Zdraví

Překonejme podzimní splín

Po všeobecně kladně přijímaném období zvaném babí léto, přicházejí obvykle dny a týdny, kdy se na nás sluníčko neusměje a neusměje. Je v lepším případě pošmourno, většinou však prší, dny, i tak nepříliš dlouhé, se zdají být ještě mnohem kratší, a spolu s kapkami deště se na nás snáší i podzimní splín.

Takové chmury většině z nás dokáží docela znepříjemnit život – najednou máte pocit, že se vám nic nedaří, nemáte žádné nápady, cítíte se unaveně a do ničeho, ale vůbec ničeho se vám nechce. Navíc pohled ráno do zrcadla naznačuje, že s vámi asi není něco v pořádku, a ani krabička s barvou na líčka neposkytne příliš účinnou pomoc.

A přitom i v tomto období najdete všelijaká potěšení pro tělo i duši, která vás spolehlivě povzbudí a vrátí vám zase chuť do života – nebo aspoň do následujícího dne. Stačí jen trošku se zamyslet nad tím, co vlastně s sebou podzim přináší a plně toho využít, když už máte pocit, že vás ty chmury umoří.

Jednou z možností je vyrazit do lesa, tedy pokud zrovna nelije jako z konve. Jemné mrholení a mlha nejsou na závadu, spíš naopak. Teple se oblečte, pořádně obujte, něco k snědku a termosku s teplým čajem určitě unesete, a s osobou vaší duši milou se vydejte do lesa, kam chodíte většinou jen za hezkého a teplého počasí. Košík na houby můžete vzít s sebou, v tomto období se dá v lese stále něco najít, ale pokuste se neproměnit tento výlet na pátračsko-sběračskou akci, prostě jen tak courejte mezi stromy a podle chuti si povídejte nebo taky klidně v souznění duší mlčte. Po pár hodinách brouzdání ve spadaném listí, nejlépe až se soumrakem, se vraťte domů. Uvidíte, že teplo, které na vás dýchne, budete vnímat úplně jinak, než když se vracíte třeba z práce. Dejte si teplou koupel s vůní, kterou opravdu milujete, a to by v tom byl čert, abyste se necítila lépe.

Pokud zrovna příroda není vaše hobby a jste naopak člověk, který nevytáhne paty z města, jak je rok dlouhý, zkuste si udělat hezky v duši návštěvou zajímavé výstavy. Ne snad, že by v galeriích obvykle panovalo bujaré veselí, ale jsou to místa, kde panuje příjemná atmosféra a – většinou – nějaká milá paní, která vám ráda poskytne více či méně zasvěcený výklad. Opravdu to není špatný pocit, uprostřed uplakaného odpoledne vstoupit do prostor dýchajících teplem, tichých a vydatně osvětlených, zapomenout na všední problémy a začít vnímat vystavené objekty. Zkuste a uvidíte, že hodinka či dvě takto strávené vás povzbudí a povznesou na duchu.

Zatím nic, co by bylo pro vás? Tak zkuste využít jiné podzimní vyražení, ačkoli, a to přiznávám bez mučení, tohle je dostupné spíš jen krajově. Právě teď přichází období, kdy se začnou ochutnávat mladá vína, a konec konců, mnohdy nejenom mladá. Nejste-li zrovna nepřítel tohoto moku, a máte možnost se na takový košt vypravit, neváhejte ani minutu. Nejde rozhodně o akci, kde se zpijete pod obraz, ani obvykle nehrozí, že se ve společnosti podroušených osob ocitnete. Ovšem, na rozdíl od výpravy do lesa, kdy můžete v tichosti rozjímat jen s jednou osobou na světě, v tomto případě je lépe domluvit se s přáteli. Abyste si takové odpoledne nebo večer dobře užila, nezapomeňte se pořádně najíst, vzít si pohodlné boty – celou dobu budete pravděpodobně popocházet a postávat – a pamatovat si, že všeho moc škodí – to abyste neměla druhý den nepříjemnou kocovinu.

Je-li pro vás výprava za vínem příliš komplikovaná, nabízí se další z podzimních lákadel pro mlsné jazýčky – martinské husy a zvěřina. Pokud si zrovna nehlídáte linii moc přísně, a to byste snad v tomto období nemusela, do plavek je daleko a zimní oblečení leccos milosrdně skryje, něco takového určitě ochutnejte. Nejlépe opět se společností, se kterou byste vyrazila na ochutnávku vína. Ono ani posezení v příjemné útulné hospůdce vaší náladě nepřitíží.

A pokud zrovna nechcete vystrčit nos z domu a chmury vám zaplavily duši? Pro tyto dny mám vlastní spolehlivý recept. Udělám doma hodně “útulno”, zapálím svíčky ve svícnech, nachystám něco dobrého k snědku a podle nálady a denní doby nachystám konvici dobrého čaje nebo láhev ještě lepšího vína, a snažím se užít si toho se všemi, kteří jsou zrovna doma.

Tohle všechno jsou mnou a mými kamarádkami vyzkoušené metody, nepříliš komplikované a finančně i časově nenáročné. Pochopitelně můžete dělat spoustu jiných věcí, třeba jít častěji plavat nebo cvičit, dopřát si saunu či masáž, odjet za sluncem do krajů teplejších, než jsou ty naše, pořídit si nový účes, obnovit šatník nebo cokoliv jiného, co vás potěší. Nicméně, máte-li i svůj zaručený způsob, jak zahánět podzimní splíny, možná je právě teď ta správná doba jej využít. Vždyť za pár neděl vypukne předvánoční šílenství, a to pak na nějaké chmury nebudeme mít nikdo moc času.

   
04.11.2004 - Zdraví - autor: Lucie Žáková

Komentáře:

 1. avatar
  [33] Vivian [*]

  gerda: jasně že se líp shazuje v zimě, ale pokud má někdo větší nadváhu a musí hubnout jaksi celoročně, pak je nesmysl se na to na zimu vykašlat...
  "eskymáci" jsou oplácaní, protože žijí takřka celoročně v teplotách pod bodem mrazu a jejich tělo se tukovou vrstvou chrání proti extrémním teplotám. Myslím, že v Čechách zrovna není nutné udržovat si pneumatičku kolem pasu, anžto tady mrzne sotva pár týdnů v roce .

  Žížala: hubnutí nejsou jen studený zeleninový salátky Myslím, že shazování nadváhy není žádný patologický proces (že by lidi ohrožoval na ztrátě imunity) a že se toho dá docílit i zdravě. Jasně, pokud nasadíš hladovku nebo sníš denně jedno jalbko a jogurt, s největší pravděpodobností onemocníš. A asi nejen chřipkou. Ale pokud budeš shazovat kila tím, že se prostě budeš zdravě stravovat, fakt NENÍ důvod, proč se zdravou životosprávou na podzim skončit a začít zase až na jaře

  Uznávám fakt, že v zimním období je metabolismus o něco pomalejší, což souvisí s tendencí organismu podržet si na zimu jisté tukové zásoby - atavismus, v dnešní době nadbytku jídla již zbytečný.)
  Mám ale takový dojem, že spousta lidí se na "zimní zásoby" akorát vymlouvá, protože jednak jsou Vánoce - svátky obžerstva, venku je zima a ono se tak krásně sedí za pecí a mlsá sladké a popíjí čokoládička, lenoší se, kouká se na televizi... Takže si to mlsání a válení za pecí prostě nějak musíme omluvit...

  superkarma: 0 04.11.2004, 17:16:45
 2. avatar
  [32] Léthé [*]

  Tak mě by jste určitě nalákali do vinného sklípku …a nemusel by to ani být sklípek,mohla by to být klidně i terasa ,ale hlavně ať je zastřešená ,je tam teplo a sucho a teče tam víno .
  Pak bych splíny podzimu mohla klidně i přežrat s dobrý jídlem a další co mě dobije na několik dnů je, vyrazit s kamarádkami…pozor!!! chlapa sebou nebrat ….někam na taneček . Tam si pořádně zmastit hubu a pak několik dnů jste rádi,že vůbec žijete a nějaké, jak je venku, vás nezajímá .

  A doma? Doma již od podzimu mám zapálené svíčky . Svíčky a vínečko nesmí chybět ani jeden večer .Připijím si pak klidně i s Borhyovou při zprávách , Dolinovou při počasí a při peříčku s tou hezonkou čupkou….nevím jak se jmenuje

  superkarma: 0 04.11.2004, 17:07:14
 3. avatar
  [31] Olina [*]

  podzimní mlha je nádherná, jednou jsem jela do práce a jak se válela jenom nízko nad zemí, vypadalo to, že pole je zasněžený a já se tak nějak začala těšit na sníh

  superkarma: 0 04.11.2004, 15:08:49
 4. avatar
  [30] L_B [*]

  jak psala JanaVi, taky mam rada podzim, ale jenom mimo mesto...
  jinak nedostatek svetla resim od podzimu do jara solarkem a to mi vyhovuje maximalne...1x tydne na par minut a hned mam vic energie - aspon na ten jeden vecir...

  superkarma: 0 04.11.2004, 13:50:54
 5. avatar
  [28] Žížala [*]

  Shazovat na zimu není logické protože tělo je tak prostě naprogramovaný aby si drželo zásoby. Jistě hubnout jde aniž by vás zkosila chřipajzna ale dá to podstatně víc práce a ovládání se - v létě ty studený zeleninový salátky přeci jen chutnají víc než teď když je venku sychravo a člověk má chuť na teplej čaj a bábovku.

  superkarma: 0 04.11.2004, 13:30:17
 6. avatar
  [27] gerda [*]

  dneska je zrovinka den jak malovaný, kdepak nějaký splín...a vivian - ještě něco, na té tukové vrstvě něco bude. Pro myslíš, že jsou Eskymáci tak oplácaní? Jinak by tam asi těžko přežili v mrazech, tak i proto se domnívám, že na zimu se zbavovat iluzorní "tloušťky" není moc rozumné. A líp se shazuje na jaře, to je prověřené.

  superkarma: 0 04.11.2004, 13:11:36
 7. avatar
  [25] Vivian [*]

  gerda: no uvidíme... já měla chřipku naposledy někdy na prvním stupni ZŠ. A teď zrovna (zase) hubnu (ale zdravě ). Tak pak dám vědět, jestli mě ta epidemie taky postihla

  superkarma: 0 04.11.2004, 12:50:57
 8. avatar
  [24] gerda [*]

  vivian: já to znám jinak - tlustí budou hubení a hubení studení:

  superkarma: 0 04.11.2004, 12:42:10
 9. avatar
  [23] Vivian [*]

  gerda: no jasně, tlustý budou zdravý a štíhlý dostanou chřipku jdu si dát dortík, ať na mě viry nemůžou

  superkarma: 0 04.11.2004, 12:26:11
 10. avatar
  [22] gerda [*]

  ad chřipka + hubnutí - já neříkám tak ani tak, ale na mý slova dojde

  superkarma: 0 04.11.2004, 12:12:43
 11. avatar
  [21] Vivian [*]

  gerda: lékař míní, že se nemá hubnout, aby člověk nedostal chřipku? no pokud budeš hubnout tak, že přestaneš jíst, tak asi jo...

  superkarma: 0 04.11.2004, 12:04:51
 12. avatar
  [20] JanaVi [*]

  Susina: Skořice a pomeranč, to je přesně ono

  superkarma: 0 04.11.2004, 11:57:16
 13. avatar
  [19] Susina [*]

  jo a pro ty, kdo vstávaj v šest a domů chodí za tmy - já vstávám lehce po pátý a v práci jsem nejmíň do půl šestý, takže tohle znám.... ale stejně, depku si nepřipouštím...

  superkarma: 0 04.11.2004, 11:40:35
 14. avatar
  [18] Susina [*]

  JanaVi: jo, čaje, to je ono... nejradši rooibosy s příchutěma pomeranče, skořice.. to mi pomalu navozuje už vánoce a doma to krásně voní...

  superkarma: 0 04.11.2004, 11:39:37
 15. avatar
  [17] gerda [*]

  vivian: no - každý podle svého rozumu. Já tady jen tlumočím mínění lékaře.

  superkarma: 0 04.11.2004, 11:37:59
 16. avatar
  [16] Vivian [*]

  gerda: když se hubne zdravě, chřipajzna nehrozí musíš mít dostatek čerstvého ovoce a zeleniny = vitamínky. Proč by nemohla hubnout? Má to odkládat na jaro a zatím vesele kynout? Špeky ji před chřipkou neochrání

  superkarma: 0 04.11.2004, 11:28:34
 17. avatar
  [14] JanaVi [*]

  Ten článek je moc hezky napsaný, já mám ráda podzim, ale ne ve městě, to se při inverzi trochu dusím. Ale v neděli se chystáme s kamarády na delší výlet do lesů . A doma máme pořád spoustu svíček a teplý voňavý čaj ( a sušenky ...)

  superkarma: 0 04.11.2004, 10:45:10
 18. avatar
  [13] gerda [*]

  kosmokosmo: neblázni teď s hubnutím - to se na zimu vůbec nemá dělat, jen se oslabíš a sklátí tě chřipajzna!!!

  superkarma: 0 04.11.2004, 10:08:16
 19. avatar
  [12] gerda [*]

  nolwenn: Čechy pod Kosířem - no jasně! Nejkrásnější je to tam právě na podzim, když se zámecká zahrada začne barvit do krásy, je to tam hezké celoročně, ale největší paráda je právě v září a dál. Ještě bych chtěla připomenout nedaleké lázně Skalka, teď už jsou sice zavřené, ale minerální prameny tryskají stále a voda je zadarmo:))), tam je to taky hezké, kromtoho z vrchu lesíka je nádherný rozhled po celém okolí, skoro až na Hostýn a Tovačovskou věž...

  superkarma: 0 04.11.2004, 09:59:44
 20. avatar
  [10] gerda [*]

  moje rada je - svítit a svítit. Nejvíc mě deprimuje úbytek světla, ráno tma, večer tma, ale když si rozsvítím, už mi to tak nevadí. Zlepší mi to náladu.

  superkarma: 0 04.11.2004, 09:57:12
 21. avatar
  [9] Susina [*]

  podzimními splíny teda fakt netrpím. Proč taky - letos bylo tak nádherně, barevný podzim, sluníčko, navíc já miluju ty mlhavý rána... a i kdyby nebyly, na nějaké splíny nemám čas - když je venku ošklivo, využiju toho k jednomu z milionu druhů tvoření, kterýma se zabývám, a navíc k tomu přiberu dítě, takže paradoxně máme na sebe víc času a jsme víc spolu... takže jaký splín???

  superkarma: 0 04.11.2004, 09:30:01
 22. [8] Nolwenn [*]

  Letos je ten podzim vážně krásný. V sobotu jsme byli v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem (znáte? fakt hezké místo) a naše dvě cácorky (2,5 a 4,5 roku) se tam nádherně vyblbly ve spadaném listí : lítaly v tom, zahrabávaly se, dělaly "listy sněží", do toho svítilo sluníčko, děcka se chechtaly, bylo to úžasné. Jeden z těch momentů, kdy si člověk přeje, ať to neskončí.

  superkarma: 0 04.11.2004, 09:13:15
 23. avatar
  [7] Křeček [*]

  Taky dělám v listopadu předvánoční úklid, abych si tím nekazila náladu před vánocema

  superkarma: 0 04.11.2004, 08:55:01
 24. avatar
  [5] Křeček [*]

  Miluju podzim a barevné listí (letos na to už přišla i dcera a chodíme na něj spolu) a když je večer a ráno tma, zapalujeme si k jídlu svíčky a máme v kuchyni útulno

  superkarma: 0 04.11.2004, 07:51:59
 25. avatar
  [4] Janinas [*]

  Já jsem měla minulý týden v pátek dovolenou a ve čtvrtek byl svátek, takže jsem nemusela do práce. Naplánovali jsme si s dětmi a manželem návštěvu kina a pak večeři. Tak dobře mi už dlouho nebylo. Ke štěstí stačí opravdu málo - uvědomit si v tu správnou chvíli, že tohle je to pravé štěstí. To, že jste jako rodina pohromadě, jste zdraví a spokojení.

  superkarma: 0 04.11.2004, 07:44:49
 26. avatar
  [2] Žížala [*]

  Letošní podzim je tak nádhernej a letošní jablka tak šťavnatý že snad nikdo deprese na počasí snad ani svádět nemůže, ne ?

  superkarma: 0 04.11.2004, 06:48:39
 27. avatar
  [1] kosmokosmo [*]

  Konecne se veci nazyvaji pravymi jmeny a nikdo tu nevnucuje depresi....dik Lucko, mas pravdu ja bych si na chmury dala cokoladu......jo jo, ale vcera jsem zacla hubnout

  superkarma: 0 04.11.2004, 02:35:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme