Vánoce jsou již za dveřmi a období hektických příprav vrcholí. Přejeme si, abychom měli domov o Vánocích krásný a útulný. Nevyhneme se proto úklidu, mytí, leštění a čištění. Jak to ale stihnout v pohodě a bez stresů?

úklid

Vánoce – čas návštěv

Motivací, proč se pustit do vánočního úklidu, je nejen představa krásného voňavého domova. Vánoce jsou totiž spojeny také s návštěvami rodiny a přátel. A stačí si jen představit, jak bychom se cítili před kamarády či tchyní, když bychom měli doma nepořádek. Potvrzuje to i anketa Raiffeisen stavební spořitelny. Podle ní 28 % Čechů přemýšlí, když k nim přijde návštěva, zda mají dostatečně uklizeno.  Dalších 27 % lidí má obavy, že si návštěva všimne některých nedostatků nebo se stydí za nemoderní a staré zařízení.

Co s tím? Nyní je ten pravý čas na generální úklid. Nenechávejte ho na poslední chvíli a jděte na něj systematicky. Pak Vánoce prožijte skutečně v klidu a v pohodě, v kruhu svých blízkých.

Prach, podlahy, okna a dveře

Kde začít? Součástí téměř každého úklidu, tedy nejen toho předvánočního, je utírání prachu, vysávání a mytí podlah. Základem úspěchu je zvolit správný systém. Postupujte od místností, které používáte nejméně až k těm, které jsou nejfrekventovanější, jako je kuchyň či koupelna. Při uklízení začněte vždy od shora dolů. Tedy nejdříve osvětlení, horní skříně a police, až směrem k podlaze, kterou na závěr vysajte a vytřete. V opačném případě si zbytečně přiděláváte další práci a plýtváte časem. Zašpiníte si totiž to, co jste již pracně uklidili. Součástí pořádného úklidu jsou i umytá okna a dveře a v neposlední řadě vyprané záclony, deky a povlečení, které byt krásně provoní.

Kuchyň a koupelna

Na závěr se pusťte do úklidu kuchyně a koupelny. Než nakoupíte vánoční dobroty, nezapomeňte vyčistit i lednici a spíž. Lednici nechte odmrazit a vymyjte ji ideálně roztokem vody a octa. Z lednice a spíže vyhoďte také případné prošlé potraviny, ať novou zásobu surovin můžete dát do čistého a uklizeného.

Většině z nás se chce nejméně do úklidu koupelny a wc. Kromě vyleštění polic, podlah, umyvadel, vany a toalety, nezapomeňte na kachličky a spáry, zrcadla a předložky. Koupelna pak bude zářit čistotou.

Nevíte kam s povalujícími se věcmi?

Co si počít s věcmi, které se povalují různě po bytě a nemáme právě čas je třídit a řešit, kam s nimi? Pořiďte si krabice, které můžete dát pod postel nebo pěkné dekorační boxy, do kterých nepořádek schováte. Ušetří vám to hromadu času, než abyste se teď rozptylovali, co s tím. Po Vánocích, až budete mít více klidu, se můžete k věcem vrátit a vše si protřídit.

Co s nedostatky

Při větším úklidu často narazíme i na různé nedostatky, které bychom potřebovali v bytě odstranit či opravit. „Podle výsledků naší ankety trápí obyvatele bytů a domů například stará koupelna a toaleta, umakartové jádro, zastaralý nábytek, interiérové dveře a fasáda domu,“ říká Jitka Jechová z Raiffeisen stavební spořitelny. Období Vánoc, které je pro nás již tak hektické, není samozřejmě pro rekonstrukci a modernizaci domu vhodné. Větší zásahy tedy nechte raději na příští rok. „Pokud by vám v cestě za zkvalitněním vašeho bydlení stál nedostatek financí, nevěště hlavu, nakloněny vám budou výhodné úvěry, které jsou určené právě na rekonstrukci bydlení,“ doplňuje Jitka Jechová.

stavební spořitelna

Reklama