Bizarní tvary, neobvyklé materiály, a bezbřehá fantazie, tak bych velmi stručně charakterizovala přehlídku mladých oděvních designérů v rámci podzimního Designbloku. Daria Makeeva, Kateřina Plamitzerová a Lukáš Spilka vkročili do světa oděvního designu opravdu odvážně.

Kostel sv. Šimona a Judy v Dušní ulici byl opět svědkem fascinující ho divadla, ze kterého jsem odcházela plná úžasných dojmů. V uších mi dlouho doznívala dunivá hudba smíšená se švitořením ptactva, a hlavou běžel film plný fantaskních obrazů.

Čtěte také:

 

Vše v dokonalé harmonii.

Tak jako hudba i modely ve mně vzbudily dojem nadpozemskosti a jiného světa, ale zároveň sepjetí s přírodou a jejími kořeny.

Nevím, jaké bylo zadání, a čím se designéři inspirovali, ale v každém případě ve mně vyvolaly silné emoce. Nutili mě přemýšlet, a nenechat lhostejnou a o to přece v umění jde. Kladete si otázky a zároveň trochu závidíte tu nekonečnou sílu fantazie.

Už to není jen myšlenka, nápad, která se hodí na papír, co snese všechno, už je to trojrozměrné dílo, které musel někdo stvořit a v sobě obhájit.

Já vím, že vás možná napadne otázka „nositelnosti“. Ale ta byla na této přehlídce nepodstatná. Oděvní design je vyjádření názoru na svět skrze oděv.

Dovolila bych si citovat slova přední oděvní designérky Liběny Rochové, která nejen že nemohla chybět, ale sama je už tradičně součástí Designbloku.

„Odmítám pracovat na kolekcích, které by musely zohledňovat trendy dané sezony.“

Podívejte se na jednotlivé kolekce:

Lukáš Spilka

Daria Makeeva

Kateřina Plamitzerová

Foto: Michal Protivanský

Čtěte také:

Reklama