.

Překonejte svůj strach z létání!

Cestování

Překonejte svůj strach z létání!

Pilot letecké společnosti British Airways přináší 10 základních tipů, jak na to.

Před několika dny jste si mohly přečíst ZDE zpověď aerofobičky. Pokud trpíte podobně a přesto chcete, nebo musíte létat, přečtěte si, co radí odborník. Nejen ČSA se zabývá aerofobií postiženými llidmi, jako jsem já.

Podobné kursy pořádají některé větší letecké společnosti po celé Evropě. Výjimkou není ani British Airways. Právě u největší britské letecké společnosti učí, jak se zbavit strachu z létání již více než 30 let kapitán s příznačným jménem Steve Allright (jméno se dá přeložit jako Vše v pořádku). Jeho kurzy prošlo více než 50 tisíc účastníků a 98 % u nich se skutečně svého strachu zbavilo. Právě kapitán Steve přináší pár základních tipů, jak se strachem pracovat.

1

1. Nastudujte si, jak funguje letadlo

Zjistíte, že letadlo je jedním z nejdokonalejších lidských vynálezů. Funguje na celé řadě vzájemně propojených systémů. Pokud jeden systém vypadne, je v letadle celá řada jiných, které stroj udrží ve vzduchu. Ještě nikdy se nestalo, aby leteckou nehodu způsobila jedna technická závada. Ve všech případech šlo o souhru několika velmi nešťastných náhod.

2. Dostaňte se do kůže letušky nebo pilota

„Palubní personál promiluje létání. Je to naše práce, a kdyby to bylo nebezpečné, tak bychom ji nemohli vykonávat. Chcete-li pracovat se svým strachem z létání, představte si motivaci pilotů a letušek. Zároveň, pokud vám během letu nebude zrovna do zpěvu, obraťte se na někoho z palubní posádky. Všechny letušky a stewardi jsou školení k tomu, aby vám pomohli,“ říká Steve Allright, pilot ve službách British Airways.

3. Turbulence jsou normální

Mnoho lidí trpí strachem především z turbulencí. Ty sice jsou nepříjemné a nepohodlné, ale v žádném případě nejsou nebezpečné. Neexistuje případ, kdy by způsobily vážnou nehodu. Je o zcela normální součást létání. Letadla jsou konstruovaná právě s ohledem na existenci turbulencí a jejich zvládnutí patří k základům výcviku každého pilota.

4. Letadlo je kluzák

Další z velkých obav mnohých cestujících je ta, podle které může zapříčinit pád letadla selhání motorů. Každé letadlo má minimálně dva a stává se opravdu velmi zřídka, že by vypadly oba. Navíc, letadlo létá díky křídlům, nikoliv díky motorům. Kdyby přeci jen motory vypadly, je letadlo schopné fungovat jako kluzák a doplachtit do bezpečí.

5. Kontrolujte své dýchání

„Cítíte-li úzkost, zadržte na chvíli dech, potom se zhluboka nadechněte dovnitř a zhluboka vydechněte a tak pokračujte, dokud se alespoň trochu neuklidníte,“ říká kapitán Steve Allright z British Airways.

6. Používejte svalové kontrakce

Hluboké dýchání kombinujte se svalovými stahy. Nejefektivnější je stahování sedacích svalů, při kterém dochází k překonání jiných nervových vzruchů proudících přes páteř, které způsobují váš stres.

7. Důvěřujte svým pilotům

Létání je statisticky zdaleka nejbezpečnějším způsobem přepravy. K dopravním nehodám dochází zřídka kdy. Je sice pravdou, že na většině dopravních nehod má svůj podíl lidská chyba, přesto patří piloti dopravních letadel k nejvíce vyškoleným a zkoušeným profesionálům na planetě. Prochází náročným výcvikem. Před tím, než usednou do pilotní kabiny dopravního letadla, musí nalétat tisíce hodin na menších strojích. Každých šest měsíců jsou dále testováni na trenažerech. Důvěřujte proto svým pilotům.

8. Důvěřujte řídícím letového provozu

Společně s piloty jistí bezpečnost leteckého provozu a jsou vlastně jejich druhýma očima. Jde opět o vysoce školené profesionály, kteří prochází skutečně tvrdým výcvikem a přijímacími procesy. Uvědomte si, že vaše letadlo není v rukou pouze jednoho pilota, ale několika dalších lidí, kteří bedlivě sledují přísná pravidla leteckého provozu, abyste do svého cíle doletěli v pořádku.

9. Používejte svou představivost

Po celou dobu letu si představujte například, jak jste přistáli, vystupujete z letadla a na letišti vás vítají vaši milovaní. Nebo si představte ten úžasný pocit, když se najednou ocitnete v některé z tropických zemí a před vámi je dlouhá a úžasná dovolená. Tyto pozitivní představy toho, co bude následovat po přistání, vám pomohou překonat nervozitu z letu.

10. Rozdělte si váš let na části

„Rozdělte si dobu vašeho letu na krátké úseky a pro každý si naplánujte nějakou činnost. Nejlépe neobvyklou, ke které byste se jinak nedostali. Třeba napište dopis, něco snězte a myslete přitom na své jídlo, přečtěte si časopis, pusťte si hudbu, učte se cizí jazyk. Tyto aktivity spolehlivě odvedou vaši pozornost od subjektivních pocitů z průběhu letu,“ dodává Steve Allright, pilot letecké společnosti British Airways.  

2

Tak co? Pomohly vám rady? No, mně tedy trošičku ano. Pan Steve na mě působí důvěryhodně. Nicméně stejně uvažuju nad nějakým tím kursem – člověk by měl investovat do své duše, stejně jako těla. všechno je totiž propojené a já se již třetím rokem vracím z dovolené s poněkud podlomeným zdravím...

Zdroj text a foto: Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat:

   
18.04.2016 - Zahraničí - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [22] negan.dem [*]

  To jsou velice užitečné rady, je vidět, že je dělal někdo zkušený :)

  Taky se bojím létání, takže po internetu hledám možnosti, jak se zbavit strachu z létání, ale prozatím jsem našel toto, takl doufám, že mi těchto 20 rad nějak pomůže ... :))

  superkarma: 0 10.04.2017, 16:40:28
 2. avatar
  [21] lalica [*]

  Já se svého prvního letu do Bergama přímo děsila. Byl to dárek k mým kulatinám a letěla jsem s dětmi. Od té doby to bylo mnohokrát, pořád mám veliký respekt a malou dušičku. Dlouhé lety nad 15 hodin mi také nedělají dobře/klaustrofofie a jiné fobie/. Travel Servis má velice nepohodlná úzká sedadla, ale prý neodporují hygienickým předpisům pro dlouhé lety.

  Mladší syn v roce 2013 přežil pád malého letadla v africké buši. Piloti i několik cestujících zahynulo. Moc jsme se tenkrát o syna báli, byl naštěstí jen lehce zraněn.

  superkarma: 0 22.04.2016, 07:49:24
 3. [20] Keltka [*]

  AnteaX — #18 To je přesně ono, dneska člověk neví...

  superkarma: 0 20.04.2016, 23:18:39
 4. avatar
  [19] peetrax [*]

  Loni, před svým prvním letem, jsem se šíleně bála, asi týden. Pustilo mě to až v noci před osudným dnem a místo toho se dostavilo těšení až euforie. A od té doby si to hrozně užívám a těším se na další a další lety.

  superkarma: 0 20.04.2016, 17:44:03
 5. avatar
  [18] AnteaX [*]

  Létání se nebojím, ale atentátů ano.

  1. na komentář reaguje Keltka — #20
  superkarma: 0 18.04.2016, 20:16:40
 6. [17] Anai [*]

  cherinka — #9 Tak to jsem se pobavila!!! Sml30Sml52 Oni to prostě myslí tak, že personál létání tak hrozně miluje, že .... no, ale jak jsem dostala, tak jsem předala. Roman Pacvoň, milý mladý muž, který mě kontaktoval coby redaktorku mi při osobním setkání vyprávěl, že dlouhá léta létal nadšeně, ale teď už mi trošku to přistávání taky vadí.... Já osobně ze všech povolání na světě nejvíce obdivuju piloty a letušky, pak personál v nemocnici... no a pak ty ostatní!

  superkarma: 0 18.04.2016, 19:16:52
 7. avatar
  [16] AmeA [*]

  Sml67Sml67 Sml22Sml22

  superkarma: 0 18.04.2016, 17:15:08
 8. avatar
  [15] carmi [*]

  wich — #14 Taky už s cestovkou nejezdíme. Letěla jsem dálkový let jen jednou charterem a byla to hrůza. Kolena jsem měla pod bradou, letadlo přetopené a když jsem díky tomu měla žízeň a zvonila na letušku, nikdo nepřišel 2,5 hodiny!

  Taky nelítáme s každou společností. S ruskou společností bych do letadla nesedla.Sml23 Ale takový Emiráty, Katar, ale i British Airways, s těmi se lítá dobře!

  superkarma: 0 18.04.2016, 13:46:57
 9. avatar
  [14] wich [*]

  Čím víc létám, tím víc to nesnáším. A chartrové lety, to je kapitola sama pro sebe. Za poslední roky jsem nezažila jediný dovolenkový let bez problémů, Travel Service si dokonce dovolí naprosto běžně obtěžovat zákazníky opravami letadel na jejich dovolené. To si nemohou dát letadla do pořádku před sezónou? Neřeknu problém s jedním letadlem, ale toto je snad již tradice - sotva se vzlétne, už je porucha... Takže už radši připlácíme a jezdíme mimo cestovní kanceláře a námi zvolenou leteckou společností, s cestovkou bohužel člověk nemá na výběr...

  1. na komentář reaguje carmi — #15
  superkarma: 0 18.04.2016, 13:09:48
 10. avatar
  [13] carmi [*]

  Já se hodně bála. Vyléčil mě až první dlouhý let. To člověk prostě nevydrží se třeba 10 hodin v kuse bát. V podstatě teď už zažívám trochu strach, ale ne nijak výrazný, jen při startu a přistávání. Když letím třeba do Španělska (lítám tam tak 3x do roka), připadá mi to srandovně krátký.

  Ani mi nevadí se dívat na Letecké katastrofy. Mě tam vždycky uklidní, že nakonec příjdou na to, proč ke katastrofě došlo a je to podkladem třeba pro úpravu letadel, aby se to příště neopakovalo. Ale tak týden před letem se na ně radši nedívámSml57

  superkarma: 1 18.04.2016, 12:19:11
 11. avatar
  [12] Jandywoman [*]

  cherinka — #9Taky mě to pobavilo, ... krásný slovní obrat. Člověk by hned měl chuť pracovat jako letuška Sml30

  superkarma: 0 18.04.2016, 11:11:59
 12. [11] RybkaL [*]

  Z vlastní zkušenosti mohu říct, že malé děti to zvládají bez problémů a i palubní personál je k nim dost vstřícný. Hlavně vzít něco na zabavení a toho pro děti existuje spousta.

  superkarma: 0 18.04.2016, 10:33:40
 13. avatar
  [10] Rybulka [*]

  Tak promilované létání zní zajímavě, jen bych ještě od pana pilota potřebovala poradit, co s malým dítětem, které cestuje s námiSml52

  superkarma: 0 18.04.2016, 10:18:20
 14. avatar
  [9] cherinka [*]

  Létám ne sice často, ale ráda. A v "návodu" jak létat, mě teda zaujala věta - "Palubní personál promiluje létání". S kým? Spolu? Nebo s cestujícími? Sml30

  1. na komentář reaguje Jandywoman — #12
  2. na komentář reaguje Anai — #17
  superkarma: 2 18.04.2016, 09:55:47
 15. [8] bobani [*]

  zatím jsem letěla 3 x bez problémů . kdybych mohla , létám stále

  superkarma: 0 18.04.2016, 09:26:58
 16. avatar
  [7] Hanula [*]

  Sml16létám často a létám rádaSml22

  superkarma: 1 18.04.2016, 08:58:56
 17. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Vzhledem k tomu, že jsem poprvé letěla jako desetiletá v roce 1969 do Bulharska a pak několikrát po republice a po revoluci mockrát na dovolenou a dokonce i do Ameriky, tak nějaký velký strach z létání nemám. Je fakt, že mám trochu nepříjemný pocit z toho, že jsem tak vysoko v takovém malém poměrně křehkém stroji a že kdyby se letadlo zřítilo, tak není šance na přežití, ale tyto myšlenky se snažím zahánět s tím, že těch leteckých nehod je daleko méně než třeba automobilových.

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:50:05
 18. avatar
  [5] marianaant [*]

  My jsme absolvovali pro nás nejdelší trasu a to Praha , Moskva, Irkutsk . Z Moskvy jsme letěli ruským letadlem tak to byl zážitek. Zpět jsme letěli Irkutsk , Petrohrad a do Prahy českým letadlem. Byl to zážitek a ani jsem se nebála.

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:42:01
 19. avatar
  [4] datura [*]

  Poprvé jsem letěla loni, ve svých 66 letech. Bála jsem se hodně, ale pak se mi to líbilo, hlavně vzlet vzhůru a pohled na zasněžené a sluncem ozářené Alpy byl opravdu nezapomenutelný. Sml59

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:37:13
 20. [3] Andreadornova [*]

  Chystáme se letět letos a bude to naše premiéra Sml16

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:29:42
 21. avatar
  [2] denkas [*]

  Já letěla jen vyhlídkový let a byla sem nadšená..

  superkarma: 0 18.04.2016, 08:17:14
 22. [1] murat [*]

  Pro mě to byl nepřekonatelný problém dlouho. Ale po zkušenostech s celonočním cestováním busem, kdy jsem další den nemohla fungovat z nevyspání a stresu jsem to nakonec dala. Nejtěžší pro mě bylo srovnat se s pocitem, že na tak malém protstoru je nacpáno tolik lidí a kdyby se něco stalo a vypukla panika...Sml28 . Snažila jsem se koukat jen před sebe a vydýchat to. Když se letadlo vzneslo do vzduchu všechno spadlo a teď už se na let vyloženě těším. Za pár hodin je člověk tam, kam by se trmácel dlouhé hodiny nebo dny... Sml22Sml67

  superkarma: 1 18.04.2016, 08:04:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme