pražském hradě. Jak dlouho jste o takové možnosti uvažoval?
Rozhodnutí kandidovat na prezidenta republiky není o tom, že se jednou ráno vzbudíte a řeknete si, že by byl dobrý nápad být prezidentem. Tradice, na kterou tím navazujete, Masaryk, Beneš... to je ohromující historie. Ve mně tato úvaha zrála několik let, než jsem se odvážil se k ní přihlásit.

S čím jdete do přímé volby prezidenta republiky?
Mám motto: „Jako lékař i jako politik jsem dvakrát přísahal, že budu lidem pomáhat, ne škodit.“ Proto jsem se rozhodl kandidovat v přímé volbě. Pro mě je to logický vrchol dvaceti let služby lidem coby politika.

A do samotné volby jdu sám se sebou, s čistým štítem. Dvacet let jsem ve vrcholné politice, nemám na kontě ani žádný problém, netáhne se za mnou žádný skandál. Mám pevné názory, které měním velmi málo a jsem pro každého čitelný.

Více informací na www.premyslsobotka.cz

zdroj a foto: ODS

Reklama