Domácnost

Přehledné úspory energie díky novým štítkům

Energetické štítky domácích spotřebičů procházejí změnami nařízenými Evropskou unií. Do konce roku 2011 budou přeštítkovány skupiny praní, mytí a chlazení. V následujícím roce se změna bude týkat i sušení a pračky se sušičkou. Další skupiny, například mikrovlnné trouby, na své štítky teprve čekají. Prodejci nyní mohou doprodat zboží, které mají se starým štítkováním skladem.

Změny schválené Evropskou komisí na konci roku 2010 jsou pro produktové řady společné v několika bodech: jednotné štítky platí pro všechny členské země, nově vznikly energetické třídy A+, A++, a A+++, nový štítek je jazykově neutrální, místo písma se používají piktogramy.

whirlpoolHlavním důvodem pro změnu byla energetická třída A, která byla oficiálně nejvyšší možná. Mnoho spotřebičů ale již překonalo hodnoty nutné pro zařazení do třídy a výrobci začali používat A-20%, A-30%. Tyto hodnoty znamenaly, že spotřebič je o uvedené procento úspornější než jeho obdoba ve třídě A. „V našem portfoliu je množství výrobků, které mají výrazně nižší energetické nároky, než nařizuje kategorie A, proto tyto změny vítáme. Pro zákazníky bude nový systém určitě přehlednější,“ komentuje změny Ján Živný ze společnosti Whirlpool. Tato slova potvrzuje i Eva Kučmášová za značku Bauknecht: „Výrobky značky Bauknecht jsou ve většině případů v energetické třídě A++ a lepší, nové štítkování tak přinese větší přehlednost.“

Novinkou je také nutnost uvést roční spotřebu energie, roční spotřeba navíc nově zahrnuje i spotřebu v režimu stand-by. U praní se spotřeba nově počítá z více běžných programů a teplot, aby bylo docíleno větší objektivity. Roční spotřeba energie u mytí je měřena při standardním cyklu při náplni deklarovaného počtu sad a energie v pohotovostním režimu.

   
04.11.2011 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [2] Martina59 [*]

  Já jsem si průkaz energetické náročnosti budovy nechala dělat přes internet spokojenost

  superkarma: 0 13.04.2013, 11:40:46
 2. avatar
  [1] astra [*]

  Ještě mi tady chybí údaj že i spotřeba vody u praček a myček  je na energetickém štítku jinak uvedena Sml80Konečnou hodnotu vody na štítku si u pračky musí spotřebitel vydělit  220   a u myček 280 .

  superkarma: 0 04.11.2011, 09:52:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme