.

Předvánoční Vídeň: Jet tam, nebo zůstat v teple doma?

Cestování

Předvánoční Vídeň: Jet tam, nebo zůstat v teple doma?


Hlavní město Rakouska – Vídeň – je místo slavné nejen díky telecím řízkům, dortu Sacher, světoznámé delikatese Mozartovy koule, zábavnému parku Prátr, kavárnám, galeriím a muzeím. Jedním z turistických lákadel jsou i vídeňské předvánoční trhy. Vyplatí se za nimi jet několik stovek kilometrů? Jsou opravdu tak výjimečné? Ano, nebo ne? A jestli ne, tak co je pak tím nejžhavějším vídeňským lákadlem?       

 

Vídeň – cizina co by kamenem dohodil

Dostat se dnes do Vídně není žádná extra věda. Za nepříliš vysokou cenu vás tam pohodlně odveze hned několik autobusových dopravců, zvýhodněné jízdenky nabízí i České dráhy a cestovní kanceláře organizují jedno či vícedenní poznávací zájezdy. Ubytování pro dva se snídaní lze sehnat zhruba za padesát euro za noc, jedna jízda metrem stojí jedno euro sedmdesát a existují samozřejmě i zvýhodněné jednodenní, třídenní a týdenní jízdenky. S vyššími cenami počítejte v restauracích a kavárnách, naopak například odborné knihy o umění nebo světové historii jsou v Rakousku k dostání za daleko méně, než za kolik by byly v Čechách, ovšem většinou pouze v německém nebo anglickém jazyce.     

 

 

První prosincový víkend

Poprchává, davy lidí se tísní ve frontě před vídeňskou výstavní síní Albertina. Tento víkend mají poslední možnost vidět výstavu slavného Vincenta Van Gogha, a tak umanutě čekají – klidně i dlouhé hodiny. Všem je zima. Stovky stánků v ulicích nabízejí širokou škálu nepotřebných věcí, které doma ještě nemáte – a nebo máte, ale už jste na to zapomněli. Že nedisponujete hotovostí? Nevadí! Dnes dokonce i pouliční prodejci nabízejí možnost platby platební kartou. K dostání jsou tu pečené kaštany, svařené víno i dozlatova usmažené bramboráčky, také uzeniny všech tvarů a velikostí, smaltované šperky, pletené čepice a rukavice, dřevěné artefakty, vánoční ozdoby, hračky, knihy nebo sošky svatých – vše krásně naaranžováno k potěše očí a ke svodu peněženky. A jestli vám nabídka nestačí, svou vroucí náruč otvírají i všechny velké obchodní domy – ve Vídni začal adventní čas a s ním i tradiční vánoční ždímání bankovních účtů!

 

 

Odpolední vlezlo

Prsty u nohou zebou, kouří se nám od pusy. Kavárny i restaurace v ulicích centra města jsou nabité k prasknutí. Míjejí nás desítky turistických skupin, slepě následují své průvodce s vlaječkami v rukou, hlavně aby stihly všechno oběhnout, za chvilku je tma. Bloumáme od výkladu k výkladu, bolí nás nohy a hledáme onu romantiku, o které se všude tak mluví. Před kostelem Svatého Karla Boromejského si hrají rakouské děti ve vlhké slámě, po kočičích hlavách vídeňského centra tak nějak smutně klapou koňská spřežení, na náměstí Svatého Štěpána ani na Příkopech není k hnutí, tu a tam se mezi turisty objeví super elegantně vyhlížející pár s chrtem na vodítku. Vídeňská elegance asi… 

 

 

Konečně romantika!

Po setmění se náladu města rapidně mění. Z nevrle opršelé sychravé Vídně se stává krásné místo na zemi. Pulzující davy turistů utichají, najednou je člověku uprostřed těch všech lidí dobře. Upíjíme horké svařené víno a procházíme narvané ulice, které ještě před hodinou vypadaly všedně, nudně a šedivě. Vánoční výzdoba velkolepě svítí, kdesi v dálce hrají koledy, na náměstí mezi stánky nacházíme vystavené a malebně nasvícené dřevěné betlémy. Kolem nás to švitoří: němčina, slověnština, maďarština, angličtina i čeština. Hlavně se neztratit!

 

 

Za kulturou do Vídně? Vyrazte na výstavu!

Máte chuť zajet si do Vídně a ke štěstí vám nestačí koukat do barevných výloh a na nabídku stánkařů, která je téměř identická s tou, co najdete v každém větším českém městě (vynecháme-li tedy vietnamské prodejce)? Tak pak neváhejte a vyberte si z množství vídeňských výstav. Vstup se pohybuje okolo 9 euro za osobu, studenti a senioři nad šedesát let mají po předložení průkazu slevu, a vůbec nejde o akce pořádané pouze pro tu nejerudovanější elitu, na kterých se uzíváte do němoty. Naopak! Do vídeňských výstavních síní proudí široká veřejnost. A to nejen proto, že tam nemrznou palce u nohou!

 

 

V Belvederu máte aktuálně možnost vidět originály světoznámých děl Gustava Klimta, Egona Schieleho, Ferdinanda Georga Waldmüllera nebo Oscara Kokoschky. Vynikající expozice klasiků výtvarného umění i soudobých umělců nabízí Leopold muzeum a máte-li chuť na echt současné umění, na koncept a experiment, vydejte se do naproti stojícího Muzea moderního umění – do takzvaného MUMOKu.

 

 

Téměř všechny výstavní síně myslí na rodiny s dětmi, a proto je pro ně připraven speciální interaktivní program, který umožní rodičům v klidu shlédnout výstavu a hravým způsobem pomůže dětem pochopit, proč věnovat pozornost a zájem všem těm nudně vyhlížejícím uměleckým artefaktům.

 

              

 

Sečteno a podtrženo

Spojení předvánoční Vídeň zní sice navýsost krásně, romanticky a exkluzivně, ale nenechte se zmást. Celodenní procházka po přelidněném městě vás vyčerpá a náladu nezachrání ani tuplovaný svařák – cena dvě eura padesát. Naplánujte si raději kulturní program přes den a do víru ulic velkoměsta vyrazte až po setmění, tehdy vám ani ty davy turistů v centru nebudou připadat tak protivné. A co se týče nakupování – nečekejte zázraky. Ceny jsou v Rakousku výrazně vyšší a nabídka je dnes již lehce porovnatelná s tou českou. Ovšem jde-li vám výhradně o luxusní zboží, to ve Vídni najdete a ve velkém, to zase ne že ne.
   
17.12.2008 - Zahraničí - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] lujza222 [*]

  aaach Vianočná Viedeň už sa neviem dočkať.... naštastie je Bratislava - Videň len pár minút.

  superkarma: 0 30.05.2016, 10:56:55
 2. [42] Lenulexxx [*]

  my jsme byli ve Vidni prvni adventni nedeli a bylo to moc fajn. V ulicich nebylo ani moc lidi, na trzich krasne vanocni figurky, punc opravdu skvely a pecene brambory byly muj favorit :) Hrozne me prekvapilo ze vsichni lide byli desne v pohode, nikdo nikam nespechal a i turiste se chovali ukaznene, coz se treba o Praze rozhodne rict neda...

  superkarma: 0 18.12.2008, 16:26:53
 3. avatar
  [41] Ťapina [*]

  peetrax: Fakt? Toho jsem si nevšimla, když jsem tam byla. Fakt to byly záclony?

  superkarma: 0 18.12.2008, 12:29:33
 4. avatar
  [40] Odemětobě [*]

  Do Vídně jezdíme každý rok,asi i proto,že do ní máme blíž než do Prahy nebo Tábora.Nechci zanět nic tady u nás,je to jiné město od města,ale třeba Předvánoční trhy u nás v Kajově jsou přehlídkou fuseklí a zboží z tržnice,jen asi 5 prodejců má zboží patřící k adventu a Vánocům.Dcera bydlí v Brně,má stejný postřeh jako některé z Vás.Vídeň není vesnice,ale i ty davy lidí se k sobě chovají velmi slušně,usmívají se na sebe a umí se omluvit.Prostor na radničním náměstí je vkusně vyzdobený,v sobotu večer tam hráli živě koledy na dechové nástroje.Naše rodina tam jezdí na punč,opečené brambory,jahody v čokoládě a nasávat vánoční atmosféru.Tvořivá dílna pro děti na radnici je úplný balzám na duši.

  superkarma: 0 18.12.2008, 09:27:25
 5. avatar
  [39] Silveig [*]

  Ve vídni jsem byla minulý týden...nevšimla jsem si tedy dražšíš kaváren a nejvíc mne zaulaj punč

  superkarma: 0 17.12.2008, 19:46:41
 6. avatar
  [38] peetrax [*]

  Ťapina: dnes jsem jela šalinou přes Svoboďák a v jednom stánku jsem zahlídla, že prodávají záclony.

  superkarma: 0 17.12.2008, 16:46:34
 7. avatar
  [37] Petunie [*]

  Ve Vídni na trzích jsem se byla asi před 2 lety podívat, paráda. Udělali jsme si prohlídku centra, dali si punč, Sacher dort, zajeli k Schönbrunnu... Z hrníčku od punče, který jsem si nechala tehdá za 2 eura na památku, právě upíjím čaj .

  superkarma: 0 17.12.2008, 15:26:36
 8. avatar
  [36] Sonne [*]

  Předvánoční Vídeň? Určitě ANO, je to zážitek... A naprosto souhlasím s názorem *modry (30)

  superkarma: 0 17.12.2008, 15:24:37
 9. [35] Josephine [*]

  Je vidět, že autorka asi nestála frontu na van Gogha. Já ano a zima rozhodně nebyla, neboť v davu je teplo. Výstava rozhodně stála za to. Jen ti lidi, co v davu zapomínají na slušnost a rvou se jak utržení ze řetězu ne... By mě zajímalo, kolik lidí tam šlo jen kvůli té reklamě... Trhy jsem viděla jen trochu, zklamaly mě. Myslím, že letošní brněnské jsou lepší.

  superkarma: 0 17.12.2008, 15:00:09
 10. [34] arada [*]

  Já si myslím, že je to o tom jak to člověk pojme. Pokud opravdu jede pouze na vánoční trhy, tak se nedivím, že je zklamaný. Také mě nenadchly. Když to, ale dále spojí s prohlídkou Vídně, tak nemůže odjet zklamán. Letos jsem se byla podívat v Táboře a bylo mi to tak nějak bližší. Po celém Žižkově náměstí byly dřevěné stánky pouze s vánočním zbožím, staročeským jídlem, medovinou a svařákem. Pro děti byl uspořádán zvonečkový průvod. Také se hrálo loutkové divadlo a zpívaly koledy.

  superkarma: 0 17.12.2008, 11:55:01
 11. avatar
  [33] ToraToraTora [*]

  wich: snad příští rok, to už bude všechno vklidu. Dík

  superkarma: 0 17.12.2008, 10:55:17
 12. avatar
  [32] wich [*]

  ToraToraTora: Určitě se nenechej davy lidí odradit Já také nesnáším tlačenice, proto doporučuji dopoledne projít známé ulice, trhy a vůbec centrum města a když se po obědě začínají kupit lidé, vyraz na procházku parkem zámku Schönbrun a tu zakonči v kavárně pod zámkem. Trhy tam byly také. Užiješ si krásný den a spolehlivě se vyhneš davům.

  superkarma: 0 17.12.2008, 10:51:15

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] ToraToraTora [*]

  Chystám se dlouhodobě, stále si to slibuji a odkládám. Davy lidí mě odrazují, ale jednou tam určitě vyrazím:)

  superkarma: 0 17.12.2008, 10:46:30
 2. avatar
  [30] *modrá [*]

  Znám Vídeň úplně jinou než popisuje paní v článku a do předvánoční atmosféry se tam ráda vracím každý rok znova. naše trapné trhy s fuseklema se s tím nedají vůbec porovnat. ta krásná výzdoba a těch dobrot. Na hrnečky je záloha, kdo chce nechá si ho na památku, kdo ne, vrátí ho.A že je ve Vídni draho ? Nevím kam chodíte, ale já se tam najím v restauraci levněji než u nás. A navíc ! Rakušáci si hostů váží !

  superkarma: 0 17.12.2008, 10:43:18
 3. avatar
  [29] Anouk [*]

  Ťapina: No to by az tak nevadilo, ona ta zaloha odpovida prodejni cene noveho hrnku Aspon by bylo co vyrabet
  Rakouske trhy zatim neznam, na nemeckych se mi libi vune a pak tam mam nekolik oblibenych pochutin, na ktere obcas zajdu. Ale ze bych po trhu bloumala hodiny ty davy, pres ktere se neda projit, me rozciluji

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:53:19
 4. [28] a.... [*]

  Nejstrašnější vánoční trhy jsou v Praze na Smíchově. Z pódia vyhrává odpoledne popík osmdesátých let( včera tam byl Hložek),stánky plné kýčů, smrad ze spálených buřtů a mezi účastníky velmi silně zastoupena naše "diskriminovaná " minorita spolu s bezdovmovci. Vánoční atmosféra jak

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:43:48
 5. avatar
  [27] wich [*]

  Ťapina (17): To je dobře, že aspoň u vás se to hlídá, protože v posledních letech už se vánoční trhy od původního záměru notně vzdalují. U nás jsem letos ještě na trzích nebyla, tak se dnes nechám překvapit.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:42:11
 6. avatar
  [26] Zuzana N. [*]

  Ve Vídni jsme byli minulý týden ... krásná vánoční výzdoba, atmosféra a vynikajicí punč . Příští rok zase.
  Na hrníčky byla záloha 2,5 Eur.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:40:50
 7. avatar
  [25] Meander [*]

  Ťapina: Ty nevíš, jak já to mám se sklem v hospodách

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:40:47
 8. avatar
  [24] Meander [*]

  V Plzni jsou taky trhy (jak by taky ne, že jo). I jsem si dala punč, který chutnal přesně jako ti barevní pouťoví hadi z želé. Moc fujky. Ale je tam jeden stánek, kde mají opravdický punč buď s rumem nebo s ginem a dávají ho do pohárků s ovocem a ten je výborný.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:40:24
 9. avatar
  [23] Ťapina [*]

  Meander: Stejně jako sklo v hospodách, ne? Vlastně i tady jsem zažila nápoje v hrncích, v jedné maringotkové hospodě u Vltavy, kam chodí vodáci. Tam je skvělá atmosféra, právě i tím, že každý dostane hrnek a ještě každý pes jiná ves, co je zrovna po ruce

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:40:15
 10. avatar
  [22] Ťapina [*]

  Anouk: Asi byla, ale tady by se toho stejně půlka rozflákala, lidi se chodí na trhy ožrat. Medovinu mi tu někdo málem vyrazil z ruky, tak jsem ten proud, co se vychrstnul, aspoň nasměrovala na něj

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:38:57
 11. avatar
  [21] Anouk [*]

  Ťapina: A nebyla na ty hrnky nahodou zaloha?

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:36:29
 12. [20] a.... [*]

  Mně se na vánočních trzích v Rakousku a Německu nejvíc líbí, že dávají punč a svařák do vánočních keramických hrnečků a nerozlejvaj to do těch hnusných plasťáků. Punč na rakouských vánočních trzích jsem si velmi oblíbila
  Ťapina: Vrací se zpět, protože jsou zálohované nebo věříš tomu, že by v českých domácnostech neobohatily sbírku vánočních suvenýrů?

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:36:02
 13. avatar
  [19] Yasmineliv [*]

  Já ten článek beru jako výzvu, že mně se tam určitě líbit bude Já se tak těším, potřebuju načerpat atmosféru jako sůl

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:35:42
 14. avatar
  [18] Meander [*]

  Ťapina: Já bych měla trochu problém s tím, jak dobře jsou ty hrnky myté Neříkám, že musejí být špinavé, ale mně by to vadilo.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:33:38
 15. avatar
  [17] Ťapina [*]

  wich: No, tak tohle si v Brně posledních pár let taky hlídají - vánoční pochutiny a nápoje, rukodělné výrobky, ovčí vlna, pleteniny, vykrajovátka na cukroví a přírodní kosmetika, jinak nic.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:32:13
 16. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Takový punč, jako ve Vídni, jsem neměla ještě nikde. A nedostala jsem ho v chatrném plastovém kelímku, který člověk blbě chytí a polije se, ale v hrnku Kupodivu se jim tam všechny nějak vrací zpátky.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:30:27
 17. avatar
  [15] wich [*]

  Audrey: Taky chodíme na trhy dopoledne, rovněž můžu doporučit

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:27:17
 18. avatar
  [13] wich [*]

  Mne by zajímalo, co autorka očekávala, než jela před Vánocemi do jednoho z hlavních evropských měst? Prázdné tiché uličky a obchody narvané zbožím, které je skoro zadarmo?
  Na vídeňských trzích se mi líbí, že jsou naprosto odlišné od našich. Tam totiž skutečně naleznete u stánků pouze vánoční zboží, bonbóny, kolekce, klobásy, punče... sem tam rukavice a čepice.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:25:51
 19. avatar
  [12] Meander [*]

  Na Vídni jsem měla nejradši četné stánky s rebarborovým koláčem

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:25:00
 20. avatar
  [11] Hanula [*]

  Vánoční Vídeň je kouzelná - letos jsme ji spojili s výstavou Van Gogha. Zasněžená Vídeň byla kouzelná. Mimochodem ta výstava byla jedinečná - až na to, že chyběly tři moje oblíbené obrazy.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:23:14
 21. avatar
  [10] Audrey [*]

  Vánoční Vídeň je krásná, stánky doporučuji projít dopoledne, jinak se k nim je přes lidi problém prorvat. Dopoledne tam naopak nebyla skoro ani noha, ale všechno už bylo pěkně vystavené.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:21:25
 22. avatar
  [9] KatherineDickinson [*]

  Lilinka: jojo taky na ně zírám

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:19:00
 23. avatar
  [8] wich [*]

  Každý rok před Vánocemi vyrážíme do nějakého krásného evropského města, někdy Vídeň, Paříž... Loni jsem si zamilovala Kraków.
  Vídeň je nádherné vznešené město a před Vánocemi je kouzelné. Před Vánocemi se většinou strefíme do začátků trhů, tak tam není tak přelidněno.
  Nabídka v obchodech je rozmanitá, je tam mnohem více zboží, než zde, ale hlavně je kvalitnější.

  superkarma: 0 17.12.2008, 09:17:15
 24. avatar
  [7] Lilinka [*]

  Ti shirové jsou nádherní!

  superkarma: 0 17.12.2008, 08:59:57
 25. avatar
  [6] tortora [*]

  chtěli jsme letos jet,ale asi to nevyjde tak snad někdy příště

  superkarma: 0 17.12.2008, 08:34:31
 26. avatar
  [5] Solei [*]

  Mozartovy koule nejsou z Vídně.

  Na Vídeńské trhy jezdím pravidelně a nikdy mi nepřišly tak tragické jak popisuje článek. Jejich velkým pozitivem je, že tam prodávají opravdu vánoční zboží a tradiční výrobky, sortiment se se Staroměstským náměstím srovnat nedá. A stromy ozdobené balónky naproti radnice, která sama vypadá jako Gargamelův hrad jsou neodolatelné. Co se týká počtu lidí, ti jsou teď všude. A budu se hádat Vídeň rozhodně je na celodenní akci. Jen to nechce šušňat jeden svařák, ale užívat si.

  PS: punč je lepší

  superkarma: 0 17.12.2008, 08:14:28
 27. avatar
  [4] Subinka [*]

  Viden je krasna, mam to kousek tak jezdim nekolikrat do roka a vzdycky si to naramne uziju. Mili ochotni lide, ceny stejne, a pokud clovek vi kam jit tak i nizsi nez u nas a navic to mesto je proste krasne a ma takovou bezva atmosferu - muzu jen doporucit. P.S. na Van Gogha se vyprdnete, nestoji to za to

  superkarma: 0 17.12.2008, 08:01:10
 28. avatar
  [3] lenoška [*]

  chtěla bych se tam podívat,už letos jsme to měli v plánu,ale časově to nevyšlo Chtěli jsme to spojit s projíždkou pendolínem a pak zas zpět.Ale žádné shánění,lítání,nakupování,ale jen se pocourat,nasát atmosféru,dát si někde svařák,kafčo,dortík a zas domů Tak snad příští rok....

  superkarma: 0 17.12.2008, 07:43:39
 29. avatar
  [2] Yasmineliv [*]

  Díky za článek. Letos vyrážím Pojedeme asi v pondělí nebo v úterý.

  superkarma: 0 17.12.2008, 07:40:12
 30. avatar
  [1] Arči [*]

  byla jsem tam jednou jedinkrát a šíleně mrzlo... ale bylo tam krásně. Nicméně, nevim, jestli bych ty davy a zimu podstoupila ještě jednou...to se radši projdu do lesa

  superkarma: 0 17.12.2008, 07:29:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme