Jak jsme vám slíbili, přinášíme dnes druhou část odpovědí pana doktora Fajta na téma premenstruační syndrom, nepravidelná menstruace a bolesti prsou.

MUDr. FajtDobrý den, stále se mi dělají cysty a nemůžu kvůli nim otěhotnět. Je to běh na dlouhou trať, je mi 26 let. Prosím, poraďte mi, co s tím. Chodím k lékaři, ale i přes léčbu se mi už stalo, že mi cysta praskla do břicha a musela jsem jít na zákrok. Dá se tvorba cyst nějak ovlivnit? Třeba složením jídelníčku, úpravou hormonů...?
Lze užít některé alternativní metody srovnávání hormonálních hladin například pomocí fytoestrogenů, ale nejrychlejší a nejúčinnější je užití metod asistované reprodukce. 

Dobrý den, neberu antikoncepci, nemohu ji brát ze zdravotních důvodů. Trápí mne velmi silné PMS, jsem vždy před menstruací úplně vyřízená. Bolesti, pnutí, jsem také psychicky labilní. Zkoušela jsem nějaké čaje, ale ty nepomohly. Můžete mi poradit?
Můžete zkusit některé fytoestrogenní přípravkyy například agnus castus, který dokáže normalizovat hormonální hladiny. Na bolest doporučuji analgetika – například nimesulid. Na psychické potíže je doporučováno antidepresivum fluoxetin.

Milá redakce. Zjistila jsem nyní na vyšetření, že mám problémy se štítnou žlázou, právě zahajuji léčbu. Již jsem 2x potratila, lékařka to přisuzuje rozhozením hormonů díky problémům se štítnou žlázou. Dotaz na pana doktora: prosím poraďte mi nějaké doplňky stravy, které by mi pomohly nastartovat tělo zase do normálu, pomohly mi se štítnou žlázou a zároveň, abych díky tomu donosila dítě. Vím, že je to složité, ale ráda bych vyzkoušela vaše rady.
Pokud máte poruchu štítné žlázy, je prostě potřeba ji léčit. Žádné přírodní prostředky na to nejsou, a pokud ji léčit nebudete, opravdu můžete dále opakovaně potrácet. Prostě jsou nemoci (a je jich poměrně hodně), na které doplňky stravy nestačí.

Dobrý den, vždy když mám dostat menstruaci, mám velké pnutí a tlaky v prsou. Úplně mi místy ztvrdnou, tlak povolí až tak třetí den menstruace. Je to nepříjemné, dá se to nějak upravit?
Velmi oblíbeným léčebným postupem je nasazení hormonální antikoncepce. Lze ovšem i zkusit nehormonální metody - zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin, které stabilizují buněčné membrány. Jiní doporučují léčbu vitamínem E v dávce 300 miligramů denně nebo vitamínu A  dávce 50 tisíc mezinárodních jednotek po 3 měsíce.  Zajímavé jsou výsledky léčby  bromokriptinem v dávce 5 mg denně po tři měsíce. Tato látka se užívání při nadměrné produkci hormonu prolaktinu.

Na podobném principu snížení hladiny prolaktinu pravděpodobně působí i doporučené přípravky z oblasti fytofarmak zejména extrakty z drnku obecného (Agnus castus) podávané po 6 týdnů až 3 měsíce.

Mám dotaz na pana doktora, snažíme se již rok mít dítě a nějak se to nedaří. Výsledky vyšetření jsou dobré, jen to miminko stále nikde. Jím vitamín E, kyselinu listovou, snažím se nemít stres, ale nic. Co byste mi poradil? Ráda bych dala otěhotnění volnou cestu, nechci to zatím řešit umělým oplodněním. Je mi ale 32, čas neúprosně běží. Děkuji vám
Do roka otěhotní 80 % párů, které se snaží otěhotnět. Po dvouletém snažení se stav začíná považovat za nemoc. Nicméně zahájil bych tím, že si partner nechá vyšetřit spermiogram. 

Dobrý den, v poslední době mám problém s menstruací. Nejprve dlouho špiním, až tak po 4 dnech začínám silněji menstruovat. Je mi při tom dost špatně, bolí mne břicho a záda, také často hlava. Dá se průběh menstruace nějak ovlivnit, upravit? Dříve jsem problémy neměla, menstruace začala hned první den a hned byla silná, trvala celkem 5 dní. Teď ji mám tak 7 až 8. Děkuji za vaši odpověď.
Nejlépe se nepravidelnosti cyklu dají upravit kombinovanou hormonální antikoncepcí. U žen, které ji nemohou, lze zkusit některá fytofarmaka.

Pane doktore, brala jsem na začátku léta silná antibiotika a od té doby mám problémy s cyklem, zpožďuje se mi tak o týden, pak to zase dostanu dřív. Je to nepříjemné a nevím, co s tím. U lékaře jsem zatím nebyla, ale chystám se. Děkuji za radu
Souvislost s antibiotiky je spíše nepravděpodobná. Pravděpodobně se jedná o hormonální  nerovnováhu, kterou váš lékař snad vyřeší.

MastodynHezký den, pane doktore, ráda bych se zeptala na možnost řešení PMS, pokud nemohu kvůli své nemoci žádné hormony. Nesmím hormonální antikoncepci ani jiné hormony, kvůli plicní embolii a Leidenově mutaci. Bohužel před menstruací trpím obrovskou náladovostí (nevím, zde to není lehká deprese) a při menstruaci mám i po dvou dětech bolesti, jak v podbřišku, tak i křížové. Moc děkuji za Vaši odpověď.
Můžete zkusit některé fytoestrogenní přípravkyy například agnus castus, který dokáže normalizovat hormonální hladiny. Na bolest doporučuji analgetika – například nimesulid. Na psychické potíže je doporučováno antidepresivum fluoxetin.

Dobrý den, před menstruací mám dost často nalitá a dosti citlivá prsa. Jako antikoncepci používám Danu, protože hormony mi nedělají dobře. Lze to nějak řešit? Děkuji Táňa
Můžete zkusit zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin, vitaminu E v dávce 300 miligramů denně nebo vitamin A  v dávce 50 tisíc mezinárodních jednotek po 3 měsíce. 

Z fytopreparátů lze zkusit přípravky s drnkem obecným, které cestou snížení hladin prolaktinu, mohou snižovat napětí v prsou. 

Hezký den, ráda bych se zeptala, zda netušíte, nechystá-li se nějaký nový zákon ohledně umělého oplodnění. Pojišťovny hradí IVF do 39 let, jen jedna do 40. Zdá se mi to v dnešní době nedostačující. Myslím, že by to mělo být alespoň do 45 let. Je riziko problémů pro ženu a dítě po čtyřicátém roce opravdu tak velké, že již IVF nemá smysl?
Pokles plodnosti po 35. roku je promptní. Rizika těhotenství po 40. roku jsou mnohonásobná oproti ženám mladým. Samozřejmě, pokud je organismus biologicky mladší než kalendářně, pak rizika tolik nenarůstají, ale také k otěhotnění dojde spontánně. Ženy se sice dožívají skoro 80 let, ale opravdu chceme slavit 15. narozeniny svých dětí v 60? Pokud by příroda toto prodlužování chápala i jako pokyn k naprosto nefyziologickému posunu reprodukce, nebylo by nutné k IVF přistupovat. To, že něco lze laboratorně a za hormonální substituce technicky provést, neznamená, že to máme dělat. A už vůbec není jasné, proč by to měl hradit solidární zdravotní systém. Rizika porodnických komplikací, předčasného porodu, ale třeba také tromboembolické nemoci a dalších kardiovaskulárních chorob s věkem narůstají.

Od 16 let jsem brala antikoncepci, kterou mi nasadili, protože jsem měla velmi nepravidelnou menstruaci – spíš jsem ji neměla vůbec. Před rokem jsem se rozhodla ji vysadit, po deseti letech. Menstruace se každý měsíc hodně zpožďovala, trvalo třeba 45 dní, než přišla další, až po asi pěti měsících nebyla vůbec. Doktor mi znova předepsal antikoncepci, abych nemusela chodit na injekce každý měsíc. Zajímá mě, jestli není nějaká jiná alternativa kromě injekcí nebo antikoncepčních pilulek. A jak to budu řešit, až budu chtít otěhotnět?
Pravděpodobně se u Vás jedná o anovulační cykly časté například u syndromu polycystických ovarií. U tohoto syndromu bohužel příliš přírodní metody nepomáhají. Jediná z fungujících přirozených metod, je u obézních žen normalizace váhy. Až budete chtít otěhotnět, bude pravděpodobně nutné vyvolat ovulaci – uvolnění vajíčka – hormonální léčbou.

Dá se premenstruačnímu syndromu nějak přecházet? Mívám pravidelně opravdu velké bolesti hlavy, na které sice zabírají běžné léky z lékárny, ale nepřijde mi zdravé každý měsíc pět dní brát analgetika…
Vhodnou možností je užívání hormonální antikoncepce nejlépe s drospirenonem a v kontinuálním režimu, který ruší menstruační krvácení. To je jistě zdravější než analgetika. Z alternativních metod se nabízí například léčba Matodynonem.

Reklama