Dnes vám přinášíme první polovinu odpovědí pana doktora Fajta, kterého jste se ptaly na své problémy týkající se premenstruačního syndromu, nepravidelné menstruace, bolesti prsou a dalších ženských problémů. Určitě se dozvíte mnoho věcí, které jste ještě nevěděly. Další část odpovědí najdete ve čtvrtečním vydání.

 

mastodynon

Mám 16letou dceru. Kdy bych měla začít řešit,  že menstruuje nepravidelně?
Menstruační cyklus nemusí být zcela pravidelný. Otázka je jakou míru nepravidelnosti cyklus Vaší dcery vykazuje. Pokud se pohybuje mezi 24–35 dny neřešil bych to vůbec. Pokud jsou cykly kratší, je to jistě dosti omezující. Dlouhé cykly jsou pak většinou příznakem anovulace – tedy toho, že se v nich neuvolňuje vajíčko. Nicméně jisté nepravidelnosti jsou do 17–18 let běžné a mohou se zpravit samy. Pokud působí potíže je vhodné je upravovat pomocí substituce gestageny či estrogeny. Při současné potřebě ochrany před otěhotněním je lékem volby hormonální kombinovaná antikoncepce.

Jak poznám, že se jedná o poruchu menstruačního cyklu, a že mi nezačíná přechod?
Přechod je u třech čtvrtin žen spojen nejen s nepravidelnostmi menstruačního cyklu, ale  také s projevy klimakterického syndromu – pocením, návaly horka, bušením srdce, nervozitou, poruchami psychiky. Ve věku nad 45 let se samozřejmě již o přechod pravděpodobně jedná, ale i mladší ženy mohou mít tak zvanou předčasnou menopauzu. Jistotu lze získat změřením hladiny folikulostimulačního hormonu na počátku menstruačního cyklu. Nepravidelnost menstruačního cyklu může být klidně i jediným příznakem přechodu. Nicméně je otázkou, proč by bylo třeba vědět, že Vám přechod začíná.

Kdy by žena měla řešit, že nemůže otěhotnět? Po jaké době neúspěšných pokusů?
Diagnóza neplodnosti se definuje dvouletou snahou o otěhotnění. Samozřejmě pokud má žena nějaký důvod se domnívat, že má sníženou plodnost, je vhodné zahájit vyšetření a případnou léčbu dříve. Takovým důvodem mohou být extrémně dlouhé menstruační cykly – tedy delší než 35 dní, stavy po pánevních zánětech, stavy po operacích na vejcovodech (mimoděložní těhotenství...), vyšší věk, jiné známe endokrinní nebo autoimunní nemoci. Pamatujte na to, že po 35 roku plodnost začíná rychle klesat a umělé oplodnění hradí pojišťovny pouze do 40 let.

Je pravda, že časté záněty močového měchýře u žen mohou mít nějakou souvislost s pozdější neplodností?
Pokud se jedná pouze o záněty močových cest, pak to pravda není. Samozřejmě záněty zejména vnitřního genitálu toto riziko s sebou přinášejí.

Má cenu premenstruační syndrom nějak řešit, pokud mám jen trochu nateklá prsa a trochu mě bolí břicho /tak cca 2–3 dny před začátkem menstruace/.
Premenstruační syndrom s sebou nepřináší žádná zdravotní rizika ani současná ani budoucí, tedy léčit ho je důvod jen pokud Vám dělá potíže, které Vy chcete řešit.

Beru antikoncepci a v průběhu menstruace a ještě tak 2–3 dny po jejím ukončení mě hodně bolí hlava? Existují na to nějaké prášky,  když se nechci antikoncepce vzdát?
Zkuste užívat antikoncepci v kontinuálním režimu, tím menstruaci zrušíte a tím velmi pravděpodobně i bolesti hlavy. Spojují se nejčastěji 3, ale lez i 6 až 12 balení za sebou. Spojit lze jen tak zvaně monofazické přípravky, tedy ty, které mají všechny tablety stejné, kroužek nebo náplast.

DoktorExistuje nějaká prevence PMS?
Opravdová prevence neexistuje. Existuje jen léčba a omezení některých spouštěčů, jako je kouření, stres a kofein.

Co příznaky PMS zhoršuje?
Nadměrný příjem kofeinu, nikotin a stres.

Vyskytuje se PMS  u nějakých typů žen častěji?
Ne, medicína nezná pojem typ ženy.

Kdy už je porucha  menstruačního cyklu varováním a je nutná návštěva gynekologa?
Vyšetření jistě vyžadují velmi silná a častá krvácení, která vedou k nadměrným krevním ztrátám. Zcela jistě je nutné vyšetřit byť i krátká zakrvácení v odstupu rok a více po menopauze.

Je normální, když jsem v menopauze a třeba jednou za půl roku se mi objeví menstruace?
V prvním roce až dvou přechodu je to možné, ale později je každé nepravidelné krvácení vhodné vyšetřit pro riziko, že je prvním příznakem nádorových změn sliznice děložní.

Jaké jsou dnes nejčastější příčiny neplodnosti? Zdá se mi, že mám kolem sebe stále více párů, které to řeší.
Zatímco dříve byla dominantní příčina na straně žen, dnes je příčina prakticky z poloviny na straně mužů. Tam je to pak špatný spermiogram – málo spermií a zejména spermie defektní. U žen jsou nejčastější příčinou anovulace – tedy neuvolňování vajíček a neprůchodnost vejcovodů. Významně se na Vámi zmiňovaném vývoji podílí odklad reprodukce do vyšších věkových kategorií.

Co ještě jiného může způsobovat bolesti prsu než to, že mám před menstruací?
Pokud jsou tyto bolesti vždy před menstruací, pak se jiné příčiny bát nemusíte. Jinak bolesti mohou způsobovat změny tkání v prsu ve smyslu tak zvaných mastopatií, úrazy, vzácně zánět nebo nádory. Do prsů se také mohou projikovat bolesti způsobené útlaky nervových kořenů při špatném držení těla či poruše statiky páteře nebo záněty nervů, například při herpes zoster.

Reklama