Čtenářka RosaGloriaDei neví koho bude volit, rozhodně však ví, koho volit nebude. A v titulku ještě chybí důstojně reprezentujícího. Děkuji Vám RosoGlorioDei za příspěvek.

Hezký den, již od minulého týdne vím, že k tomuto tématu bych se moc ráda vyjádřila, jen ještě sama netuším, za jaký konec svůj příspěvek „chytit“.

Nejspíš začnu tím, co bych od našeho prezidenta očekávala. Měl by to být člověk moudrý, sečtělý, pokorný, měl by myslet na naše, ne na své, blaho, měl by vědět, „která bije“ v každé situaci, většina lidí by ho měla mít ráda, měl by mít přirozenou autoritu i sociální cítění. Také by po jeho úřadování měla zůstat v naší historii stopa, na kterou budeme pyšní jak my, tak naši potomci. Neměl by být pouhou figurkou, která tu bude jen proto, že někdo přece ten novoroční projev pronést musí.

A teď k tomu, koho z kandidátů bych rozhodně nechtěla a proč. Začnu ženami.

Nechci Janu Bobošíkovou a nechci ji proto, že prezident by měl být především inteligentní. Když na otázku Jana Krause, koho a proč by nevolila ona, odpověděla, že pana Fischera, protože ještě nikde pořádně nekandidoval, opravdu mě „dostala“. Ona sama má těch kandidatur za sebou dost, mimo jiné byla při minulé prezidentské volbě nominována za KSČM (tento fakt samotný mi vůbec nevadí, ale nemám ráda lidi, kterým je úplně jedno, čí vlajka jim zrovna vlaje nad hlavou).

Táňu Fischerovou si jako hlavu našeho státu neumím představit jednoduše proto, že z ní na mě nevyzařuje žádná autorita. Srdce má nejspíš na správném místě, a tak prospěšnější bude, když zůstane u svých dosavadních aktivit.

Mezi muže, které si na Hradě rozhodně neumím představit, patří Vladimír Franz, Tomio Okamura a Karel Schwarzenberg. Důvod u prvního z nich je přízemní, já vím, ale přece jen bych byla ráda, kdyby náš pan prezident vypadal jako jeden z nás, to pan Franz rozhodně nevypadá (upřímně, tato jeho potřeba odlišit se, musí mít někde v hloubi jeho duše skrytý důvod, člověk ze sebe neudělá plakát jen tak). Ani pan Okamura nevypadá jako průměrný Čech, je zcela jistě dobrý manager, pro mě je to však kandidát, který se chová především „tržně“, na poptávku reagoval nabídkou, umí mluvit, mohl by budoucímu prezidentovi dělat tiskového mluvčího. A proti panu Schwarzenbergovi, jehož celé jméno zní Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg, zase protestuje mé vlastenecké já, způsob, jakým používá náš rodný jazyk, ve mně vyvolává pocit, že je cizinec, byť vím, že české občanství má.

Přemýšlela jsem nad Jiřím Dienstbierem a nejspíš o něm budu za pár let přemýšlet znovu, stojí však na samotném prahu „volitelnosti“, kdyby se zrovna osvědčil a byl zvolen na dvě funkční období, co pak s ním v jeho padesáti? Je to jen řečnická otázka, nicméně si myslím, že člověk lehce přes čtyřicet ještě nedokáže mít nad spoustou věcí ten správný nadhled.

Komu nakonec dám svůj hlas, to vám nepovím. Ne, že bych nechtěla, já to totiž ještě sama nevím (zde v anketě jsem jej dala Janu Fischerovi). Přiznám se, že se maličko škodolibě těším, jací kostlivci začnou s blížící se volbou vylézat ze skříní našich kandidátů. Nicméně: „Není na světě člověk ten, co by se zalíbil lidem všem…“ Předem je jasné, že ať už se stane hlavou státu kdokoliv, spokojená bude jen část populace.

Přeji celému našemu národu, ať v jeho čele stane člověk chytrý, slušný, poctivý a empatický (to vše v co největší míře, prosím), který bude důstojným reprezentatem České republiky.

RosaGloriaDei
Text nebyl redakčně upraven


Koho chcete za prezidenta, nebo prezidentku?

  • Co je pro vás při volbě nejdůležitější?
  • Vadí vám komunistická minulost některých kandidátů?
  • Co pro vás prezident znamená?
  • Co si myslíte o škrtání hlasů.
  • Je podle vás podpis senátora 5 000 krát a poslance 2 500 krát důležitější než podpis občana?
  • Přijde vám lepší přímá volba, nebo jste pro návrat starého modelu volby?

Těch otázek mne napadá strašná spousta, i vy můžete napsat o tom, co vás nejvíc štve, nebo zajímá.

Vše směřujte na redakční mail

redakce@zena-in.cz

A já dnes kolem 16. hodiny jednu z vás za příspěvek odměním krásnou květinou doručenou až k vám domů!

Reklama