Zdraví

Překvapivé zjištění amerických vědců

Vědci zjistili, že mnozí dinosauři trpěli rakovinou.
Jejich nádory byly podobné nádorům lidským, což prokazuje, že rakovina existuje bez podstatných změn již velmi dlouhou dobu.
Nemoci jsou stejné, bez ohledu na to, jaký tvor je postihnut,” tvrdí radiolog Bruce Rothschild z Northeastern Ohio Universities College of Medicine v Rootstownu, USA. Rothschildův tým procestoval Severní Ameriku s mobilním rentgenem a prozkoumal více než 10 000 dinosauřích obratlů pocházejících z více než 700 muzejních exponátů. Zaměřili se na na známé dinosaury, jako jsou stegosaurus, triceratops a tyrannosaurus.

Pouze jedna skupina, hadrosaurus, trpěl rakovinou.
Výzkumníci objevili 29 nádorů v kostech 97 jedinců z této býložravé skupiny z období křídové éry, před nějakými 70 milióny let.
O nádorech dinosaurů se diskutovalo již dříve, tento průzkum je ale první, provedený ve velkém měřítku. Výzkumníci objevili, že některé kosti, vypadající jako postižené rakovinou, měly ve skutečnosti pouze špatně zahojenou zlomeninu.
Není s určitostí známo, co způsobilo rakovinu u hadrosaurů, třebaže Rothschild poukazuje na to, že se živili jehličnatými stromy, které mají vysoký obsah karcinogenních látek.
Také složení jejich kostí nasvědčuje, že byli teplokrevní, což mohlo zvýšit riziko onemocnění rakovinou.

O nemocích dinosaurů toho víme velice málo,” konstatuje paleontolog David Norman z University of Cambridge ve Spojeném Království. “Proč by hadrosauři měli být náchylní ke zranění na ocase, je fascinující otázka, i když definitivně zůstane bez odpovědi.” Tato zvířata se mohla dožívat neobvyklé dlouhověkosti, a tím umožnit nádoru, aby se vyvinul.
Nejběžnějšími nádory byly hemangioma – nezhoubné nádory krevních cest, kterými trpí asi 10 % lidí. “Kdyby si tyto kosti prohlédl patolog, dospěl by ke stejné diagnóze,” tvrdí Rothschild. Edmontosaurus, dosahující 3,5 m, byl k rakovině nejvíce náchylný, a také jediný druh, u kterého byl nalezen zhoubný nádor. Přibližně 3 % jeho kostí obsahovaly nějaké nádory.

Rakovina byla objevena ve všech organismech, od korálů po andulky, ale četnost jejího výskytu není u většiny druhů známa. “Znalost, co způsobilo nádory divokým a vyhynulým zvířatům, by nám mohla pomoci léčit a předcházet nádory u lidí,“ říká Rothschild. Studium muzejních exponátů by mohlo objasnit, jak se tyto nemoci vyvíjely, dodává.

 

Přeloženo a upraveno podle: http://www.nature.com/nsu/031020/031020-2.html    

       
   
09.01.2004 - Zdraví - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Vivian [*]

  Minda: no jasně má prý taky terapeutické účinky a příznivý vliv na průběh zejména neurologických onemocnění, ale tady se proti tomu brojí, protože z toho stát nic nemá (zato karcinogenní cigarety se mohutně propagují, protože stát z nich má slušnou sumičku z daní)
  Ale nic se nemá přehánět, já bych tu trávu brala spíš jako lék, jsou lidi, kterým je obrovskou úlevou třeba při migrénách... ale "huliči", který hulej jen pro ten pocit "vysmátosti"... no nevím...

  superkarma: 0 10.01.2004, 01:11:40
 2. avatar
  [7] Minda [*]

  Bobi: No faaajn, to se mi ulevilo, takze kourit se muze, jo?
  Smrcky tedy ozuzlavat urcite nebudu...

  superkarma: 0 10.01.2004, 00:15:20
 3. avatar
  [6] kubikm [*]

  Aja: jsi príma holka, klikni si pod článek a přečti si to v originále, proto to tam je, to je zdroj, víš

  superkarma: 0 09.01.2004, 20:01:04
 4. avatar
  [5] Bobi [*]

  Minda: naštěstí ne
  Aja: Jitka Kubíková není Jindřiška

  kubikm: vždyť tam píšou o těch pryskyřicích s obsahem karcinogenních látek.
  Maso je nebezpečné spíš obsahem nasycených tuků, které zvyšují riziko srdečně-cévních chorob, rakovinotvorné látky obsahuje pouze uzené

  superkarma: 0 09.01.2004, 17:09:26
 5. avatar
  [4] Minda [*]

  kubikm: Jojo, vypada to, ze uz i trava je karcinogenni, takze raci nekourit...

  superkarma: 0 09.01.2004, 14:39:53
 6. avatar
  [3] Aja [*]

  Jindřiško, nepodepiseješ se teď pod články z Plusspresu?

  superkarma: 0 09.01.2004, 13:00:50
 7. avatar
  [2] kubikm [*]

  mě tedy zaujalo to, že tím onemocněl je býložravý...říká se, že maso je nebezpečné...a to tehdy nebyly pesticidy a jiné otravné látky...

  superkarma: 0 09.01.2004, 10:28:14
 8. avatar
  [1] Žábina [*]

  Rakovina holt přežije všechno ...i dinosaury...

  superkarma: 0 09.01.2004, 09:52:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme