Redaktorka Eva Soukupová si vyzkoušela roli moderátorky večerního vysílání amatérského internetového rádia. Zjistila, jak taková rádia vlastně fungují, jaké mají klady a zápory i jaké to je mluvit do mikrofonu k posluchačům.

rad

Když jsem se po letech potkala s bývalým kolegou Romanem, zmínil se, že má něco za lubem, ale za žádnou cenu nechtěl ani naznačit, s čím se chytá přijít. Necelý měsíc na to mi jen tak bezděčně poslal odkaz na jakési mně dosud neznámé internetové rádio. O to větší bylo překvapení, když se ze sluchátek ozval jeho hlas. Netrvalo dlouho a vydala jsem se navštívit ho do „studia“, tedy do jeho kuchyně, abych si vyzkoušela roli moderátora.

Díky technickému pokroku a internetu jsou lidem jejich sny zase o kousek blíž. Ti, kteří sní nebo snili o tom, že se stanou moderátory v rádiu, si ho teď můžou zřídit přes internet. Tohle přesně udělal Roman. Vysílá z domova a jeho studiem je jídelní stůl v kuchyni, kde má notebook, mikrofon a sluchátka. Víc není třeba.

Je osm hodin večer a „studiem“ zavoněla káva. Bude jí třeba, protože se noční jízda mnohdy protáhne až do pozdních nočních hodin. Zatímco Roman rozesílá přes mnoho různých komunikačních kanálů pozvánky s odkazem, přes který si mohou posluchači rádio naladit, vysvětluje mi ve zkratce, jak se vlastně postupuje, pokud by s tím chtěl začít někdo další. „Je to přes specializované stránky, kde se musíš zaregistrovat, stáhnout prográmek, zabrat pro sebe kousek jejich prostoru, a už jsi v éteru. Tohle je zadarmo. Ale pokud chceš lidem pouštět písničky, a to budeš chtít,a pokud nepouštíš svoje, potřebuješ ještě sepsat smlouvu s OSA (ochranný svaz autorů) a podle toho, jak často a jak dlouho chceš vysílat, zaplatíš nějaký poplatek. A pak už je to jen na tobě. Natočíš si znělky, upoutávky, vymyslíš název rádia, seženeš lidi, kteří tě budou poslouchat, a můžeš vysílat.“

Jsem nervózní. Nejsem zvyklá mluvit k lidem naživo a většina vtipů mě napadne, až když je pozdě. Jsem zvyklá psát, k tomu se můžu později vrátit a potřebné upravit tak, aby to vyznělo, jak potřebuju. Tady se jede na ostro. A zatímco Roman, jenž dostal darem přirozený bavičský talent, je naprosto bez obav, já si právě zadělávám na žaludeční neurózu v obavách, abych mu to nepokazila.

Jdeme do éteru!

„Jak víš, každý vysílací den tu máme, stejně jako vy na Ženě-in, jedno téma. Dělám i soutěže o velký kulový. Například poznej znělku, poznej song. Kdo nasbírá nejvíc bodů, vyhrává. Posluchači se mnou komunikují přes mobil, icq nebo facebook. Ty kontakty opakuju snad po každé písničce, takže se nemusí bát, že by jim to uniklo. Takže připravená? Jdeme do éteru,“ řekl, a aniž by počkal na moji odpověď, něco si na počítači odkliknul, chopil se mikrofon a spustil naprosto rutinně: „Vítáme vás zase po týdnu u vysílání rádia Juice, dnes s Romanem a Evčou, mým speciálním hostem. Na uvítanou si pustíme nějakou písničku, možná dvě, a pak vám prozradíme téma dnešního večera.“ Bezva. Stihla jsem pozdravit, a ani jsem se nezakoktala, jak to mám ve zvyku.

V rychlosti konzultujeme možné téma a nakonec vybíráme a ohlašujeme téma strach a fóbie. Roman mi podává mikrofon a na lístečku tahák s tím, co mám právě říct. Ohlašuju kontakty, na které mohou posluchači posílat své názory, své strachy, obavy a zážitky. Text na papíře končí, rosí se mi čelo. Co teď? Trapná pauza? To se nesmí stát!

Můj kolega včas zachytil tyhle rozpaky a do mikrofonu rychle a rádoby svůdnickým tónem zahlásil: „Máš nejhezčí zadek na světě... Tak se jmenuje písnička, kterou vám teď musím pustit, abych mohl Evě přinést panáka, jinak se mi tu rozsype.“ Přinesl ho. Ale mnohem víc než panák pomohlo zjištění, že fakt o nic nejde. Od téhle chvíle byla atmosféra uvolněná a povedlo se nám vypustit několik hlášek, které si budu pamatovat ještě nějaký čas.

„Zdravím všech pět posluchačů.“
„Ironie osudu je, když si nyktofob najde někoho, kdo se chce milovat jenom potmě. Tyhle dva zákonitě nemůžou mít děti.“
„Byl to Casanova. Honil sukně po celém světě. Pak přijel do Skotska...“
„Nejvíc jsem se bál kompresoru. Už jenom to slovo ve mně vzbuzovalo přesvědčení, že je chytřejší než já.“

Hodiny najednou běží neuvěřitelně rychlým tempem. Písničky převážně českých interpretů střídají naše vstupy, během nichž předčítáme a komentujeme příspěvky posluchačů. V pozdních hodinách už počet příspěvků opadává, a tak se snažíme postarat se o zábavu sami.

Přesně o půlnoci, jako Popelka, musím běžet na svůj poslední noční spoj. Loučíme se s posluchači a slibujeme, že se v tomhle seskupení určitě ještě sejdeme.

Výhody a nevýhody amatérského internetového rádia

+ zpravidla je vám blíž, protože se vysílá pro určitý počet posluchačů, kterému se moderátor může věnovat individuálně
+ často to je větší sranda, moderátor není vázán pracovní smlouvou, nikdo ho nemůže vyhodit, a tak si může dělat a říkat, co se mu zachce. V rámci našich zákonů samozřejmě.
+ Žádná otravná reklama; smlouva, kterou při založení rádia uzavíráte, ho označuje za nekomerční, tedy zakazuje veškerou reklamu.

Vysílá se jen přes internetové rozhraní. V normálním rádiu ho nechytíte
- Nemá stálou www adresu. Musíte si ho vždy najít v seznamu, nebo počkat, až vám moderátor pošle odkaz.
Nevysílá nonstop, vysílání může být nepravidelné. Tohle je totiž věc, kterou lze dělat jen ve volném čase.

Reklama